پرسش و پاسخ-چگونگی روند جنگ را توضیح دهید؟
پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

مراحل جنگ را ما می­توانیم به سه دوره تقسیم کنیم: دوره اول: تثبیت یا سد نمودن دشمن، دوره دوم: دفع تجاوز دشمن از سرزمین­های اشغالی، دوره سوم: اهداف سیاسی جمهوری اسلامی ایران، دوره تنبیه متجاوز و دفع فتنه

دوره اول: تثبیت یا سد نمودن دشمن

این امر در سال اول اتفاق افتاد. دشمن که با پیش­بینی­های قبلی و آمادگی کامل با حمله سراسری موفق شده بود از محورهای مختلف به خاک کشور اسلامی­مان نفوذ کند، در این دوره باتوجه به این که قصد داشت شهرهای بزرگی همچون کرمانشاه، ایلام، اهواز، آبادان، خرمشهر، اندیمشک و دزفول را تصرف کند و حتی در صورت استمرار موفقیت­هایش به تسخیر پایتخت و براندازی نظام هم فکر می­کرد،         پیشروی­اش متوقف شد و با وجود این که شهرهای مرزی خرمشهر، قصرشیرین، مهران و نفت­شهر را به تصرف خود درآورده بود، ولی به اهداف عمده و راهبرد خود نرسید و پس از هجوم اولیه قادر به پیشروی نشده و زمین­گیر گردید.[1]

دوره دوم: دفع تجاوز دشمن از سرزمین­های اشغالی

در این مرحله ضربات کوبنده نیروهای رزمنده ایران چه به صورت تک­های ایذایی و محدود در سرتاسر جبهه­ها و چه به صورت عملیات بزرگ، غرورآفرین و سرنوشت­سازی همچون ثامن­الائمه، طریق­القدس، فتح­المبین و بیت­المقدس باتوجه به تعداد اسرا و تجهیزات و تسلیحات به غنیمت گرفته شده و انهدامی از دشمن، موفق شدیم علاوه بر وارد کردن ضربات مهلک بر پیکره ارتش صدام، او را از قسمت اعظم سرزمین­مان نیز بیرون کنیم.

دوره سوم: اهداف سیاسی جمهوری اسلامی ایران، دوره تنبیه متجاوز و دفع فتنه

این دوره نزدیک شش سال طول کشید و با ایستادگی و مقاومت ملت ایران نهایتاً با صدور قطعنامه598 سازمان ملل، عقب­نشینی کامل دشمن از قسمت­های باقی­مانده سرزمین­مان و پذیرش قرارداد1975 از سوی صدام و بعد اعلام رسمی دبير كل سازمان ملل به معرفی عراق به عنوان آغازکننده جنگ و تعیین میزان خسارات جنگی انجامید.

اما دفع فتنه یا نابودی حاکمیت متجاوز هرچند به دست نیروهای ما انجام نگرفت، ولی پایداری و مقاومت ملت ما در دفاع مقدس مشروعیت ملی، مقبولیت جهانی را از صدام گرفته و بی­حاصلی جنگ را برای مردم عراق روشن نمود، انگیزه ملی و میل جنگ­جوئی ملی را از صدام گرفت و برای جبران این ضایعات به کویت حمله کرد که درنهایت منجر به سرنگونی او شد. لذا ایران اسلامی نقش عمده­ای در سرنگونی صدام و حزب بعث عراق داشته است.

منبع:سایه های نور، عباس تقیان پور، هیئت معارف جنگ شهیت صیاد شیرازی، 1393، صفحه 34 و 36


[1] . سرلشکر عراقی به نام وفیق السامرایی در کتاب خودش به نام ویرانی دروازه شرقی می­نویسد: لشکر زرهی نتوانست از رودخانه کرخه عبور کند. لشکر1 مکانیزه نیز موفق نشد در منطقه شوش از رودخانه کرخه عبور کند. نیروهای ما در دشت­ها در حالی که از شدت بمباران ایران جهنمی به وجود آمده بود، زمین­گیر شدند و از این­رو نیروهای ما در مواضع آشکار به شدت کوبیده شدند.

وی ویژگی­های این مرحله را به شرح زیر بیان می­کند:

  1. ناکامی در تصرف اهداف مهم نظامی و عملیاتی بر روی زمین؛
  2. ناکامی نیروی هوایی در ایجاد یک وضعیت هوایی مناسب؛
  3. نیروهای ایرانی از مرحله عقب­نشینی به مرحله دفاع نیرومند و هجوم رسیدند.

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده