معرفی کتاب:بر فراز آسمان ها – جلد 8 از مجموعه‏ ی “تقویم تاریخ دفاع مقدس”
كتاب برفراز آسمانها جلد هشتم از مجموعه ‏ي «تقويم تاريخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تألیف امیر سرتیپ دوم بازنشسته ستاد سعید پورداراب از فرماندهان زمان جنگ میباشد

که به حوادث جنگ تحمیلی در فروردین 1360 پرداخته است. بهره ‏گيرى مؤلف از انبوه منابع اسنادى و ساير نشريات و خبرگزارى ‏ها تصويرى بسيار روشن از روند جنگ، چگونگى تهاجم دشمن و پاسدارى ارتش جمهورى اسلامى ايران از میهن اسلامی به دست مى‏ دهد كه نظير آن‌ها را در كم‌تر منبعى مى‏ توانید ببینید.خلبانان افتخار آفرین نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران عمليات اچ- 3 ملقب به الوليد را در پانزدهم فروردین با یک عملیات متهورانه و تحسین‌برانگیز که در حدود چهار ساعت و پنجاه دقيقه به طول انجاميد و ركوردي بي سابقه در عمليات رزمي هوايي و شاهکار چهار مرحله سوخت‌گیری هوایی با امكانات به كار گرفته شده می‌باشد، بزرگ‌ترین ضربه را بر پیکر نیروی هوایی رژیم بعثی در چهار پایگاه در عمق خاک عراق و در حوالی مرز اردن با انهدام 48 فروند بالگرد و هواپيماي مختلف به ويژه توپولف – 16 و22 در پايگاه اصلي و دو پايگاه فرعي اچ-3 وارد نمودند و درسی فراموش نشدنی به رژیم عراق دادند. در 17/1/1360 خلبانان و خدمه‌ی شجاع هشت جنگنده‌ی ایرانی با امام امت دیدار و از سوی امام خمینی (ره) تشویق شدند.

همچنین سه عملیات آفندی محدود بسیار موفق. 1- عملیات آفندی کانال هندلی 2-  عملیات آفندی تپه چشمه در غرب کرخه در مورخه 15/1/1360 و  3- عملیات آفندی زغن در غرب کرخه (منطقه‌ی شوش)در مورخه 25/1/1360، اجرا شد که منجر به توسعه سرپل‌های غرب رودخانه‌ی کرخه در منطقه‌ی لشکر 21 پیاده و انهدام بخشی از نیروهای دشمن در این مناطق شد.

در27/1/1360 دفع پاتک سنگین دشمن توسط گردان 112 از لشكر 28 پیاده کردستان و عناصری از سپاه پاسدارن به مدت یازده روز در منطقه قوچ سلطان مريوان و شكست  نیروهای عراقی حمله کننده و عقب نشینی آن‌ها با دادن تلفات و ضایعات فراوان.

حضرت امام خمینی (ره) در خصوص پیوند ارتش با روحانیون چنین فرمودند: من از همه‌ی ارتش؛ چه نیروهای هوایی، چه نیروهای زمینی، چه نیروهای دریایی و چه نیروهای دیگر از همه‌ی قوای مسلح پشتیبانی کرده‌ام و می‌کنم و از قول ملت هم همین عمل را انجام داده و می‌دهم.

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده