بررسی آثار و پیامدهای شکست حصر سوسنگرد
در زمینه دورکردن تهدیدات دشمن از اهوازدرنتیجه حفظ سرزمین خوزستان ونقش نماینده حضرت امام(ره)درسال اول جنگ تحمیلی با تغییرات ژئوپلتیک حاصل از انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران که مستقل از شرق و غرب ایجاد گردید، منافع عمده غرب و آمریکا و سپس شرق در منطقه مورد تهدید جدی قرار گرفت لذا استکبار به فکر مهار این انقلاب، محبوس کردن، به سازش کشیدن، از محتوی تهی کردن و در نهایت ساقط کردن آن افتاد و اقدامات زیادی انجام داد که جنگ در سال1359 توسط صدام و ارتش عراق و هجوم سراسری به کشور ایران در پایان شهریور­ماه همان سال با هدف شکست سریع انقلاب اسلامی و با زمینه سازی­ های فراوان نظامی و سیاسی از جمله اصلی ­ترین این اقدامات بود.

چکیده                                                                                                                                   

با تغییرات ژئوپلتیک حاصل از انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران که مستقل از شرق و غرب ایجاد گردید، منافع عمده غرب و آمریکا و سپس شرق در منطقه مورد تهدید جدی قرار گرفت لذا استکبار به فکر مهار این انقلاب، محبوس کردن، به سازش کشیدن، از محتوی تهی کردن و در نهایت ساقط کردن آن افتاد و اقدامات زیادی انجام داد که جنگ در سال1359 توسط صدام و ارتش عراق و هجوم سراسری به کشور ایران در پایان شهریور­ماه همان سال با هدف شکست سریع انقلاب اسلامی و با زمینه­     سازی­های فراوان نظامی و سیاسی از جمله  اصلی­ترین این اقدامات بود. اهداف جنگ از نظر صدام لغو قرارداد 1975 الجزایر، جدائی قسمتهائی از ایران و در نهایت سرنگونی جمهوری اسلامی ایران بود. باورهای ناصواب هدایت کنندگان آشکار و پنهانِ یکیطولانی­ترین نبردهای معاصر، آنان را به این نتیجه سراسر اشتباه رسانده بود که در فرصتی اندک به اهداف سیاسی نظامی خود دست می­یابند. ارتش جمهوری اسلامی ایران، سرفراز از حضور در آغوش مردم به عنوان پایه و ستون اصلی میدان نبرد، با حمایتحضرت امام(ره) و پشتیبانی ملت فداکار در قالب یگان­های منظم و همراهی سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی و یگان­های مردمی بسیج مستضعفین در فرصتی اندک در تمام خطوط نبرد زمینی و در هوا و دریا به مقابله با دشمن پرداختند و در نبرد هشت ساله دفاع مقدس، تمامیت ارضی و استقلال کشور الهی  ایران را حفظ و تاریخ ارزشمندی را برای آیندگان به یادگار گذاشتند.

متعاقب شلیک یک گلوله توپ در ساعت 1100روز 31شهریور1359، توسط صدام حسین به سوی مرزهای ایران و به دنبال حملات هوائی به شهرهای داخلی و مرزی جمهوری اسلامی، تلاش همه جانبه نیروی زمینی عراق آغاز شد و مواضع نظامی و تأسیسات غیرنظامی ایران در نزدیک مرز زیر آتش قرار گرفت. در ساعت1800 پس از اجرای آتش سنگین در مناطق مرزی، حرکت عناصر جلودار لشگرهای عراقی به طرف مرز آغاز شد. تهاجم گسترده عراق به ایران در استان خوزستان در سه محور عمده انجام گرفت. در جبهه غرب دزفول و شوش، رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران توانستند دشمن را در غرب رودخانه کرخه زمین­گیر کرده و از قطع جاده اهواز- اندیمشک جلوگیری نموده و حتی سرپلی را نیز در غرب رودخانه در پای پل کرخه، حفظ نمایند. در جبهه اهواز- خرمشهر وآبادان، قسمتی از خرمشهر اشغال گردید و آبادان به شکل ناقص به محاصره درآمد. ولی در جبهه بستان– سوسنگرد و هویزه، مقاومت سرسختانه نیروهای ایرانی که انسجام کاملی هم نداشتند، باعث گردید تا عراق بارها سمت حملات خود را تغییر دهد، ولی هیچ گاه نتوانست موفقیتی در این زمینه به دست آورد. لذا جهت حفظ روحیه نیروهای متجاوز خود، به تصرف شهر سوسنگرد اکتفاء نمود تا بتواند با تغییر نام آن به خفاجیه زمینه تبلیغاتی محدودی را فراهم آورد. این اقدام در 25/8/59 به نتیجه رسید. لشکر92 زرهی خوزستان با حماسه آفرینی­های تیپ 2 زرهی دزفول، یگان­های جنگ نامنظم شهید چمران و نقش محوری حضرت آیت­الله خامنه­ای بلافاصله با هماهنگی یگان­ها و رزمندگان موجود در منطقه، اقدام به باز پس گیری سوسنگرد نمود و در ساعت 0630 مورخه 26/8/59 حمله خود را به طرف سوسنگرد آغاز کرد. محور اصلی حمله در مسیر حمیدیه به سوسنگرد در جنوب رودخانه کرخه انتخاب شد و در شمال رودخانه نیز به طرف روستای سبحانیه و سوسنگرد حمله دیگری همزمان اجرا گردید. نتیجه این عملیات بدین گونه بود که شهر سوسنگرد آزاد و مواضع پدافندی نیروهای عراق به رودخانه مالکیه متمایل گردید. جاده حمیدیه – سوسنگرد آزاد و نیروهای متجاوز تا رودخانه کرخه کور عقب نشینی و اهواز از محور تهدید دشمن خارج گردید. این مقاله به تشریح چگونگی نبرد بزرگ و غرورآفرین عملیات آزادسازی سوسنگرد و نقش محوری مقام معظم رهبری در هدایت آن پرداخته است.

کلید واژه ها: تیپ2زرهی دزفول، سوسنگرد، عملیات آفندی، نقش محوری مقام معظم رهبری

جواد رفیعی­ راد [1]                امیرحسین قادری[2]

جهت دریافت این مقاله اینجا کلیک کنید.

 


[1] دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت دفاعی دافوس آجا

[2] دانشجوی کارشناسی ارشد برق و الکترونیک دانشگاه آزاد کرمانشاه

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده