دانستنیهای دفاع مقدس
8- ایستگاههای صلواتی چه وظیفهای بر عهده داشتند؟ بعد از گذشت چندین ماه از جنگ تحمیلی، در سراسر جبهههای نبرد و در داخل محدوده منطقه جنگی، مراکزی تاسیس شد که به ارائه خدمات رفاهی به رزمندگان اسلام میپرداخت. این مراکز در تمام ساعات شبانهروز آماده ارائه خدمات تغذیهای از جمله صبحانه، نهار، شام و پذیرائیهای گاه و بیگاه رزمندگان اسلام، مهمانان و افراد شخصی بازدید کننده از مناطق جنگی بودند

این ایستگاه‌ها چون در مقابل ارائه خدمات وجهی دریافت نمی‌کردند، صلواتی نام گرفتند. این صداهای گاه و بیگاه صلوات‌های کلیه استفاده کنندگان از خدمات بود که هر از چندی فضای معنوی جبهه‌ها را پر می‌کرد. تأمین، اداره و تهیه اقلام این مراکز توسط مردم و ستادهای پشتیبانی کننده شهرستان‌های مختلف کشور صورت می‌پذیرفت و مراکز جهاد سازندگی نقش اساسی را در اداره آن‌ها به عهده داشتند. این ایستگاه‌ها معمولاً در حد فاصل خطوط مقدم و عقبه جبهه و در مسیرهای مختلف جبهه‌ها استقرار می‌یافتند.

کم‌کم در کنار این نوع مراکز، مجموعه‌های دیگری با ارائه خدمات رفاهی شروع به کار کرد از جمله کافه صلواتی – آرایشگاه صلواتی- حمام صلواتی – مخابرات صلواتی – پست صلواتی – تعمیرگاه صلواتی و بهداری صلواتی.

این مجموعه‌ها نقش مهمی در بالا بردن روحیه رزمندگان اسلام ایفا می‌کردند و خود بخش مهمی از خدمات رفاهی و پشتیبانی رزمندگان اسلام را در طول هشت سال دفاع مقدس را  تأمین می‌نمودند.

منبع : دانستنی‌های دفاع مقدس، سالمی‌نژاد، عبدالرضا، 1382، نیلوفران، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده