عملیات بزرگ فتح المبین
بخش ششم: پیش به سوی اهداف تعیین شده سرانجام تک یگان های قرارگاه نصر نیز در حدود ساعت 0130، به وسیله دشمن کشف گردید. در نتیجه، توپخانه های قرارگاه نصر آتش خود را به روی مواضع دشمن باز کردند.

در همین زمان عناصر یگان های قرارگاه نصر کاملاً به دشمن نزدیک شد. و به میدانهای مین پدافندی دشمن رسیدند و عملیات پاک کردن آن را آغاز کردند. در ساعت 0136، اولین شهید این قرارگاه در هنگام پاک کردن میدان مین، تقدیم محضر پروردگاری شد.

 بدین ترتیب عناصر قرارگاه نصر در جنوب پل نادری و تپه چشمه به طور قطعی با دشمن درگیر شدند. یگان های قرارگاه فجر که از سمت شمال غربی شوش به سمت غرب پیشروی می کردند، در ساعت اول پیشروی توانستند؛ غافلگیری را رعایت کنند و خود را به نزدیکی مواضع دشمن در تپه های غرب رودخانه کرخه و دامنه جنوبی تپه ابوصلیبی خات برسانند، اما حدود ساعت0130، حرکت یگان های فجر نیز به وسیلۀ دشمن کشف گردید و اولین یگانی که با دشمن درگیر شد تیپ3 لشگر77 پیاده و عناصر سپاه پاسداران همراه این تیپ بود.

در منطقه عملیات قرارگاه فتح نیز که در جنوب غربی شوش در منطقه رقابیه و میش داغ بود، تیپ55 پیاده پیشروی را طبق طرح کلی قرارگاه کربلا2 آغاز کرد و اولین برخورد این تیپ با دشمن در حدود ساعت 0130 به وجود آمد.  بدین ترتیب، از آن ساعت نیروهای هر چهار قرارگاه تابعۀ قرارگاه کربلا2 با نیروهای دشمن درگیر شدند و نبرد قطعی بین نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با ارتش متجاوز عراق آغاز گردید.

بعد از کشف تهاجم ارتش اسلام، تلاش شد؛ با اجرای آتش های انبوه توپخانه و سایر جنگ افزارهای نیروهای خودی بر مواضع مقدم دشمن هر چه سریعتر مقاومت های سبک او در خط مقدم تماس از میان برداشته شود و به نیروهای دشمن اجازه داده نشود؛ پیشروی یگان های مهاجم را به تاخیر اندازند.

این مرحلۀ عملیات نیز با موفقیت کاملی مواجه گردید، به نحوی که در مدت زمان حدود30 دقیقه، تقریباً تمام یگان های حمله ور توانستند؛ عناصر تأمینی خط مقدم دشمن را منهدم سازند. یگان های قرارگاه قدس در شمال عین خوش، نیروهای دشمن را در شمال روستای شیخ قوم منهدم کردند و ارتفاعات کمر سرخ را از وجود او پاک ساختند. یگان های قرارگاه نصر، مواضع دشمن را در شمال و جنوب جاده اصلی پل نادری عین خوش و در نقاط تپه کوت کاپون و مسیل هندلی شکل اشغال نمودند و مسیر اصلی پیشروی خود را به سمت هدف اصلی که تپه علی گره زد بود، هدایت کردند و در این مدت زمان، تعدادی از افراد دشمن را به اسارت گرفتند و اولین گره مواصلاتی این منطقه که سه راهی قهوه خانه بود، به تصرف نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در آمد و توسعه سرپل غرب کرخه در منطقه سرخه صالح و حول محور اصلی عین خوش دهلران به نحو مطلوبی انجام گرفت.

همزمان با پیشروی یگان های قرارگاه نصر، یگان های قرارگاه فجر نیز در جنوب قرارگاه نصر به سمت غرب نیز پیش روی کردند اما از همان آغاز نبرد، پیشروی یگان های این قرارگاه با مشکل مواجه شد زیرا مقاومت دشمن در منطقه عملیات قرارگاه فجر از همان آغاز سرسختانه بود.

 این مشکل در منطقه قرارگاه فتح نیز احساس شد و یگان های قرارگاه فتح نیز موفق نشدند؛ مانند قرارگاه های قدس و نصر نیز پیشروی نمایند. یک و نیم ساعت بعد از آغاز تهاجم، نیروهای دشمن عکس العمل جدی خود را آغاز کردند و چون اولین و مهمترین خطر برای دشمن در منطقه عین خوش بود، واکنش شدید دشمن از همین منطقه آغاز شد.

عراقیها به طور سراسیمه، یگان های زرهی خود را با چراغ روشن به سمت ارتفاعات کمرسرخ روانه کردند تا پیشروی قرارگاه قدس را متوقف سازند و بدین وسیله تهدید اولیه از مواضع عین خوش که به صورت مهمترین گره مواصلاتی منطقه نبرد بود. دور گردد. اما نیروهای دشمن به فوریت دریافتند که نیروهای دلاور جمهوری اسلامی ایران در سراسر جبهه یکصد کیلومتری نبرد، از شمال عین خوش تا شمال دشت عباس و شاوریه و تپه چشمه و تمام منطقه غرب رودخانه کرخه و سرانجام در جنوب تپه ابوصلیبی خات و رقابیه در حال پیشروی هستند.

 با توجه به این که دشمن انتظار چنین حمله گسترده ای را از طرف نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نداشت، در همان ساعت اول نبرد، و حشت و نگرانی وجود تمام فرماندهان دشمن را فرا گرفت و در حال که عناصر دشمن  تلاش می کردند؛ جلو پیشروی نیروهای قرارگاه قدس را درتپه کمر سرخ بگیرند عناصر دیگر این قرارگاه که تیپ2 لشگر92 زرهی و رزمندگان سپاه پاسداران بودند، از شرق و غرب تپه کمرسرخ به سمت جنوب سرازیر شدند و مواضع نیروهای دشمن را مورد هجوم قرار دادند و در نتیجه مواضع دشمن در معبرعین خوش از سه طرف مورد تهدید جدی دشمن قرار گرفت و دشمن نتوانست عناصر تیپ84 پیاده را که از سمت شمال و تپه کمرسرخ پیشروی می کرد به عقب براند.

 در ساعت 0204، قسمت عمده دامنه جنوبی این تپه که مشرف به مواضع دشمن در عین خوش بود به تصرف گردان111 پیاده در آمد وتیپ2 زرهی لشگر92 رزهی که به سمت امامزاده عباس پیشروی می کرد، نیروهای مقدم دشمن را به دشت عباس عقب راند و تیپ امام حسین(ع) و سپاه پاسداران نیز که از سمت غرب نهر چیخاب به سمت عین خوش پیشروی می کرد، به دامنه جنوبی کوه ممله رسید و با نیروهای دشمن درگیر شد و در تپه202 درگیری سنگینی بین عناصر تیپ امام حسین(ع) با دشمن آغاز گردید و سرانجام در ساعت 0204 این تپه به تصرف رزمندگان درآمد.

 تیپ2 زرهی قرارگاه قدس نیز موفق شد در ساعات 0245، مواضع دشمن را در شمال دشت عباس منهدم سازد و به نزدیکی جاده اصلی عین خوش برسد. و بالاخره تیپ14 امام حسین(ع) سپاه پاسداران در حدود ساعت 0300، به کرانه نهر چیخاب در شمال عین خوش رسید و در باغ شماره هفت با دشمن درگیر شد. بدین طریق عناصر قرارگاه قدس تا ساعت0300، روز دوم فروردین ماه توانستند؛ نیروهای تأمیتی دشمن را در شمال محور اصلی پل نادری عین خوش دهلران عقب رانده یا منهدم سازند.

عناصر قرارگاه نصر نیز بین ساعت 0200 تا 0300، بامداد موفق شدند؛ نیروهای تأمینی دشمن را در شرق ارتفاعات شاوریه و علی گره زد نابود سازند وکنترل محور اصلی پل نادری- علی گره زد- عین خوش را در دست بگیرند، اما پیشروی عناصر قرارگاهای فجر و فتح در قسمت جنوب غربی منطقه نبرد همچنان آهسته بود به نحوی که تا حدود ساعت 0300، هنوز قسمت عمده یگان های این دو قرارگاه به مواضع دشمن نرسیده و درگیری بین آنها و دشمن ایجاد نشده بود، اما تبادل آتش توپخانه و خمپاره اندازها در تمام مناطق نبرد جریان داشت.

پیشروی توام با موفقیت قرارگاههای نصر و قدس، از ساعت 0300 به بعد، سرعت بیشتری یافت. عناصر تیپ84 قرارگاه قدس، از کوه کمرسرخ به سمت آبادی شیخ قوم سرازیر شدند و تیپ2 زرهی به جاده اصلی عین خوش- دهلران رسید و از آن عبور کرد و به سمت هدف دوم قرارگاه قدس که قطع جاده ابو غریب بود پیشروی کرد. عناصر تیپ14 امام حسین(ع) سپاه پاسداران در شمال غرب عین خوش به پیشروی ادامه دادند و حدود ساعت 0330، به معبر عین خوش نزدیک شدند.

 تیپ84 پیاده ارتش توانست یک انبار مهمات دشمن را در شمال شیخ قوم به آتش بکشد. وضعیت موجود سبب وحشت افراد دشمن گردید. آثار اختلال در مواضع پدافندی دشمن از ساعت 0330، در منطقه نبرد عین خوش ظاهر شد. گرچه نیروهای دشمن در شمال محور اصلی تلاش می کردند؛ مانع پیشروی سریع عناصر قرارگاه قدس به مواضع اصلی عین خوش گردند، ولی به تدریج مقاومت دشمن رو به ضعف نهاد. به نظر می رسد؛ علت اصلی موفقیت عناصر قرارگاه قدس، این بود که دشمن در برآورد های خود یک تهدید فرعی را در منطقه عین خوش که با خط مقدم جبهه دشمن قریب40 کیلومتر فاصله داشت، می توانست برآورد کند، اما تصور اینکه نیروهای جمهوری اسلامی می توانند یک تهدید جدی ایجاد کنند به نظر عراقی ها بعید به نظر می رسید.

به هر حال، موفقیت قطعی قرارگاه قدس بستگی به موفقیت قطعی قرارگاه نصر داشت، زیرا اگر قرارگاه نصر به موقع هدف اصلی خود را در تپه های شاوریه و علی گره زد تصرف نمی کرد و به سمت ارتفاعات عین خوش پیروی نمی نمود، دشمن می توانست با حمله متقابل، عناصر قرارگاه قدس را دچار مشکلات سازد و همین وضع در جریان نبرد پیش آمد که به موقع بیان خواهد شد.

پیشروی عناصر قرارگاه قدس همچنان به سرعت ادامه یافت به نحوی که تا ساعت 0400، هر سه تیپ زیر امر این قرارگاه با موفقیت به هدف های اولیه خود در مسیر پیشروی رسیدند، تیپ2 زرهی در شرق حوالی امامزاده عباس و آبادی دچه منطقه را از وجود دشمن پاک کرد و جاده آسفالته را قطع نمود.

تیپ84 پیاده در وسط، آبادی شیخ قوم را تحت کنترل خود درآورد و تیپ14 سپاه پاسداران نیز از سمت شمال غرب به پل اصلی رودخانه چیخاب نزدیک شد و قبل از ساعت 0400، این پل را تحت کنترل خود گرفت. بدین ترتیب، مناطق شمالی جاده اصلی از غرب ارتفاعات علی گره زد تا غرب عین خوش از وجود دشمن پاک گردید و جاده نیز تحت کنترل نیروهای جمهوری اسلامی درآمد. در نتیجه خط مواصلاتی عناصر دشمن در تپه های علی گره زد و غرب آن قطع شد و طبعاً این امر به تسهیل اجرای مأموریت قرارگاه نصر که در سمت شرقی قرارگاه قدس آفند می کرد کمک شایانی نمود.

یگان های قرارگاه نصر از ساعت 0300 تا 0400، موفق شدند؛ نیروهای دشمن را از شمال به جنوب و از شرق به غرب در منطقه عملیاتی مربوطه عقب برانند یا منهدم سازند.

 به نحوی که حدود ساعت 0300، مواضع اصلی پدافندی دشمن در شمال محور پل نادری عین خوش در حوالی کانال هندلی شکل و سرخه فلیه و سرخه صالح و تپه چشمه و کوت کاپون سقوط کرد و یگان های قرارگاه نصر کنترل جاده اصلی پل نادری عین خوش و پل نادری ایستگاه رادار را در منطقه عملیاتی مربوطه در دست خود گرفتند و سه راهی قهوخانه را کاملاً تصرف و نگهداری کردند.

 به طور کلی، آرایش پدافندی نیروهای دشمن به صورت آرایش در عمق بود و نظر به این که  منطقه اصلی پدافندی نیروهای دشمن از تپه های علی گره زد و ابوصلیبی خات در غرب تا نزدیکی کرانه رودخانه کرخه در شرق بود، نیروهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه مجبور بودند؛ در مواضع پدافندی متوالی با وی نبرد کنند. در صورتی که این وضعیت دشمن در شمال عین خوش و همچنین در جنوب تپه های ابوصلیبی خات یعنی در منطقه عملیاتی قرارگاه قدس و فتح بدین ترتیب نبود. بنابراین، یگان های قرارگاه نصر و فجر( لشگرهای12و77 و عناصر سپاه پاسداران همراه آنها) مجبور بودند نبرد های سنگینی را با دشمن داشته باشند و این یگان ها هر قدر به سمت غرب پیشروی می کردند، با مقاومت سنگین تر دشمن مواجه می شدند و توپخانه او نیز فعال تر می شد و آتش سنگین تری به روی یگان های ایرانی می ریخت.

 بدین جهت یگان های قرارگاه نصر بعد از موفقیت سریع اولیه در غرب سه راهی قهوخانه با مقاومت جدی دشمن در تپه جوفینه و جنب جاده اصلی مواجه شدند و از سرعت پیشروی آنها کاسته شد ولی قسمتی از نیروهای قرارگاه نصر توانستند به یکی از هدف های اولیه که تپه های شاوریه بود نزدیک شوند و در جنوب جاده اصلی نیز پیشروی با سرعت کم تر به طرف تپه علی گره زد ادامه یافت به نحوی که قبل از ساعت 0400، روز دوم فروردین عناصر قرارگاه نصر به دو هدف اولیه خود که تپه های شاوریه و کوت کاپون در طرفین محور اصلی عین خوش بودند، نزدیک شدند ولی همان گونه که قبلاً نیز اشاره شد، در ساعت 0300، هنوز تک یگان های قرارگاه فجر و فتح دور نگرفته و پیشروی بسیار کند بود.

یگان های قرارگاه فجر در شمال و جنوب منطقه عملیات این قرارگاه پیشروی نسبی داشتند، ولی در مرکز منطقه، مقاومت دشمن شدید بود به طوری که تا حدود ساعت 0310، عناصر تیپ2 لشگر77 هنوز نتوانسته بودند؛ نیروهای دشمن را در منطقه زغن و شلیبه به سمت عقب برانند و در منطقه آبادی انگوش و عباس سلطان نیز پیشروی متوقف شده بود، ولی با تلاش فوق العاده ای که عناصر قرارگاه فجر به عمل آوردند، توانستند؛ مقاومت های اولیه دشمن را در هم بشکنند و حرکت را به سمت غرب ادامه دهند و تا ساعت 0400، یگان های آن قرارگاه توانستند؛ به اولین خط خیز پیش بینی شده در منطقه نبرد برسند.

منبع: ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس،سرتیپ دو جوادی پور،محمد، سرتیپ دوم نیکفرد،علی، سرهنگ حسینی،سید یعغوب، سازمان عقیدتی سیاسی آجا

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده