دانستنیهای دفاع مقدس
10- جنگ شهرها یعنی چه؟ در تاریخ جنگ تحمیلی، ارتش عراق دست به جنایتهای بیشماری مثل حمله هوایی به شهرها، موشک باران شهرهای مرزی، به ویژه دزفول قهرمان، به اسارت گرفتن غیر نظامیان و . . . زده بود.ارتش عراق، از یک سو برای فرار از شکستهای پیدرپی و جلوگیری از عملیاتهای سپاه اسلام و از سوی دیگر، برای ایجاد رعب و وحشت در دل مردم بیدفاع و غیر نظامی دست به چنین عمل وحشیانه ای میزد.با ادامه این عمل، خشم مردم بالا گرفت و روز به روز زیادتر شد و تعداد شهدای بمبارانها و موشک بارانهای دشمن افزونتر میگردید. مردم در شعارهای خود از امام و مسئولان مملکتی میخواستند که دست به عمل متقابل بزنند و صدام را سر جای خود بنشانند. آن روزها شعار موشک جواب موشک از رایجترین شعارهای مردم بود.

سرانجام دولت ایران تصمیم گرفت برای جلوگیری از تصمیمات وحشیانه موشکی عراق، دست به عمل متقابل بزند. رهبر کبیر انقلاب اسلامی با تأکید بر حفظ جان و خون مسلمانان عراقی، دستور دادند قبل از هرگونه شلیک موشک، مردم غیرنظامی شهرهای عراق را آگاه کنند و فقط اهداف نظامی و دفاعی عراق، مورد هدف قرار گیرد.

در نتیجه دولت طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که برای جلوگیری و متوقف کردن حملات موشکی عراق، دست به عمل متقابل (مقابله به مثل) می‌زند.

به این ترتیب در ساعت 2:40 دقیقه بامداد 20/12/1363 اولین موشک دور برد ایران به شهر کرکوک اصابت کرد. فردای آن روز، روزنامه‌ها با تیتر درشت نوشتند:

با نخستین حمله موشکی ایران، کرکوک در هم کوبیده شد.

حمله موشکی به فاصله 10 دقیقه پس از حملات هوائی عراق انجام شد.

22 شهر عراق هدف حملات متقابل ایران قرار گرفت.

در یکی از این عملیات موشکی که می‌توان آن را نقطه اوج توانائی رزمندگان اسلام در تشخیص هدف و شلیک به آن یاد کرد، ساختمان«بانک رافدین» عراق در سه کیلومتری کاخ صدام منهدم شد.

صدام که جنگ شهرها را به امید ایجاد تشنج و نارضایتی در بین مردم مسلمان ایران راه انداخته بود، اصلاً انتظار نداشت که با عمل متقابل جمهوری اسلامی ایران رو‌به‌رو شود. شروع جنگ شهرها که در ایران با به شهادت رسیدن صدها نفر و در عراق با انهدام بخشی از تأسیسات نظامی و دفاعی و تجهیزات شهری همراه بود، توانست نقش مهم دفاع مناسب را نشان دهد.

شایان ذکر است چون در این حملات شهرهای دو کشور مورد هدف قرار می‌گرفتند به جنگ شهرها معروف شد.

منبع : دانستنی‌های دفاع مقدس، سالمی‌نژاد، عبدالرضا، 1382، نیلوفران، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده