دفاع مقدس به روایت اسناد
دفاع مقدس هشت ساله مردم ایران در برابر یکی از گسترده ترین و ناجوانمردانه ترین تجاوزات تاریخ خود، برگ زرین درخشانی از تاریخ سراسر حماسه این مرز و بوم کهن است. دفاعی که در آن ملت ایران در سایه عزت، ایمان و شرف خود، پشت متجاوزی را که از سوی همه قدرت های جهانی مورد حمایت بی دریغ و همه جانبه قرار داشت، به خاک ذلت مالید.

دفاع مقدس هشت ساله مردم ایران در برابر یکی از گسترده ترین و ناجوانمردانه ترین تجاوزات تاریخ خود، برگ زرین درخشانی از تاریخ سراسر حماسه این مرز و بوم کهن است. دفاعی که در آن ملت ایران در سایه عزت، ایمان و شرف خود، پشت متجاوزی را که از سوی همه قدرت های جهانی مورد حمایت بی دریغ و همه جانبه قرار داشت، به خاک ذلت مالید.

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از ارتش، سپاه، بسیج، جهاد سازندگی و نیز آحاد ملت بزرگ ایران در خلق این حماسه عظیم از بذل و ایثار هر آن چه که داشتند، کمترین دریغی روا نداشتند.

مرور اسناد و مدارک بر جای مانده از این دوران مشعشع تاریخ ایران، بهترین گواه برای اثبات ادعای فوق است و خوشبختانه به دلیل نظم سازمانی و دانش نظامی بالای موجود در ارتش جمهوری اسلامی ایران، تمامی لحظات این دفاع با شکوه به ثبت رسیده است.

پایگاه اینترنتی هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در نظر دارد، با ارائه گوشه ای از این اسناد و معرفی آنان، افق دقیق و جدیدتری را برای بازدید کنندگان  محترم این سایت به ویژه پژوهشگران حوزه دفاع مقدس باز نماید.

از همه بازدید کنندگان عزیز تقاضا داریم با ارائه نقطه نظرات خود، ما را در این امر خطیر یاری نمایند.

 

1- عملیات ثامن الائمه (ع)

جلد یکم از دفتر اول (شرح عملیات همراه با اسناد و مدارک)

تهیه کنندگان: سرتیپ 2 روح الله سروری – سرتیپ 2 ابوالقاسم جاودانی

کتاب فوق از جمله کتاب های معتبر و مستندی است که با بهره گیری از اسناد و مدارک معتبر، در باره عملیات ثامن الائمه، به نگارش درآمده و توسط هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی چاپ و منتشر گردیده است. هرچند محتوی اصلی و عمده کتاب در خصوص طرحریزی و اجرای عملیات ثامن الائمه می باشد، اما در فصل های یکم و دوم این کتاب به پیشینه تاریخی اختلاف بین دو کشور ایران و عراق و نیز اهداف اصلی تجاوز،  جغرافیای منطقه مورد تهدید و اقدامات عراق و درگیری های قبل از تجاوز نیز اشاره شده است.

با این که کتاب حاوی تحلیل های ارزشمندی از عملیات ثامن الائمه است، اما آن چه که این کتاب را بسیار وزین تر و ارزشمندتر می سازد، وجود اسناد و مدارکی است که پژوهشگران را در فضای واقعی روزها و ماه های آغازین تجاوز قرار می دهد و نقش یگان ها و فرماندهان را که در آن دوران بحرانی و حساس با از خود گذشتگی و مجاهدت بی نظیر شیرازه نیروهای مسلح را حفظ کرده و مقاومت و پدافند سازمان یافته ای را در برابر متجاوزان سامان داده اند، به خوبی آشکار می سازد.

اولین سند انتخاب شده از این کتاب نامه دادستان آبادان- آقای زرگر- خطاب به رئیس جمهور وقت است که مطالعه آن حقایق زیادی را در خصوص اوضاع و احوال جبهه های نبرد در روزهای آغازین تجاوز نشان می دهد. در ذیل، ضمن انعکاس تصویر اصل نامه، تایپ شده آن را در معرض دید بازدیدکنندگان محترم قرار می دهیم تا به آسانی بهره برداری نمایند.   

 

بسمه تعالی

جناب آقای بنی صدر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با توجه به نابسامانی های مشهود و خطر سقوط آبادان مسائلی به شرح زیر به عرض می رساند.

1- متأسفانه تا کنون مسئله فرماندهی و هماهنگی صحیح بین ارگان های نظامی و انتظامی و مقامات شهری صورت صحیحی به خود نگرفته است، بنابراین پیشنهاد می نماید در منطقه آبادان خصوصاً، کلیه اختیارات زیر نظر یک فرمانده نظامی قرار داده شود.

  1. با توجه به این که عده سکنه موجود آبادان به تنهایی کارایی نداشته بلکه بعضاً از عوامل اخلال گر و ستون پنجم بوده، بنابراین پیشنهاد می نماید افرادی که در جبهه یا پشت جبهه کارایی ندارند، تخلیه شوند.

3- قبل از اعزام افراد در جبهه جنگ، روحیه آنان آماده پذیرش اوضاع باشد، بدین نحو که افراد علاوه بر آموزش نظامی چند روزی را برای خو گرفتن با صداهای انفجارات در آبادان مستقر شوند تا با یک انفجار روحیه خود را از دست ندهند.

4- عده ای گله دارند از این که گروهی پس از چند روز شرکت در جبهه مرخص می شوند ولی آنان مدت هاست که بدون مرخصی در جبهه مانده اند. تقاضای رفع تبعیض دارند.

  1. بازرسانی مأمور شوند تا مسائل جبهه و پشت جبهه را دقیقاً بررسی و روزانه گزارش دهند تا مشکلات را بتوان برطرف نمود.

6- با تشکیل دادگاه زمان جنگ، تشویق به موقع و تنبیه افراد خاطی به موقع ضروریست با توجه به این که می توان تدارک نظامی را از افراد آموزش دیده دوران قبل(آغاز) نمود، بنابراین مصلحت آن است که در این جنگ تکنیکی از نیروهای بسیج استفاده نشود زیرا احساس مسئولیت نمی کنند و با ترک  پشت جبهه و منطقه، موجب تضعیف روحیه(می گردند) و احتمالاً عراق متوجه این مسئله نیز شده است.

7- متأسفانه علی رغم تجهیزات کامل دشمن، نیروهای خودی فاقد واحد مهندسی بوده و ضروری است خیلی سریع این واحد مستقر و به کار گرفته شود و از مهندسین شرکت نفت و ارتش و امکانات موجود در شرکت نفت آبادان می توان استفاده کامل نمود.

8- معلوم نیست چرا مسئولین از پیش مناطق نفوذی، دشمن را شناسایی نمی کنند و امکانات تدافعی دشمن را فراهم……..ایجاد نموده تا با این سنگرهای تدافعی و حتی با نصب تیربارهایی در محل مناسب مشکلات پیش بینی نشده را رفع نمود.(ابهام و پرش موجود در این بند مربوط به اصل سند است.)

9- نیروهای خودی را باید به موقع استراحت داد و محل استراحت در جاهای امنی از قبیل پارکینگ بانک سپه و بانک ملی آبادان باشد و اطراف محل های حساس را به طور کلی ممنوع الورود ساخت تا عوامل ستون پنجم نتوانند اقدامات خودی را گزارش نمایند.

10- جنگ را بدون هرگونه وقفه ای با دشمن ادامه داد و سکوت دشمن را چه در شب و چه در روز ساده نگرفت زیرا در ساعات سکوت، دشمن به تدارک نیروهای خود می پردازد و نواقص کار را برطرف می سازد. فرماندهانی باید در جنگ به کار گرفته شوند که دارای روحیه ای قوی با هوش  و معتقد و با تجربه باشند.

11- برای تقویت نیروهای خودی، طرح های روان درمانی حساب شده ای به کار باید گرفت و عوامل بیمار را از بین نیروها شناسائی و خارج و روان درمان نموده و آماده کار ساخت.

12- تقاضای عده ای از نیروها نواختن سرود «ای ایران» به طور مکرر توسط رادیو است تا از این راه حس ملیّت افراد را بتوان تحریک نمود.

13- اخیراً بین عده ای از نیروها شایعاتی مبنی بر اینکه در بعضی مناطق شورش به عمل آمده است(پخش گردیده)، ضروری است که هرگونه شایعه ای را کشف و خنثی نمود.

14- آبادی های مرزی خرمشهر از قبیل قریه زبیدی و غیره از سکنه خالی شده و فقط عوامل ستون پنجم فراری به عراق احتمالاً اویسی-پالیزبان، در آنجا مستقر شده اند و به علاوه تدارک پشت جبهه دشمن در آنجا صورت می گیرد و از نزدیک هم فعالیت نیروهای دشمن را کنترل می نمایند، بنابراین پیشنهاد بمباران این مناطق می شود.

15- بین جاده خرمشهر و تنومه اطلاع داده شد تأسیسات برق و در نتیجه آب چهار استان عراق دائر است. پس از شناسائی دقیق لازم است منهدم شود.

16- متأسفانه عوامل ستون پنجم چنان بر اوضاع مسلط شده اند که  چندی پیشدو قبضه توپ 106 که به نفع دشمن مشغول فعالیت بودند، از آنان گرفته و خود آنان بازداشت گردیدند، لذا در این مورد باید دقت کامل. تا به دست دشمن نیفتد.

18- به موضوع تغذیه و بهداشت افراد جبهه توجه کافی نمی شود.

دادستان دادسرای عمومی آبادان – زرگر

 

تذکر:

1-کلمات داخل پرانتز در اصل سند وجود ندارد و برای درک بهتر مفهوم، توسط سایت اضافه شده اند.

2-پرش هایی که دیده می شود در اصل سند وجود دارد. سایت در آنها دخل و تصرفی به عمل نیاورده است.

 

 

 

  • عملیات ثامن الائمه،جلد یکم از دفتر اول، سرتیپ2 روح الله سروری-سرتیپ2 ابوالقاسم جاودانی، انتشارات عرشان، 1384
 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده