پرسش و پاسخ هفته
چرا باتوجه به اينکه بسيج و سپاه آموزش کافي نداشتند و تعدادي از بسيجيان جوان و کم­سن بودند باز به جبهه ­ها مي­رفتند؟ پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

شما مجسم کنيد دزدي آمده درب خانه را شکسته، وارد حريم خانه شما شده، مي­خواهد هتک حرمت کند، اموال شما را به غارت برده، جان شما، نواميس و خانواده در خطر است و شما و افراد خانواده هم آموزش دفاعي نديده­ايد. چه کار مي­کنيد؟ آيا از دزد يامتجاوز فرصت مي­گيريد که فرصت بدهد تا برويد مثلاً دفاع شخصي ياد بگيريد و برگرديد و با او مقابله کنيد و آيا دزد و جاني به شما چنين فرصتي مي­دهد؟ يا در همان زمان با هرچه در دست داريد، با آجر و سنگ و چوب و با هر توان موجود به جانش مي­افتيد و با او درگير مي­شويد؟

 

عزيزان، کشور ما در چنين موقعيتي قرار مي­گيرد که دشمني تا دندان مسلح با همه کينه و عداوت خود به کشور ما تجاوز مي­کند، خانه و کاشانه ما را ويران کرده، شهرهاي مرزي ما را مورد تعرض قرار داده، هزاران نفر از مردم ما آواره شده­اند و آن فجايع وحشتناک به بار آمده. در آن­موقع است که خون ملت ما به جوش مي­آيد و پيران و جوانان ما، حتي نوجوانان دانش­آموز با دست­کاري شناسنامه­هاي خود تلاش مي­کنند به جبهه بروند، به تکليف شرعي خود در دفاع که به صورت واجب کفايي و در مواقعي واجب عيني وجوب مي­يابد عمل کنند و اين دشمن ظالم افسارگسيخته را بر سر جايش بنشانند تا بتوانند از مملکت، دين و ناموسشان دفاع کنند.

 

لذا برادران بسيجي ما با مديريت سپاه پاسداران سازمان­دهي شدند، آموزش ديدند و به جبهه آمدند و جنگيدند و در ضمن جنگ هم آموزش­هاي نظامي را فراگرفتند. شما به جنبه­هاي کم­نظير اين حرکت توجه کنيد. يک بسيجي با آنکه از جهت قانوني اجباري نداشت، چطور با اختيار و اراده قوي و انگيزه فراوان وارد ميدان جنگ با دشمن مي­شود و با فداکاري و جان­بازي و با تمام وجود از کشورش، دينش و اعتقاداتش دفاع مي­کند. به هر حال نمي­شود گفت ملتي به دليل نداشتن آموزش نظامي، يا نداشتن ابزار و سلاح از خودش دفاع نکند. شرع مقدس اسلام هم اين را نمي­پذيرد. لذا حتي با دست خالي بايد دفاع کرد و مقابل زورگو و متجاوز هيچ­وقت نبايد تأمل کرد. دفاع متوقف بر هيچ امري نمي­شود.

 

اين بزرگترين درسي بود که دفاع مقدس به ما آموخت و ملت ما هم به خوبي آن را ياد گرفت. بله، آموزش ضعيف بود، افراد کم سن و سال هم به جبهه اعزام مي­شدند، نه اينکه مسئولين بخواهند، گاهي جلوگيري هم مي­کردند، ولي اشتياق و غيرت جوانان باعث مي­شد که کسي نتواند جلوي آنها را بگيرد.

 

پس اصل ما بر اين است که دفاع پير و جوان ندارد و هرکسي ملزم به دفاع است، با هر توانايي و با هر ابزار و آمادگي که دارد و البته درس ديگر اين بود که جوانان اين کشور همواره خود را براي دفاع از کشور و انقلاب و نظام اسلامي آماده کنند و امر حضرت امام(ره) بر اينکه مملکتي که 20ميليون جوان دارد، بايد 20ميليون ارتش داشته باشد به همين منظور است که ارتش و سپاه و بسيج بر آن همت گماشته­اند.

منبع:سایه های نور، عباس تقیان پور، هیئت معارف جنگ شهیت صیاد شیرازی، 1393، صفحه  50

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده