با دوست به سر رفت…
در عمليات مرصاد، منافقین تعدادي از سربازهای ما را گرفته و به خط کردند و تک به تک آنها را- عین همین کاری که تروريستها در سوریه انجام میدهند- به شهادت رسانده بودند و با کلت تير خلاص به مغزشان زده بودند و اینها را ردیف اعدام کرده بودند.

شهادت سربازان بي‌گناه توسط منافقان1

سرتيپ دكتر براتعلي غلامي2

در عمليات مرصاد، منافقین تعدادي از سربازهای ما را گرفته و به خط کردند و تک به تک آنها را- عین همین کاری که تروريست‌ها در سوریه انجام می‌دهند- به شهادت رسانده بودند و با کلت تير خلاص به مغزشان زده بودند و این‌ها را ردیف اعدام کرده بودند. ببینید چقدر واقعاً جنایتکار و چقدر بي‌رحم. آنها به سربازان وظيفه كه فرزندان بي‌گناه اين سرزمين هستند و در آن زمان به اسارت آنها درآمده بودند، با شقاوت و بي‌رحمي تمام تك‌تكشان را اعدام کرده بودند. اين در حالي بود كه سربازان ما تا آخرين لحظه حيات خود، شجاعانه ايستادگي كرده بودند و از كشور خود دفاع كردند. اين مسئله گوشه كوچكي از خيانت منافقين است.

پانوشته ها:

1-فايل صوتي مصاحبه با امير سرتيپ دكتر براتعلي غلامي

2-مشاور مقام معظم فرماندهي كل قوا در امر پدافند هوايي

دفاع از پل قطور1

ستوان‌یکم غلامرضا میرزایی

در سال 1365 به مأموریتی عملیاتی جهت دفاع از پل قطور که در 40 کیلومتری شهر خوی قرار دارد، اعزام شدم. این پل در مسیر راه‌آهن ایران و ترکیه قرار دارد و در آن زمان از جهت پشتیبانی نیروهای خودی دارای اهمیتی فوق‌العاده بود. قبل از ورود ما مسئولیت دفاع از این پل که 450 متر طول و 170 متر از سطح زمین ارتفاع داشت بر عهده توپ‌های 14.5 میلی‌متری بود. دشمنان موفق شده بودند قسمتی از پل را منهدم نمایند. به همین دلیل مأموریت دفاع از پل بر عهده سامانه‌های پدافندی 35 میلی‌متری گذاشته شد و ما اولین گروهی بودیم که جهت استقرار این سامانه به محل اعزام شدیم. با توجه به تعمیر قسمت‌های آسیب دیده پل توسط کارکنان کارخانه ماشین سازی اراک، ماشین‌سازی تبریز و راه‌آهن و امکان استفاده مجدد از پل، درجه آمادگی پدافندی بالا رفته بود و ما در آماده‌باش صد در صد و حالت آتش به اختیار به سر می‌بردیم و هر لحظه آماده مقابله با حملات دشمن بودیم. چند روزی پس از استقرار جنگ‌افزارهای 35 میلی‌متری، پست فرماندهی گروه پدافند هوایی منطقه اعلام کرد که وضعیت قرمز می‌باشد و تعداد 12 فروند از هواپیماهای جنگنده دشمن به سمت منطقه در حال نزدیک‌شدن می‌باشند. لحظاتی بعد هواپیماهای متجاوز به منطقه رسیدند و درگیری بین ما و دشمن آغاز شد.

هواپیماهای دشمن شروع به حمله کردند، شدت درگیری به حدی بود که تمام مهمات پای‌کار که خشاب‌گذاری شده بود مصرف شد. با مقاومت دلیرانه کارکنان همیشه بیدار پدافندهوايي، پل قطور به‌رغم شلیک ده‌ها راکت و موشک و بمباران سنگین، سالم باقی ماند و 12 فروند هواپیمای متجاوز دشمن فرار را بر قرار ترجیح دادند که در حال فرار یک فروند هواپیمای دشمن مورد اصابت قرار گرفت و ساقط شد.

نیروی هوایی عراق بارها سعی کرد که این پل را منهدم كند اما تا پایان جنگ موفق نشد. دو هفته پس از اتمام مأموریت من و بازگشت به یگان اولیه، خبر رسید که حمله دیگری صورت گرفته که در این حمله یکی از توپ‌ها مورد اصابت راکت قرار گرفته و چند تن از هم‌رزمان پدافندی به شهادت رسیدند. در حال حمله هواپيماي مهاجم، یکی از سربازان وظیفه که به عنوان نمره 3، وظیفه مهمات‌گذاری را بر عهده داشت علی‌رغم قطع شدن پای راستش دلاورانه تا پایان عملیات، اقدام به مهمات‌گذاری می‌کرد.

یاد تمامی هم‌رزمان به ويژه سربازان جان بركف پدافندی که دلاورانه و جانانه تا پای جان در دفاع از آسمان مقدس ایستادگی کردند گرامی باد.

پانوشته ها:

1-پیام پدافند، سال دوم،شماره 16 و17،ص 20

منبع: با دوست به سر رفت، جهانفر، رضا، کرمی، فهیمه، 1393، ایران سبز، تهران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده