معرفی کتاب – به سوی شلمچه
کتاب بهسوی شلمچه جلد21 از مجموعهی «تقويم تاريخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، تألیف امیران سرتیپ دوم بازنشسته ستاد سعید پورداراب و سرتیپ دوم بازنشسته ستاد نبی کریمی از فرماندهان زمان جنگ میباشد که به حوادث جنگ تحمیلی در اردیبهشت 1361 پرداخته است.

بهره‏ گيرى مؤلفان از انبوه منابع اسنادى و ساير نشريات و خبرگزارى‏ ها تصويرى بسيار روشن از روند جنگ، چگونگى تهاجم دشمن و پاسدارى ارتش جمهورى اسلامى ايران از میهن اسلامی به دست مى ‏دهد كه نظير آن‌ها را در كم‌تر منبعى مى‏ توان يافت.

اردیبهشت سال 1361 در جبهه‌های خوزستان و در عملیات بیت‌المقدس نبردی طراحی شد رزمندگان پا در رکابی آمدند که پس از پیروزی در فتح‌المبین از روحیه بسیار قوی و بالایی برخوردار بودند دوباره پیروزی حق بر باطل را رقم زدند.

در منطقه‌ی عملیاتی جنوب  فعالیت شبانه‌روزی رزمنده‌ها به وضوح دیده می‌شد؛ زیرا رزمندگان ایران اسلامی خود را برای عملیاتی بزرگترآماده و مهیا می‌کردند، جابه‌جایی‌ها و نقل‌و انتقالات نیروها در دهه اول اردیبهشت کامل شد و همه چیز برای حمله‌ای سنگین دیگری به دشمن و انهدام و بیرون راندن آن‌ها از سرزمین‌های مقدس ایران اسلامی در خوزستان آماده شده بود.

  در جاده‌ها این تابلوها دیده می‌شد، خرمشهر ما می‌آییم، خرمشهر آزادیت نزدیک است، تا کربلا سه تکبیر دیگر، لبخند بزن رزمنده … به راستی که اردیبهشت 1361 ماهی پرتحرک و پرتلاش و فراموش نشدنی بود. همه‌ی مسؤلین، فرماندهان و رزمندگان اسلام شب وروز تلاش می‌نمودند تا همه‌ی امکانات لازم برای عملیات بزرگ بیت‌المقدس آماده و به پای کارآورده شود، تا اردیبهشت ما اردیجهنم عراقی‌ها شود.

وقتی به دنبال استفاده از موفقیت در عملیات فتح‌المبین با رمز یا علی‌بن ابیطالب (ع) عملیات بیت‌المقدس در ساعت سی دقیقه بامداد مورخ 10/2/1361 با چهار قرارگاه قدس، فتح، نصر و فجر با هفت لشکر و پنج تیپ مستقل از نیروهای ارتشی، سپاهی و بسیجی حمله‌ی رزمندگان اسلام به دیو صفتان و متجاوزان بعثی عراق شروع شد؛ تا پایان ماه نبردی سنگین و طولانی و بسیار دشوار به صورت شبانه‌روز 26 روز ادامه داشت و هر روز و هر شب آن برگ زرینی بر افتخارات نیروهای مسلح و بر تاریخ دفاع مقدس آفریده شد. کتاب به‌سوی شلمچه 22 روز نبرد مداوم و هدایت عملیات بیت‌المقدس در مرحله‌ی یکم، مرحله‌ی دوم و مرحله‌ی سوم تا رسیدن به گلوگاه شلمچه و دروازه‌های خرمشهر را بیان می‌کند نبردی که  در گستردگی منطقه عملیات، سرعت در عملیات و مدت عملیات و دست‌آوردهای آن به خصوص نتایج درخشان سیاسی و نظامی‌ای که به دست آمد قابل مقایسه با هیچ‌یک از عملیات‌ها نمی‌باشد.

پیروزی رزمندگان اسلام در جبهه‌ها باعث شده بود که حجت‌الاسلام هاشمي رفسنجاني (رئيس مجلس شوراي اسلامي) در مصاحبه‌اي از پيشنهادات هيئت صلح منتخب كنفرانس اسلامي را اعلام و باقدرت بگوید: مراكزي هستند كه مايل نيستند ايران با پيروزي مطلق از اين جنگ بيرون بيايد، يا تلاش مي‌شود اينكه صدام را در حالت نيمه جان حفظ كند… در بين هيئت‌ها كساني هستند كه مي‌خواهند جنگ تمام بشود و اين همان چيزي است كه ما هم مي‌خواهيم. ما هم طالب آنيم كه جنگ تمام بشود، منتها با حق.

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده