خاطرات امیر زوالت از عملیات قادر
بخش یکم: انتصاب به عنوان معاون عملیات لشکر از تاریخ 14/1/1364در سمت معاون عملیاتی لشگر در پادگان پسوه مشغول انجام وظیفه گردیدم.کماکان فرمانده لشگر، سرهنگ محمد محمدی بود، معاون اداری هم سرهنگ کمال علوی بود که بعد ها به رحمت الهی پیوست.

تقریباً یک سال و نیم از تبدیل تیپ به لشگر 23نیروهای مخصوص گذشته بود، یگان های پشتیبانی رزمی و پشتیبانی خدمات رزمی حدود 50% ، یگان های رزمی شامل تیپ های یکم و دوم تکاور حدود 85% و تیپ3 نیروی مخصوص تقریباً 20%تشکیل گردیده بودند و از نظر عملیاتی فعال و در حال اجرای مأموریت های رزمی مختلفی( از همان تشکیل لشگر از تابستان 1362) بودند. از تیپ3 نوهد که دارای سه گردان سازمانی بود، فقط یک گردان آن هم در حد تقریبی 70%و ستاد تیپ در حدود 40%تشکیل گردیده بود، فرماندهان تیپ های 1و2و3به ترتیب، سرگرد هادی گلستانه، سرگرد حسن براتی و سرهنگ2 احمد دادبین بودند، فرمانده پشتیبانی لشگر، سرهنگ فریدون نادریان و فرمانده توپخانه لشگری هم سرگرد امیر ملکی شهرکی بود. سرهنگ حسین شیبانی که از افسران قدیمی نیروی مخصوص بود و از سال 62به بعد در رکن چهارم در قرارگاه مقدم نزاجا در جنوب و در رکن چهارم قرارگاه جنوب خدمت کرده بود، قبل از عملیات قادر و از اواخر تیرماه سال 64در سمت معاون اداری  لشگر منصوب گردید.

     در تاریخ 7/4/64سرهنگ علی صیاد شیرازی فرماندهی نیروی زمینی، سرهنگ پیاده حسن آبشناسان که مشاور عملیات نامنظم فرماندهی نیرو بود را در پادگان پسوه به عنوان فرمانده لشگر معرفی نمود. سرهنگ آبشناسان در سال های 1361و 1362در سمت فرماندهی قرارگاه عملیاتی شمال غرب انجام وظیفه نموده بود و دارای تجارب عملیاتی زیادی در منطقه شمال غرب بود، ضمناً مدت ها در مشاغل استادی و ریاست کمیته تکاور مرکز پیاده قبل از پیروزی انقلاب اسلامی خدمت نموده بود، لذا به عملیات نامنظم کاملاً آشنا بود، ضمن این که با وجود سن نسبتاً بالا، بسیار شجاع و ورزیده بود. اینجانب در دو مقطع ایشان را از نزدیک دیدم، مقطع اول در اواخر سال 58که مأموریت سازماندهی و آموزش سازمان حافظ وحدت را در لشگرک به عهده داشتیم، ایشان در آن موقع رئیس دایره پیاده معاونت آموزشی نیروی زمینی بود و در چند مرحله برای بازدید به لشکرک آمدند، و در مقطع دوم در نیمه دوم سال 1360که با گردان متبوعه در منطقه عملیاتی صالح آباد و میمک در حال اجراء مأموریت بودیم، ایشان به عنوان مشاور عملیات نامنظم فرماندهی نیروی زمینی، به منطقه غرب و صالح آباد آمده بودند، همیشه سرشار از روحیه بالای رزمی و آمادگی عملیاتی بود.

حضور مجدد فرمانده و جانشین قرارگاه شمال غرب در پسوه

       در تاریخ 8/4/64سرهنگ آبشناسان( 48ساعت بعد از حضورش در لشگر)، من را احضار کرد و گفت؛ ساعت 2بعد از ظهر سرهنگ هاشمی و سرهنگ سنجابی(فرمانده و جانشین قرارگاه)با بالگرد به این جا(پسوه) می آیند، به موقع برو و آنها را در دریافت کن!!!، من تعجب کردم، آنها که دو روز پیش در هنگام معارفه فرمانده جدید لشگر و تودیع فرمانده قبلی سرهنگ محمد محمدی در این جا بودند، چه مهم و یا ضرورتی است که مجدداً می خواهند به پسوه بیایند و لشگر؟!. ساعت5/2  بعد از ظهر، جناب سرهنگ هاشمی و سنجابی را دریافت کردم، در دست سرهنگ هاشمی یک کیف دستی و در دست سرهنگ سنجابی یک نقشه بزرگ، متشکل از چند برگ نقشه های 50000/1  منطقه بود، با مشاهده نقشه ها و …تا حدودی حدس زدم موضوع عملیاتی خواهد بود. بعد از صحبت های اولیه آن ها با سرهنگ آبشناسان قرار شد که در محل استراحت ایشان، جلسه عملیاتی تشکیل گردد. در جلسه عملیاتی، سرهنگ حسام هاشمی، از در پیش بودن یک عملیات آفندی بزرگ برون مرزی که در آینده نزدیک در منطقه شمال شرق عراق و در منطقه عمومی سیدکان عراق با محوریت لشگر 23 ان شاءالله اجراء خواهد گردید،خبر داد و اضافه نمود؛ که قرارگاه شمال غرب طی گزارشی به نیروی زمینی پیشنهاد نموده که با استفاده از نیروهای کمبا 11(اکراد بازرانی عراقی)به استعداد2300نفر(تحت کنترل عملیاتی لشگر 23) در آذربایجان غربی و 1000نفر در کردستان و یگان های عمده منطقه این مأموریت اجرا شود.

تشکیل قرارگاه کمیل

بعد از خاتمه عملیات بدر،که با عدم موفقیت روبرو گردید، حمله دشمن در منطقه عملیات بدر به دنبال موفقیت هایش، محتمل بود، لذا فرمانده نیروی زمینی سرهنگ صیاد شیرازی، احساس مسئولیت نمود و به همین دلیل تصمیم گرفت که در منطقه عملیات، عملیات مجددی را آغاز نماید، لذا در منطقه شرق جزائر مجنون قرارگاه عملیاتی کمیل را تشکیل داد.

ماموریت قرارگاه کمیل عبارت بود از، شناسایی منطقه عملیات مناسب، بازسازی یگان ها و نهایتاً طراحی عملیات در منطقه عملیات بدر.

در جلسات بررسی های اولیه و مقدمات طراحی عملیات، برادران سپاه حضور فعالی نداشتند و با بی رغبتی شرکت می کردند.

در اواخر اردیبهشت سال 1364 در جلسه ای که در منزل آقای هاشمی رفسنجانی با حضور فرماندهی نیروی زمینی و برادر محسن رضایی فرماندهی سپاه پاسداران و تعدادی از فرماندهان عمده ارتش و سپاه تشکیل گردید، برادر محسن رضایی اظهار داشت که برای انجام عملیات بزرگ حداقل یک سال زمان لازم دارم.

در همین جلسه پیرامون اداره جنگ، بحث زیادی انجام گرفت و نهایتاً اکثراً عقیده داشتند که اگر در جبهه ها سکوت و بی تحرکی حاکم شود، ممکن است عراق با کسب پیروزی هایی که در عملیات به دست آورده، دست به عملیات مجدد بزند، لذا؛ آقای هاشمی رفسنجانی ابلاغ نمودند؛ آقایان فرماندهان هر کدام در منطقه عملیاتی مربوط به خود، عملیات های محدود و در حد قرارگاه لشکر طرح ریزی نمایند و هر چه زودتر طرح های خود را ارائه دهند.

اجرای عملیات تهاجمی در جبهه های نبرد

نیروی زمینی ارتش با تشکیل کارگروه عملیاتی بدر در معاونت عملیات و اطلاعات دستورالعمل ویژه اجرای عملیات تهاجمی در سراسر جبهه ها را تهیه و در تاریخ 20/3/1364 صادر و خواستار گردید که قرارگاه ها طرح های عملیاتی خود را تهیه و ارائه نمایند.

روند طرح ریزی عملیات قادر

در خرداد 1364 قرارگاه شمال غرب، تحلیلی از اجرای عملیات کمین و دستبرد تهیه نمود و یادآوری گردید که نیروهای کمبا11 ( مبارزین عراقی شامل اکراد بارزانی و…) آماده اجرای ماموریت می باشند، که پیشنهاد قرارگاه شمال غرب مورد تصویب نیروی زمینی ارتش قرار گرفت و در پی آن تصمیم گرفته شد که به منظور برقراری امنیت و جلوگیری از قطع خطوط تدارکاتی توسط ضد انقلاب، فعال سازی میدان جنگ، کم کردن فشار دشمن در منطقه خوزستان، تصرف بخشی از خاک عراق برای به دست آوردن امتیاز سیاسی قابل ملاحظه، یک عملیات محدود و نیمه گسترده در منطقه شمال غرب طرح ریزی و اجرا گردد.

      به قرارگاه شمال غرب دستور داده شد که با به کارگیری لشکر 23 نیروهای مخصوص و نیروهای اکراد بارزانی (معروف به کمبا 11 ) یک عملیات برون مرزی را در منطقه شمال غرب شهر پیرانشهر طرح ریزی و اجرا نمایند. بر مبنای طرح مقدماتی تهیه شده، نیروهای کمبا 11 به صورت تلفیقی با تیم های عملیاتی لشکر 23، در منطقه لولان، سیدکان و پایگاه های عراقی، هر کدام به استعداد حدود 50 الی 70 نفر تشکیل و اقدام به اجرای عملیات نامنظم و کسب اطلاعات نمایند. به همین منظور با آقای مسعود بارزانی به عنوان فرمانده و متولی نیروهای کمبا 11، مشورت های لازم به عمل آمد، که نامبرده اظهار می دارد؛ تمام روستاهای منطقه با ما هستند و ما بر منطقه مسلط هستیم و اگر شما منطقه را آزاد کنید ما آن را نگهداری خواهیم کرد. لذا در مجموع بر مبنای وضعیت های پیش آمده در جبهه های نبرد به ویژه در منطقه جنوب در اواخر سال 1363 و اوائل 1364، توسط سلسله مراتب فرماندهی، مراتب اجرای عملیات برون مرزی در داخل شمال شرق عراق به قرارگاه عملیاتی شمال غرب ابلاغ گردید و بر مبنای آن، قرارگاه شمال غرب طرح عملیات قادر را تهیه و پس از تصویب نیروی زمینی ارتش به مرحله اجرا گذاشت.

ابلاغ طرح اولیه عملیات قادر توسط قرارگاه شما ل غرب

     پس از بحث های مختلف و تبادل نظرات عملیاتی، نهایتاً در پایان جلسه، قرارگاه عملیاتی شمال غرب در تاریخ 8/4/64طرح اولیه عملیاتی قادر را به لشکر ابلاغ و طی آن سازمان رزم و مراحل عملیات را به صورت کلی و مرحله اول را به صورت مشروح تر ابلاغ نمود.

       سازمان رزم: قرارگاه عملیاتی شمال غرب ، قرارگاه حمزه را که هدایت کننده عملیات قادر خواهد بود تشکیل می دهد.

الف) قرارگاه حمزه 1:لشگر 23نیروهای مخصوص، تیپ 2لشگر 28کردستان و عناصر کمبا 11(اکراد بازرانی عراقی)

ب ) قرارگاه حمزه 2: تیپ ویژه شهداء سپاه پاسداران انقلاب اسلامی(5گردان) و گردان تکاور لشگر 64پیاده

محل های قرارگاه های عملیاتی

       قرارگاه رده جلوئی قرارگاه شمال غرب در پادگان پیرانشهر، و قرارگاه تاکتیکی در ارتفاع کارگازین در منطقه کلاشین در سه عمق کیلومتری خاک عراق، قرارگاه لشگر 23(حمزه1)در منطقه لولان وعمق 10کیلومتری خاک عراق، قرارگاه حمزه 2(تیپ ویژه شهداء سپاه در کلازرده، و قرارگاه حمزه 3(تیپ 1لشگر 77)در شرق کلاشین به عنوان احتیاط قرارگاه حمزه.

اهداف قرارگاه های حمزه1 و حمزه 2

1) قرارگاه حمزه 1 ارتفاعات مشرف به سیدکان را تصرف و تأمین نماید

2) قرارگاه حمزه 2ارتفاع گوشینه را تصرف و شهر سیدکان را تأمین نماید

3) قرارگاه حمزه 3در احتیاط

    توضیح این که قرارگاه حمزه 1 در محور راست (غرب) از شمال به جنوب و قرارگاه حمزه 2 در محور چپ (شرق) از شمال شرق به جنوب غربی تک می نمایند، در واقع شهر و پادگان سیدکان در دو جهت تهدید و سپس تأمین می گردند.

 

منبع: مدیریت تاریخ شفاهی هیئت معارف جنگ

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده