با دوست به سر رفت
مقدمه در كشورمان كلمه «سربازي» براي همه مردم واژهاي آشنا و واقعيتي ملموس است. به ويژه اينكه جنگ هشت ساله تحميلي عراق بر عليه ايران اسلامي منجر به حضور گستردهتر جوانان اين مرزوبوم تحت عنوان «سرباز وظيفه» در جبههها شد. اگر چه گفته ميشود كه سربازي از زمان ناپلئون در كشورهاي جهان برقرار شد، اما در ايران از زمانهاي خيلي پيشتر سربازي مرسوم بوده است .

 در هر كشور و جامعه‌اي با هر نوع سامانه مديريتي و هر نوع گرايش اعتقادي، مهمترين و اولين اولويت برنامه‌ريزي و اجرا در خصوص تأمين و حفظ امنيت است. در كشور ما نيروهاي وظيفه از جمله اركان غير قابل انكار تأمين و حفظ امنيت محسوب مي‌شوند. بسياري از مشاغل و تخصص‌هاي موجود در نيروهاي مسلح مختص كاركنان وظيفه است. حضور كاركنان وظيفه در نيروهاي مسلح منجر به عمومي شدن احساس مسئوليت در خصوص حفظ امنيت عمومي جامعه مي‌شود. سربازان داراي اصطلاحات و حتي فرهنگ خاص خود هستند. دغدغه‌هاي خاص خود را دارند. يكي از اين دغدغه‌ها وضعيت شغلي و معيشتي آينده است. كه لازم است در اين خصوص دقت نظر بيشتري از سوي مسئولين امر انجام شود.

خدمت سربازي يك رابطه تأثيرگذار دوسويه بر سرباز و جامعه است. جامعه منفعت ناشي از حضور جوان در خدمت سربازي را با به دست آوردن امنيت تجربه مي‌كند و جوان در طول مدت سربازي تجربياتي را نصيب خود مي‌كند كه در سال‌هاي بعد از خدمت سربازي راه‌گشاي آينده خواهد بود. البته ضروري است كه خدمت سربازي به گونه‌اي طراحي و اجرا شود كه حداكثر سودمندي را براي جوانان به ويژه جوان داراي تحصيلات دانشگاهي در بر داشته باشد.

در بررسي موضوع « خدمت سربازي» توجه به اين نكته ضروري است كه در دين مقدس اسلام دفاع در برابر متجاوز و حفظ آمادگي رزمي بر همگان واجب است. از سوي ديگر هر ايراني معتقد و ميهن دوستي ـ حتي اگر غير مسلمان باشد ـ ، دفاع از كشور در برابر متجاوز را وظيفه خود مي‌داند. در سال‌هاي دفاع مقدس تعداد زيادي از سربازان وظيفه در سازمان‌ها و نيروهاي مختلف نظامي و حتي غيرنظامي  عضويت داشته و به واسطه اين عضويت، در جبهه‌ها حضور يافتند و به دفاع از سرزمين ايران اسلامي پرداختند. تعداد قابل توجه‌اي از شهدا، جانبازان و آزادگان نيروها و سازمان‌هاي مورد اشاره از ميان سربازان وظيفه هستند.

در خصوص فوايد انجام خدمت سربازي موارد مختلفي را برشمردند. از جمله اينكه انجام خدمت سربازي منجر به نظم پذيري، تمرين زندگي با كمترين امكانات، بالا رفتن حس مسئوليت، تمرين قانون گرايي، تجربه زندگي دور از خانواده مي‌شود . يكي از زيباترين خصويات و ويژگي‌هاي دوره خدمت مقدس سربازي، حضور در كنار دوستان جديد است. دوستاني كه در بسياري از مواقع دوستان ابدي خواهند شد. خاطرات ماندگار تحمل سختي‌ها در كنار دوستان دوره سربازي، از جمله زيباترين و بهترين خاطرات نسل‌هاي مختلف است.

 لذا در انتخاب نام كتاب از اين بيت شعر از لسان‌الغيب حافظ شيرازي مدد گرفته شد كه:

«اوقات خوش آن بود كه با دوست به سر رفت    باقي همه بي‌حاصلي و بي‌خبري بود»

 محتواي كتاب «با دوست به سر رفت»، بررسي و بازگويي خاطرات سربازان و رزمندگان در خصوص خدمت سربازي در سال‌هاي دفاع مقدس است. خاطراتي كه بازگويي آن‌ها براي صاحبان خاطره همراه با شوق و اشتياق و گاهي اشك بود.

 شيوه جمع‌آوري خاطرات مبتني بر ديدار حضوري و مصاحبه با صاحبان خاطرات، بهره‌مندي از دست‌نوشته‌ها، استفاده از فايل‌هاي صوتي و تصويري گفت‌وگوهاي پيشين آنها، مصاحبه‌هاي منتشر شده در كتب و نشريات مختلف است.

شايسته است كه به رسم ادب، اين اثر به سربازان شهيد ارتش جمهوري اسلامي ايران و خانواده‌هاي صبورشان تقديم شود. اين خانواده‌ها تعبير حقيقي صبر و استقامتند. اميد آن است كه گامي كوچك در مسير تكريم و پاسداشت مقام والاي سربازي در ارتش اسلام بر داشته باشيم.

رضا جهان‌فر- فهيمه كرمي

 

خاطره یکم: والفجر 8 و شجاعت سربازان

سرتيپ ستاد احمدرضا پوردستان

اگر تاريخ ارتش‌هاي حرفه‌اي و قواي نظامي گذشته همه كشورهاي دنيا را نگاه كنيد، بدون هيچ خودخواهي و يك‌طرفه بيني، سربازان ايراني هميشه به شجاعت معروف بوده‌اند. در دوران انقلاب اسلامي، اين حس مضاعف شد؛ چون بعد ايماني و اعتقادي هم در دوران دفاع مقدس وجود داشت، به عينه اين موضوع را مشاهده كردم.

من ايثارگري سربازان را از نزديك ديدم كه بدون هيچ چشم‌داشتي، جان خود را نثار كردند. در عمليات والفجر 8، در روز 21 بهمن 1364 كه بنده در پايگاه زيد خدمت مي‌كردم، يكي از مشكلات اصلي‌ام اين بود كه نمي‌توانستم جلوي سربازان را بگيرم؛ چون در طي عمليات، فقط تعدادي از سربازان مي‌بايست به سمت دشمن مي‌رفتند و بقيه در عقب مي‌ماندند، ولي آنقدر داوطلب براي جلو رفتن زياد شده بود كه من در انتخاب كساني كه نبايد جلو بيايند، با مشكل مواجه شده بودم. اين، اوج رشادت و شجاعت بود و من نمي‌توانم اسم يك نفر خاص را بيان كنم، چون يك گروه سرباز رشيد بودند، نه يك نفر. يادم است كه بعد از پيروزي ما در عمليات و دستيابي به اهدافمان، تلفات بسيار زيادي داده بوديم. به همين دليل سربازان پشتيباني، داوطلبانه به جلو آمده و جاي كساني كه شهيد شده بودند را گرفتند.

اين روحيه سربازان ايران است. يكي از سربازان كه در اواخر خدمت خود بود و تازه ازدواج كرده بود، حتي با اصرار من هم به عقب برنمي‌گشت و با اين كه فقط يك ماه از دوران سربازي او مانده بود، وقتي من مي‌گفتم تو تازه ازدواج كرده‌اي و اين يك ماه را به عقب برو و به سلامت نزد خانواده‌ات برگرد، حاضر نمي‌شد و سرانجام چند روز بعد شهيد شد. اين نشانه بزرگي اين انسانهاست… در دوران دفاع مقدس ارتش بالغ بر48 هزار شهيد نثار كشور كرده است كه 46 هزار نفر آنها از نيروي زميني بوده‌اند و از اين تعداد چيزي حدود 39 هزار و صد و سي و پنج نفر سرباز وظيفه بوده‌اند و اين نشانگر عظمت كار سربازان نيروي زميني ارتش است.

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده