اطلاعيههاي سوسنگرد
آزاد سازی سوسنگرد از محاصره واشغال مزدوران بعثی عراق در روز 26 آبان 1359 ،یکی از افتخارات عملیاتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ، به ویژه در ماه های آغازین تجاوز است که ارتش عراق با تمام قوا برای فتح خوزستان ومرکز آن -اهواز -تلاش می کرد.اطلاعیه های صادر شده توسط ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران از روز 25 آبان تا 29 آبان بیانگرمجاهدت ها وایثارگری های رزمندگان اسلام می باشد.

اطلاعيه شماره 296 ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

هم‌ميهنان مسلمان و مبارز     25/8/1359

در عمليات هلي‌كوپتر‌هاي تيزتك هواپيمايي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران (هوانيروز) و پرسنل غيور و دلاور آن در جبهه سوسنگرد در روز جاري (25/8/1359) تعداد زيادي از افراد متجاوز به هلاكت رسيده و ضايعات لجستيكي دشمن به اين شرح بوده است:

1- تعداد 47 دستگاه تانك منهدم شد.

2- تعداد 10 دستگاه تريلر حامل مهمات به آتش كشيده و منفجر گرديد.

3- 7 قبضه توپ سنگين دشمن نابود شد.

4- يك قبضه توپ كاتيوشا به وسيله هلي‌كوپترها منهدم و 4 قبضه خمپاره‌انداز با خدمه مربوطه نابود شد.

5- 8 دستگاه خودرو نظامي و دو سنگر بتوني دشمن به كلي از بين رفت؛ ضمناً تلفات پرسنلي ارتش متجاوز عراق حداقل 160 نفر بوده است.

 

اطلاعيه شماره 297 ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

هم ميهنان مسلمان و رزمنده ايران   26/8/1359

برادران سرباز شما در ارتش جمهوري اسلامي ايران در مبارزه بر حق خود  عليه باطل در تاريخ 25/8/1359، ضرباتي به اين شرح بر دشمن وارد ساخته‌اند.

عمليات نيروي هوايي.

الف- عمليات برون مرزي: جنگنده‌هاي قهرمان نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در حملات پي‌درپي به هدف‌هاي خود در داخل خاك عراق، ضرباتي به اين شرح بر دشمن وارد ساخته‌اند.

1- انهدام 20% از تأسيسات پادگان چومان در شمال عراق و 10% از كارخانه برق مجاور پادگان و انهدام قسمتي از نيروهاي گسترش يافته در اطراف پادگان پنجوين.

2- انهدام تعدادي خودرو و سنگر در جنوب سليمانيه كه درصد انهدام آن مشخص نشد.

3- انهدام 20% از نيروي تداركاتي دشمن در محور حقانيه- فكه و انهدام 10% از نيروي تداركاتي دشمن در محور كوت به العماره.

4- انهدام دو كشتي در بندر« ام القصر» در اروندرود و انهدام پمپ بنزين گمرك صفوان و انهدام چند كاميون حمل سوخت در شمال گمرك صفوان.

5- انهدام دو مخزن سوخت و ساختمان مركزي تأسيسات نفتي بندر فاو.

ب- عمليات درون مرزي:

1- انهدام تعدادي از خودروهاي زرهي و توپخانه‌ و نفرات دشمن در جنوب غربي سومار، كه درصد آن مشخص نشد.

2- انهدام 7 دستگاه كاميون دشمن در اطراف سوسنگرد.

3- انهدام توپخانه و تعدادي از نفرات دشمن در غرب آبادان كه درصد آن مشخص نشد.

4- انهدام كامل يك  فروندكشتي باربري دشمن در شمال خونين‌شهر.

عمليات نيروي زميني

بر اثر آتش توپخانه رزمندگان نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران در جبهه‌هاي اروند، حردان و سوسنگرد، تعداد دو دستگاه تانك، يك دستگاه نفربر، 4 دستگاه خودرو كه يكي از آنها حامل مهمات بود، يك سنگر و دو عراده توپ يك قبضه خمپاره‌انداز نيروهاي متجاوز منهدم و بيش از 120 نفر از نفرات دشمن به هلاكت رسيدند.

ضمناً در حمله مورخه 25/8/1359 ،دشمن در منطقه غرب ايلام توپخانه عراق اشتباهاً نيروهاي عراقي را هدف قرار داده و تلفات سنگيني بر نيروهاي دشمن وارد ساخت؛ به‌طوري‌كه ضمن انهدام كامل 6 عراده توپ و 12 دستگاه تانك، بيش از 40 نفر از نيروهاي دشمن به هلاكت رسيدند.

 

اطلاعيه شماره 298 ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

هم ميهنان مسلمان و انقلابي ايران   26/8/1359

رزمندگان دلير هواپيمايي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران (هوانیروز)، روز جاري 26/8/1359، طی مبارزه قهرمانانه خود در منطقه سوسنگرد تلفات و خساراتي به اين شرح بر دشمن وارد ساختند:

الف- خسارات لجستيكي

1- انهدام كامل 37 دستگاه تانك.

2- انهدام كامل 6 عراده توپ كاليبر سنگین.

3- انهدام كامل 4 عراده توپ خودكششي.

4- انهدام كامل   1 عراده راکت انداز  كاتيوشا.

5- انهدام كامل 3 عراده توپ ضدهوايي.

6- انهدام كامل 1 دستگاه نفربر.

7- انهدام كامل 1 دستگاه چادر بزرگ مهمات.

ب- تلفات پرسنلي

1- كشته بيش از 200 نفر

2- زخمي بيش از 80 نفر

ضمناً رزمندگان دلير سپاه اسلام در منطقه اهواز امروز 26/8/1359، يك فروند ميگ 23 متجاوز عراقي را مورد هدف قرار دادند كه در منطقه پاسگاه كوت‌عبداله اهواز سقوط كرد.

 

اطلاعيه شماره 299 ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

هم‌ميهنان مسلمان و رزمنده ايران   26/8/1359

همان‌طوري‌كه قبلاً به استحضار ملت شريف ايران رسيد، شهر سوسنگرد با فداكاري و جانبازي امروز 26/8/1359، طي يك‌سري عمليات قهرمانانه به وسيله نيروهاي جمهوري اسلامي ايران آزاد گرديد. بدين وسيله ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران از تلاش بي‌دريغ كليه رزمندگان انقلابي، نيروهاي زميني، هوايي، هوانيروز، سپاه پاسداران و نيروهاي مردمي به‌خصوص رزمندگان دلاور لشكر 92 زر هي اهواز كه در آزادساختن شهر از لوث وجود دشمن متجاوز نهايت از خودگذشتگي را به‌خرج دادند، قدرداني مي‌نمايد.

 

اطلاعيه شماره 300 ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

هم‌ميهنان مسلمان و رزمنده ايران   27/8/1359

رزمندگان جان بركف نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران روز دوشنبه 26 آبان‌ ماه ضمن عمليات گشت و پاسداري از حراست هوايي ميهن اين فعاليت‌ها را داشته است:

الف- عمليات پشتيباني از قواي خودي

1- انهدام تعدادي تانك و خودرو از نيروهاي دشمن در منطقه سوسنگرد

2- حمله به يك ستون در حال پيشروي به‌طرف سوسنگرد و زدن ضربات قابل ملاحظه به دشمن كه ميزان خسارات وارده مشخص نگرديد.

3- بمباران قسمتي از نيروهاي تداركاتي و مواضع توپخانه و ضدهوايي ارتش عراق در نخلستان‌هاي غرب آبادان.

ب- حملات هوايي در داخل خاك عراق

1- بمباران يك پادگان نظامي و مواضع توپخانه ارتش عراق در منطقه شمال فاو

2- حمله به نيروهاي نظامي در محور شعيبه- ام‌الرصاص و بمباران تأسيسات نظامي و پايگاه موشكي و مواضع توپخانه و تانك دشمن در همين منطقه، ميزان خسارات وارده مشخص نگرديده است.

3- انهدام قسمتي از خطوط نفتي و تأسيسات اطراف اسكله فاو.

ضمناً ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران از كليه نيروهاي مردمي و سپاه پاسداران انقلاب، نيروهاي رزمنده و جانباز لشكر 92  زرهی اهواز و هواپيمايي نيروي زميني (هوانيروز) و نيروي هوايي و ساير رزمندگان شجاع نيروي زميني كه در پاكسازي شهر سوسنگرد از وجود دشمنان مزدور و خودفروختگان رژيم بعث عراق جانفشاني كرده‌اند، قدرداني و سپاسگزاري مي‌نمايد، باشد كه اين جانبازي‌ها و ايثار خون‌ها مورد عنايت پيشگاه امام و امت مسلمان و انقلابي ايران واقع گردد.

 

اطلاعيه شماره 301 ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

ملت مبارز و مسلمان ايران      27/8/1359

رزمندگان نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران در نبرد روز گذشته 26 آبان‌ماه، در جبهه‌هاي غرب اهواز و دب‌حردان و حوالي سوسنگرد با اجراي آتش توپخانه و حملات زميني به نيروهاي ارتش عراق توانستند 8 دستگاه تانك ، يك عراده توپ ، 3 دستگاه كاميون تداركاتي و مهمات و 2 دستگاه بولدوزر دشمن را منهدم کرده و به آتش بكشانند و بيش از 30 نفر از افراد دشمن را به هلاكت برسانند و در عمليات منطقه سوسنگرد دشمن را مجبور به عقب‌نشيني نمایند.

در نبرد زميني امروز 27 آبان‌ماه، رزمندگان نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران در جبهه‌هاي جنوب با توپخانه سنگين مواضع مزدوران بعثي را در واصليه و مناطق الدويپ و سيبه زير آتش قرار داده و تلفات و خساراتي به نيروهاي ارتش عراق وارد ساختند. همچنين در ساعت 10:00 بامداد امروز نيروهاي خودي مواضع دشمن را در جزيره ام‌الرصاص و منطقه فاو و كوت‌الذين مورد هدف آتش توپخانه‌هاي خود قرار دادند.

در ساعت 07:30 بامداد امروز، سه فروند از هلي‌كوپترهاي مهاجم دشمن مواضع نيروهاي خودي را در غرب اهواز مورد حمله قرار داده كه بر اثر دفاع جنگ‌افزارهاي ضدهوايي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران مستقر در منطقه ،يكي از هلي‌كوپترهاي دشمن مورد هدف قرار گرفت و سرنگون شد.

در ساعت 11:20 دو فروند از هواپيماهاي ارتش عراق به حريم هوايي ايلام تجاوز كردند كه با عكس‌العمل آتش آتشبارهاي ضدهوايي نيروهاي خودي مواجه و مجبور به فرار شدند.

بنا به گزارشات رسيده، امروز در يك درگيري كه بين افراد پليس عراق و افراد مسلح يكي از احزاب عراق در منطقه سيبه و سيجان در جنوب شرقي عراق روي داد، تعدادي از افراد پليس به هلاكت رسيدند.

 

اطلاعيه شماره 301 ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

هموطنان مسلمان و انقلابي ايران    28/8/1359

رزمندگان تيزتك هواپيمايي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران (هوانيروز) در عمليات تهاجمي و موفقيت‌آميز روز 27 آبان‌ماه، در جبهه‌هاي نبرد اين ضربات را به نيروهاي متجاوز ارتش عراق وارد ساخته است.

1- در منطقه سوسنگرد

الف- انهدام 9 دستگاه تانك دشمن.

ب- انهدام 9 قبضه توپ خمسه خمسه.

پ- انهدام 2 قبضه توپ خودكششي.

ت- منفجر نمودن و به آتش كشيدن 2 چادر مهمات از نيروهاي بعث عراق.

ث- انهدام 4دستگاه خودرو نظامي

2- در منطقه سومار

رزمندگان اسلام در يك يورش قهرمانانه توانستند 10 سنگر پيش ساخته و مستحكم دشمن را منهدم ساخته و تعداد زيادي از نفرات دشمن را كه در سنگرها موضع گرفته بودند، به هلاكت برسانند.

3- در منطقه آبادان

الف- انهدام 4دستگاه تانك.

ب- انهدام 4دستگاه خودروي نظامي.

پ- انهدام 1 قبضه توپ ضدهوايي.

ت- ويران كردن تعدادي از سنگرهاي نيروهاي دشمن و معدوم كردن نفرات مستقر در سنگرها.

4- در منطقه غرب

اجراي آتش شديد و مؤثر روي مواضع دشمن در مناطق عين خوش و فكه كه در نتيجه اين حملات تعدادي از سنگرهاي انفرادي و اجتماعي نيروهاي دشمن منهدم و عده‌اي از نفرات دشمن كشته و يك دستگاه كاميون به آتش كشيده شد.

 

اطلاعيه شماره 302 ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

فَالْجُنوُدْ بِاِذْن اللهْ حُصوُنَ الرَّعيْهْ وَزِيْنُ الوَلَدَهْ[الولات] و ع‍ِزّالديْنْ وَ سَبُلُ الاْمَنْ وَ لَيْسَ تَقَومُ الّرَعيه اِلاّ بِهُمْ.

ارتش به فرمان خدا، دژهاي استوار مردم، آراستگي رهبران، سربلندي دين و امنيت بخش راه‌هاست و مردم بدون اينان برپاي نتوانند ايستاد.

امت قهرمان و رزمنده مسلمان ايران                                              28/8/1359

برادران سرباز شما در سنگرهاي اسلام، همچنان مصمم و مستحكم و استوار، عليه دژخيمان بعثي عراق مي‌جنگند و براي حفظ و حراست انقلاب و ميهن اسلامي، همواره با اتكا به الطاف الهي و پشتيباني مردم مسلمان ايران در تمامي صحنه‌هاي نبرد، پيكر دشمنان اسلامي را مي‌لرزانند.

لشكريان اسلام در نبرد  عليه مزدوران بعثي عراق در جبهه سوسنگرد در پرتو امداد‌هاي غيبي پروردگار و با تلاش‌هاي پيگير خود موفق شدند شهر سوسنگرد را از لكه‌هاي ننگين شرك و الحاد پاك كرده و ضربات مهلك و جبران ناپذيري به دشمن وارد آورند. تلفات و ضايعات دشمن تا روز 27/8/1359 ، در جبهه مزبور به اين شرح بوده است.

الف- ضايعات لجستيكي:

– تانك 174 دستگاه

– نفربر 8 دستگاه

– كاميون 5 دستگاه

– توپ 49 عراده

– خودرو حامل مهمات 23 دستگاه

– چادر مهمات 7 چادر

– خودرو حامل موشك 3 دستگاه

– لودر 2 دستگاه

– توپ خمسه خمسه 4 عراده

– تيربار 2 قبضه

– ضدهوايي 1 قبضه

– خمپاره‌انداز 1 قبضه

– خودروهاي نظامي 29 دستگاه

ب- تلفات پرسنلي:

كشته و زخمي 750 نفر

– اسير 18 نفر

سپاهيان اسلام در اين روز مقدس عاشورا به امت مسلمان ايران اطمينان مي‌دهند كه با نثار قطره‌قطره خون خود چون ياران حسين[عليه‌السلام] در مقابل دشمنان اسلام دلاورانه بايستند و تا نابودي كامل آنان از پاي ننشينند. دلاوران ايران زمين و حافظان ملك و دين در اين عاشوراي ديگر اسلام، يك بار ديگر با حسين زمانشان، خميني بت‌شكن، اين تبلور عيني و پرشكوه خواست‌ها، آرزوها و فريادهاي ملت ايران تجديد بيعت نموده و قول مي‌دهند كه براي حسين تاريخ معاصر، خميني بزرگ چون حبيب‌بن‌مظاهر باشند كه گفت: «اگر هفتاد بار قطعه قطعه‌ام كنند و بدنم را بسوزانند و خاكسترم را خمير كنند و بار ديگر زنده‌ام كنند، باز به را ه حسين خواهم رفت.

 

اطلاعيه شماره 303 ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

هم‌ميهنان مبارز و غيور  28/8/1359

فعاليت‌هاي انجام شده دلاوران هواپيمايي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران (هوانيروز) در روز جاري (28/8/1359) در مناطق به اين شرح بوده است:

الف- در منطقه اهواز و سوسنگرد ، جنگنده‌هاي هوانيروز با آتش مداوم و با از جان‌گذشتگي ضايعات و تلفات زير را به دشمن وارد كرده است:

1- انهدام كامل 24 دستگاه تانك، 9 قبضه توپ خودكششي، يك قبضه ضدهوايي، يك‌ دستگاه نفربر و سه دستگاه كاميون.

2- به آتش كشيدن يك چادر مهمات و انهدام يك سنگر و به هلاكت رساندن 160 نفر از مزدوران بعث عراق و زخمي نمودن 60 نفر از متجاوزان.

ب- در منطقه عين خوش و غرب دزفول:

1- انهدام 2 دستگاه تانك و چندين دستگاه كاميون دشمن.

2- به هلاكت رساندن در حدود 20 نفر از نيروهاي دشمن.

ضمناً در حين اجراي اين عمليات جنگي، يك فروند هلي‌كوپتر هوانيروز ارتش جمهوري اسلامي ايران مورد هدف قرار گرفت و به كلي منهدم شد و خلبانان آن به‌طور معجزه آسايي نجات يافتند.

ج- در شمال شرق آبادان

1- انهدام 3 دستگاه تانك، 4 دستگاه خودرو و يك قبضه توپ ضدهوايي.

2- از بين بردن دو سنگر خمپاره‌انداز و انهدام تعدادي سنگر با نفرات داخل آنها.

د- در جبهه غرب

1- انهدام 10 دستگاه تانك دشمن و 7 سنگر بتوني.

2- به هلاكت رساندن بيش از 100 نفر از دشمنان.

ضمناً برابر گزارش واصله، در مورخه 27/8/1359 ،رزمندگان ژاندارمري جمهوري اسلامي ايران موفق شده‌اند با اجراي آتش، يك پاسگاه موقت عراق را در ضلع جنوبي پاسگاه پلگانه عراق منهدم و دو دستگاه كمپرسي و حدود 50 نفر از قواي دشمن را نابود كنند.

اطلاعيه شماره 304 ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

هم ميهنان مسلمان و انقلابي ايران    29/8/1359

شمه‌يي از نبرد دليرانه نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران به اين شرح به استحضار مي‌رسد:

1- جنگنده‌هاي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران ديروز 28/8/1359، در منطقه غرب كشور به تعدادي تانك و خودرو و توپ دشمن حمله نموده و خساراتي وارد نمودند، همچنين در منطقه شمال آبادان به نيروهاي دشمن حمله نموده و تلفات و خساراتي بر آنها وارد آوردند.

2- قهرمانان رزمنده لشكر 92 اهواز ديروز 28/8/1359 ،در منطقه سوسنگرد ضمن انهدام كامل 10 دستگاه تانك، 10 دستگاه خودرو چرخدار و 6 نقطه مهمات تعداد زيادي از نفرات دشمن را به هلاكت رساندند.

3- از تاريخ 28/8/1359، تا صبح روز 29/8/1359، يكان‌هاي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران با همكاري ارزنده سپاه پاسداران و با پشتيباني نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در غرب كشور دلاورانه به نيروهاي دشمن حمله نموده و ارتفاعات كوره موش در منطقه سرپل ذهاب را پاكسازي نموده و در منطقه گيلان‌غرب يك آتشبار كامل دشمن را نابود كرده و توانستند مواضع مستحكمي را در دشت ذهاب و سومار از تصرف دشمن خارج نمايند. در اين عمليات ضمن انهدام تعداد زيادي وسايل زرهي حدود چند صد نفر از نفرات دشمن به هلاكت رسيده و تعدادي زخمي گرديدند و از نيروهاي خودي نيز تعدادي به درجه رفيع شهادت نايل و تعدادي زخمي شدند.

اطلاعيه شماره 305 ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران

هم‌ميهنان مسلمان و مبارز ايران   29/8/1359

رزمندگان هميشه قهرمان هواپيمايي نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران ظرف روز جاري 29/8/1359 دليرانه به نيروهاي دشمن تاخته و ضرباتي به اين شرح وارد ساختند.

الف- در منطقه سوسنگرد ضمن انهدام كامل تعداد 10 دستگاه تانك، يك عراده توپ ضدهوايي، 2 عراده توپ خمسه خمسه، يك عراده راکت انداز كاتيوشا، 5 عراده توپ خودكششي و سه دستگاه چادر مهمات، بيش از 90 نفر از افراد دشمن را به هلاكت رساندند.

ب- در منطقه شمال و شمال غربي آبادان ضمن انهدام كامل سه دستگاه خودرو، يك دستگاه جيپ فرماندهي يك دستگاه نفربر زرهي و 2 دستگاه تانك، تعداد زيادي از نفرات دشمن را به هلاكت رساندند.

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده