دانستنیهای دفاع مقدس
قادسیه صدام یعنی چه؟ در قرن هفتم میلادی، جنگی بین ایرانیان به پادشاهی خسروپرویز و اعراب مسلمان به فرماندهی علی خالد و سعد بن ابی وقاص رخ داد که منجر به پیروزی اعراب مسلمان شد، آن جنگ قادسیه نام داشت. صدام حسین که رویای رهبری جهان عرب را در سر میپروراند و خود را فرمانده سپاه اسلام میدانست، جنگ خود با ایران را قادسیه دوم یا قادسیه صدام نامید. او بدین وسیله میخواست پیروزی اعراب بر ایرانیان را به یاد آورد.

وی در سپتامبر 1980 خطاب به مردم عراق گفت :

ما باید شمشیرهای علی خالد و سعد بن ابی وقاص را برای مبارزه با این گروه ستمگر و آموختن درس‌های تاریخی جدید به آن‌ها همانند نبرد با شکوه قادسیه از نیام در آوریم.

صدام با این کار می‌خواست که به سربازان خود القا کند که جنگ با ایران، جنگ با اسلام و قرآن نیست، بلکه این جنگ برای این است که دوباره ایرانیان را به اسلام دعوت کند.

همچنین به دستور صدام، طاق نصرتی به نام شمشیرهای قادسیه در مرکز شهر بغداد ساخته شد. ساخت این بنا در سال 1365 آغاز شد. (دو سال قبل از پایان جنگ ایران و عراق) و شامل دو دست که از خاک بیرون آمده‌اند، می‌شود. شکل و فرم هر دست را طراح آن، از روی دستان خود صدام طراحی کرده است. هر دست نیز شمشیری به شکل کمان دارد که در نوک، به شمشیر دیگر وصل می‌شود. این بنا پس از طراحی توسط دو پیمان‌کار انگلیسی و آلمانی ساخته شد.

پس از ساخت، به دستور صدام، کلاهخود 5000 هزار ایرانی کشته شده در جنگ را در اطراف آن قرار دادند. در هر یک از کلاهخودها نیز با شلیک یک گلوله، سوراخی در آن ایجاد کردند. نفوذ معنوی امام خمینی (ره) در طی سیزده سالی که در دوران تبعید در کشور عراق داشت، این نگرانی را برای صدام پدید آورده بود که نگذارد سخنان حضرت امام (ره) در شیعیان و نظامیان عراق تأثیری بگذارد و آنان را از ادامه حمله به ایران باز دارد. از طرفی با این شعار بتواند احساسات مذهبی مردم مسلمان عراق را علیه ایرانیان تحریک کند.

رژیم عراق اگر چه تبلیغات وسیعی را در ترویج این نظریه به راه انداخت اما بی اثر بودن آن‌ها در همان سال‌های اول جنگ مشهود شد.

منبع : دانستنی‌های دفاع مقدس، سالمی‌نژاد، عبدالرضا، 1382، نیلوفران، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده