دانستنیهای دفاع مقدس
16. از آزادگان چه میدانیم؟ طی هشت سال دفاع مقدس، حدود 45000 نفر از رزمندگان اسلام به اسارت نیروهای عراقی در آمدند و حدود 25000 نفر نیز مفقودالاثر شدند، خاطرات آزادگان گویای رنج و مشقت فراوانی است که ایام اسارت بر آنان تحمیل کرده بود.

عراق، آزادگان ایرانی را در بدترین شرایط زیستی و عاطفی قرار داد. اما آن‌ها همان‌طور که به خاطر پایداری‌هایشان از سوی ملت ایران «آزاده» لقب گرفتند، دوره اسارت را با مقاومت، آزادگی و خودسازی طی کردند.

27 مرداد 1369 روزی بود که اولین گروه آزادگان در میان استقبال پرشور و به یاد ماندنی مردم ایران از مرز خسروی واقع در استان کرمانشاه، وارد خاک وطن شدند. مراسم ورود اولین گروه آزادگان به خاک وطن به طور رسمی و با حضور مسئولان مملکتی، خانواده‌های آزادگان و بسیاری از مردم ایران انجام گرفت. در حالی که گروه نوازندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران مارش پیروزی می‌نواختند. این مراسم به طور مستقیم از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد و بسیاری از مردم ایران در شهرها و روستاها آن روز را پای تلویزیون گذراندند. آزادگان سرافراز به محض ورود به خاک ایران، در اقدامی دسته‌جمعی و به یادماندنی، در مرقد مطهر امام خمینی (ره) حضور یافتند و بار دیگر با بنیانگذار انقلاب اسلامی تجدید پیمان کردند.در میان آزادگان، کسانی بودند که وقتی به اسارت دشمن درآمدند، فرزندشان تازه به دنیا آمده بود و وقتی به وطن بر می‌گشتن، با نوجوانی رو‌به‌رو می‌شدند که باور نمی‌کردند او همان نوزاد سال اسارت است.

آزادگانی هم بودند که در سنین نوجوانی به اسارت دشمن درآمده بودند و هنگام ورود به خاک وطن، پس از سال‌های طولانی اسارت، چنان رشید و برومند شده بودند که هیچ کس باور نمی‌کرد این مرد، همان نوجوان دیروز است.

آزادگان بسیاری نیز بودند که هنگام ورود به وطن، نه پدر و نه مادرشان آن‌ها را می‌شناختند و آن‌ها پدر و مادرشان را، سال‌های طولانی اسارت، چهره‌ها را تغییر داده بود.

دولت عراق در طول دوران اسارت با نقض قوانین بشری بیش از 3000 نفر از اسرای ایرانی را به شهادت رساند و پیکر پاک و رنجدیده آن‌ها را در کنار اردوگاه‌های نگهداری اسرا دفن نمود.

 

منبع : دانستنی‌های دفاع مقدس، سالمی‌نژاد، عبدالرضا، 1382، نیلوفران، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده