پرسش و پاسخ هفته
فلسفه به وجود آمدن سپاه چه بود؟ آیا امکان تشکیل بسیج از طرف ارتش میسر نبود؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

امروز که ما در اینجا صحبت می­کنیم، درواقع 32 سال از انقلاب اسلامی می­گذرد و چیزی حدود 22 سال از پایان جنگ. پس شرایط امروز با موقعیت آن روز کاملاً متفاوت است. امروز اگر بخواهیم در مورد انقلاب اسلامی و یا جنگ تحمیلی بررسی داشته باشیم، باید خود را در آن شرایط زمانی قرار دهیم تا بتوانیم قضاوت صحیحی داشته باشیم.

توجه داشته باشید بعد از پیروزی انقلاب اسلامی قدرت­های غرب و شرق از طریق عواملشان که به صورت احزاب سیاسی چپ و راست در درون کشور فعال بودند، شعار انحلال ارتش را به بهانه اینکه این ارتش بازمانده نظام شاهنشاهی است، می­دادند. شما یک شهر بدون پلیس را تصور کنید، در یک شهر بدون پلیس چه اتفاقاتی رخ می­دهد؟ همین را تعمیم بدهید به یک کشور بدون ارتش. یعنی کشوری که هیچ نیروی دفاعی ندارد و آنها می­خواستند این وضعیت را بر ما تحمیل کنند، ولی حضرت امام(ره) با بینش حکیمانه­ای که داشتند ارتش را حفظ کردند. لذا در آن فضایی که وجود داشت و دشمنان تلاش می­کردند به این بی­اعتمادی دامن بزنند و حتی با توطئه کودتایی که قبل از هرگونه اقدامی توسط ارتشیان کشف و خنثی شد، می­خواستند مردم و رهبران انقلاب را نسبت به ارتش بی­اعتماد کرده و درنهایت ارتش را منحل کنند.

در این شرایط حضرت امام(ره) به عنوان رهبری که هم کشور را باید اداره می­کردند، هم انقلاب را رهبری می­کردند و هم در مقابل دشمنان داخلی و خارجی می­ایستادند و ضرورت حفظ ارتش را از هر شخص دیگری بیشتر احساس می­کردند، چه تصمیمی باید می­گرفتند؟ تصمیم حضرت امام(ره) با ایجاد یک نیرویی در کنار ارتش در رابطه با انقلاب و کشور یک روند تصمیم­گیری حکیمانه و  عاقلانه­ای بود.

لذا در 29 فروردین 1358، یعنی چیزی حدود 60 روز بعد از پیروزی انقلاب، روزی را به عنوان روز ارتش جمهوری اسلامی ایران معین کردند و دستور دادند ارتشی­ها داخل شهرها رژه بروند و مردم از ارتش پشتیبانی کنند و به این ارتش اعتماد کنند. ارتش هم خودش را بازسازی کرده و اعتماد به نفس پیدا کند و ارتشیان برای دفاع از کشور آماده شوند و چهار روز بعد، یعنی دوم اردیبهشت 58 فرمان تشکیل سپاه پاسداران را صادر فرمودند. چون یک نیروی دفاعی دیگری برای حفاظت از انقلاب را ضروری تشخیص می­دادند و در پنجم آذر 1358 فرمان بسیج عمومی را صادر فرمودند و درواقع ارتش 20میلیونی را بنیان­گذاری کردند.

دقت داشته باشید که حضرت امام(ره) با فرمان تشکیل این نیروها به فکر حفظ نظام بودند و می­دانستند که دشمنان ما ساکت نخواهند نشست و به صور مختلف به فکر براندازی این حکومت نوپا خواهند بود و درنهایت ملاحظه شد که همین نیروها توانستند جنگ را اداره کنند و کشور را در مقابل تهاجم گسترده و بی­رحمانه دشمن حفظ نمایند.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده