معرفی کتاب – هفتاد سال خاطرات سرتیپ ستاد بهروز سلیمان جاه
کتاب هفتاد سال خاطرات سرتیپ ستاد بهروز سلیمان جاه ، تدوین هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی و تالیف سرتیپ دوم ستاد بهروز سلیمان جاه می باشد . کتابی که ملاحضه می فرمایید حاصل بیان گفته ها و خاطرات بیش از هفتاد سال می باشد که یکی از غیور مردان این سرزمین کهن ایران اسلامی در حرفه نظامی داشته است .

در چهل و یکمین روز حمله عراق به ایران در سال ۱۳۵۹ یعنی نهم آبانماه، نیروهای دشمن سعی کردند تا با یک حمله گسترده و حساب شده در منطقه کرخه و پل نادری در غرب دزفول از پل عبور کرده و با پیشروی به سمت جاده اندیمشک-اهواز شهرهای دزفول و اندیمشک را تهدید کرده تا در صورت موفقیت با بستن تنگ فنی در شمال اندیمشک گلوگاه خوزستان را در این منطقه مسدود نمایند. تیپ ۱ لشکر ۲۱ حمزه سید الشهدا که ۱۴ روز قبل در حمله نا موفق به عراقی ها آسیب فراوانی دیده بود و از نظر روحی و روانی و هر گونه امکانات توانایی ایستادگی در مقابل دشمن را نداشت با فرماندهی سرهنگ بهروز سلیمان جاه و جانفشانی فوق العاده افسران، درجه داران و سربازان توانست با عقب راندن عراقی ها موقعیت نیروهای ایرانی را در منطقه تثبیت نموده و زمینه را برای عملیات بزرگ فتح المبین و بیرون راندن دشمن در سال ۱۳۶۱ فراهم آورد.

این کتاب داستان زندگی فرماندهی است که پس از این نبرد ماندگار سال ها در جبهه جنگ شرکت کرد و توانست با فرماندهی در رده های مختلف نقش بی بدیلی را در دفاع مقدس ایفا نموده و با تداوم خدمات صادقانه با مسئوليت معاونت عملیات و معاونت بازرسی در ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و ریاست دانشگاه عالی دفاع ملی پس از 45 سال خدمت صادقانه در کسوت بازنشستگی افتخارات تاریخی خود را با اصرار همکاران هیئت معارف جنگ «شهید سپهبد علی صیاد شیرازی» بیان نموده تا در این کتاب برای همیشه آنرا جاودانه سازد.

این کتاب بخش عمده زندگی این قهرمان جنگ از ابتدای تولد تا پایان سال ۱۳۶۳ و اتمام عملیات بدر را در بر می گیرد. بخش دوم زندگی امیر سرتیپ سلیمان جاه تا زمان بازنشستگی و بعد از آن به دلیل انتصاب در مشاغل مهم نظامی خود دارای فرازهای زیبا و آموزنده ای است که تدوین آن فرصت مناسبی را طلب می نماید.

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده