منبع شناسی انگلیسی دفاع مقدس
جنگ ایران و عراق از مهم ترین و تأثیرگذارترین رخدادهای سیاسی، نظامی، اجتماعی و اقتصادی نیمه دوم قرن بیستم محسوب می شود. به همین علت، ابعاد مختلف این رویداد را مؤسسات و پژوهشگاه های علمی بین المللی بررسی و مطالعه کرده اند.

دسترسی به آثار این مراکز از نیازهای اساسی پژوهش گران داخلی است. این امر نیازمند منبع شناسی آثار علمی تولید شده در باب دفاع مقدس است. منبع شناسی گام ضروری و اساسی هر مطالعه و تحقیق علمی به شمار می آید.

پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس بر آن است با استفاده از محققان و کارشناسان مجرب، دسترسی آسان و سریع پژوهشگران به مطالب انگلیسی مربوط به جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را مهیا نماید. بنابراین، مجموعه ای را با عنوان "منبع شناسی انگلیسی دفاع مقدس" تدوین کرده است. این اثر در سه قالب (کتب،پایان نامه ها و مقالات) حوزه دفاع مقدس جمع آوری گردیده که در چند دهه اخیر به چاپ رسیده اند. پژوهشگاه در نظر دارد در آینده به تدوین منبع شناسی دفاع مقدس به زبان های آلمانی،فرانسوی و عربی نیز اهتمام ورزد.

در این اثر سعی شده است ساختار تقریباً استانداردی از آثار ترجمه شده ارائه گردد که شامل عنوان، سال انتشار، نویسنده یا نویسندگان، مراکز انتشاراتی و چکیده مختصری از آن می شود. بی شک بررسی و مرور این آثار در کلیه قالب های مختلف پژوهشی امری ضروری به نظر می رسد. آشنایی و رجوع به این آثار،کارکردها و نتایج زیر را در پی خواهد داشت:

  • آشنایی با سؤالات، فرضیات و نوع تحلیل های مطرح در نهادهای بین الملل؛
  • اطلاع از تحریفات، اشتباهات و استنتاج های غلط درباره ی واقعیت هشت سال دفاع مقدس؛
  • آگاهی از مهم ترین مسائل و چالش های اقتصادی و حقوقی دوران دفاع مقدس از نگاه پژوهشگران بین المللی؛ و
  • به کار گیری یافته ها و نتایج صحیح به دست آمده از تحقیقات مختلف.

امید است که این مجموعه مورد استفاده بسیاری از محققین، پژوهشگران و نهادهای پژوهشی حوزه دفاع مقدس قرار بگیرد. بی شک بررسی دقیق این آثار بستر لازم برای انجام پروژه های تحقیقاتی را مهیا می سازد و از این رو  دستاوردهای گران سنگی برای نظام جمهوری اسلامی ایران به وجود خواهد آمد. معرفی و چاپ این آثار تأییدی بر افکار و نظرات نویسندگان و مراکز تحقیقاتی بین المللی نیست، بلکه فراهم آوری زمینه برای تفکر و غور محققان و پژوهشگران داخلی در حوزه دفاع مقدس است.

با نقل مطلب فوق از پیشگفتار کتاب، پایگاه اطلاع رسانی هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی به سهم خود از اقدام ارزشمند معاونت پژوهشی پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، در اینجا تعدادی از کتب شناسائی شده را به طور مختصر، همراه PDF فهرست کلیه کتابها ارائه میگردد و این چیزی نست جز نمایاندن اوراقی از عظمت حماسه آفرینی های رزمندگان ایران اسلامی در مقابل رژیم متجاوز بعثی و حامیان او و سردمداران استکبار جهانی.

 

جهت دریافت PDF فهرست کتب اینجا کلیک نمائید.

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده