معرفی کتاب – و خدا خرمشهر را آزاد کرد
کتاب و خدا خرمشهر را آزاد کرد جلد22 از مجموعهی «تقويم تاريخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، تألیف امیران سرتیپ دوم بازنشسته ستاد فرهاد بهروزی و سرتیپ دوم بازنشسته ستاد نبی کریمی از فرماندهان زمان جنگ میباشد که به حوادث جنگ تحمیلی در خرداد 1361 پرداخته است.

 بهره‏ گيرى مؤلفان از انبوه منابع اسنادى و ساير نشريات و خبرگزارى‏ ها تصويرى بسيار روشن از روند جنگ، چگونگى تهاجم دشمن و پاسدارى ارتش جمهورى اسلامى ايران از میهن اسلامی به دست مى ‏دهد كه نظير آن‌ها را در كم‌تر منبعى مى‏ توان يافت.

سربازان ارتش متجاوز عراقی که خیمه‌ها­­­ی خود را نوزده ماه در خرمشهر برپا کرده بود  نتوانستند در مقابل رزمندگان اسلام و فاتحان عملیات محدود سال اول جنگ و عملیات‌های موفق ثامن‌الائمه(ع)، طریق‌القدس و فتح‌المبین که بیش از دو سال راه دشوار جنگ را  در نوردیده  بودند متشکل از سربازان سربه­دار نیروی زمینی ارتش، سپاه پاسداران پارسا و نیروهای مردمی بسیجی این نبض تپنده و خون تازه­ی همه‌ی جبهه‌ها همه با هم متحد شدند و دل به خدا دادند و طولانی‌ترین نبرد در دفاع مقدس به مدت 26 روز را با عبور تعجیلی نیرویی بیشتر از پنج لشکر از رودخانه‌ی کارون با رمز بسم‌الله الرحمن‌الرحیم، بسم‌الله‌القاسم‌الجبارین، یا علی‌بن ابیطالب(ع) انجام دادند تا متجاوزان عراقی را، از منطقه‌ای به وسعت شش‌هزار کیلومتر مربع و با گرفتن حدود19000 اسیر و سی هزار کشته و مجروح با خفت و خواری بیرون کنند و بگویند: ای مگس عرصه‌ی سیمرغ نه جولانگه توست /  عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری.

شیرینی عملیات کلامی بود خدایی که امام ما گفت:« خرمشهر را خدا آزاد کرد».

این حرکت عظیم، از من و تو و حتی مایی گذشت و خدایی شد. این نصرت خدایی سبب شد که همه­ی شیاطین و شیطانک­های شوم، شیادی کنند و به لبنان بتازند تا اصل  هدف را در کشور جمهوری اسلامی ایران منحرف نمایند و با  بیان آتش‌بس از سوی فرعون بغداد اوج این شیادی شکل گرفت؛ ولیکن زعیم عالقدر، زعامت کرد و فرمان داد: «راه قدس از کربلا می گذرد».

 حضرت امام (ره) عمق فتنه را دریافته بود و خدایی عمل کرد؛ راز گشود و پرده از فتنه‌ی شیطان  بر داشت و راهبری کرد و با این هدایت، نقشه‌های شوم امریکا و رژیم اشغالگر قدس را نقش برآب کرد.

 

سری به جبهه بزنیم عملیات بیت‌المقدس، سوم خرداد 1361، یگان‌های قرارگاه نصر 3 و نصر 2 در مقابل حملات مذبوحانه اما وحشیانه‌ی دشمن در شمال نهرخین پایداری بسیار مردانه و دلاورانه‌ای از خود به یادگار گذاشتند و جاده را صاف کردند تا یگان‌های قرارگاه فتح از سمت غرب و خیابان کشتارگاه با رمز بسم‌الله الرحمن‌الرحیم، بسم‌الله‌القاسم‌الجبارین، یا علی‌بن ابیطالب(ع) به سهولت وارد خرمشهر شوند مقاومت دشمن ناحیه گمرک خرمشهر بسیار ضعیف بود. در حدود ساعت دوازده نیروهای قرارگاه فتح از سه طرف شمال، شرق و غرب وارد خرمشهر شدند، دشمن بعثی که 24 ساعت در محاصره کامل قرارداشت راهی به جز تسلیم و اسارت نداشت و گروه گروه مجبوری به اسیری تن می‌دادند.

ساعت دو بعدازظهر خرمشهر به‌طور کامل تصرف شد و پرچم جمهوری اسلامی ایران بر فراز مسجد جامع و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز در آمد و خونین شهری که ساعت چهار بعدازظهر روز چهارم آبان 1359، پس از 35 روز پایداری به اشغال عراقی‌ها در آمده بود به لطف خدا و عنایت آقا امام زمان(عج) ساعت 14:20 بعدازظهر سوم خرداد 1361 پس از 578 روز اشغال به دست جوانان غیور این مرز و بوم که برای رهایی خرمشهر از چنگال متجاوزان بعثی سر از پا نمی‌شناختند رزمندگانی که نوزده ماه جنگیدند و خون پاکشان را عاشقانه نثار کرده بودند آزاد گردید. آری خرمشهر آزادشد و دل امام و خانواده‌ی شهدای دفاع مقدس شاد شد.

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده