دانستنیهای دفاع مقدس
روحیه شهادت طلبی یعنی چه؟ مرگ از دیدگاه مومن، نیستی و عدم نیست، بلکه آغاز و تولّدی است در دنیائی غیر از دنیای مادی. این اندیشه در بینش مسلمانان معاد نام دارد و بدین منظور است که مؤمن نه تنها وحشتی از مرگ ندارد بلکه با غلبه بر ترس از مرگ، هدف خود را فراسوی لذات دنیا میجوید.

در نظر مؤمن بهترین مرگ‌ها، شهادت در راه خداست و بر اساس قرآن مجید شهادت در راه خدا جاودانگی را به ارمغان می‌آورد و جهاد در راه خدا فرصت کم‌نظیری است که شوق به لقا الله را در مؤمن زنده می‌کند و به جائی می‌رساند که به هیچ قیمتی حاضر نیست لحظات جهاد را از دست بدهد و به همین دلیل است که مجاهدان در راه خدا را شهادت طلب می‌نامند. این روحیه می‌تواند برتری خون بر شمشیر را در هر عصری به اثبات برساند و به تنهایی قادر است در برابر تمام قدرت‌های مادی فائق آید چرا که اندیشه‌ای که شکست در آن راهی نداشته باشد هرگز محکوم به فنا نیست (ما چه بکشیم و چه کشته شویم، پیروزیم امام خمینی).

در شب‌های عملیات تنها دغدغه همیشگی‌ رزمندگان، حفظ روحیه شهادت طلبی بود آن‌ها اعتقاد کامل داشتند که فقط این عامل است که پیروزی می‌آفریند و قادر است ضعف توان نظامی و کمبود نیروی انسانی را کاملاً جبران نماید و نتیجه جنگ را به نفع این سوی میدان رقم بزند.

رزمندگان اسلام در بین مناجات‌ها و درخواست‌های مختلفی که از خداوند طلب می‌نمودند بعد از درخواست بخشش گناهان استمداد، آرزوی نیل به شهادت از درگاه باریتعالی از دعاهای همیشگی آنان بود با مطالعه وصیت‌نامه شهدا به راحتی می‌توان به این مهم دست یافت که تنها آرزوی شهدای بزرگوار، شهادت در راه خدا بود.

 

منبع : دانستنی‌های دفاع مقدس، سالمی‌نژاد، عبدالرضا، 1382، نیلوفران، تهران

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده