پرسش و پاسخ-اگر در ایران انقلاب اسلامی نمی­ شد، باتوجه به این که شاه طرفدار آمریکا بود باز هم ممکن بود عراق به ایران حمله کند؟ چرا می ­گویند عراق از سال­های 53-52 به فکر حمله به ایران بود؟
پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدرعرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشرنمائیم. 

پاسخ:

اختلافات مرزی ایران و عراق سابقه طولانی داشته و حتی به قبل از ایجاد کشور مستقل عراق برمی­ گردد. دلیلش هم نقش دولت­ های استکباری در تعیین مرزهای دو کشور می­ باشد که در نظر داشتند همواره کانون بحرانی در این منطقه وجود داشته باشد. برای رفع این اختلافات و تفاهم بین دو کشور در طول زمان­ های گذشته حداقل 16 سند همکاری و توافق­نامه بین ایران و دولت عثمانی و بعدها با دولت عراق منعقد گردیده است، که آخرین آن توافق­نامه 1975 الجزایر می ­باشد که عراقی­ ها مدعی بودند آن را در موضع ضعف پذیرفته ­اند و این قرارداد به آنها تحمیل شده است.

لذا از همان تاریخ، یعنی سال­ های 53 و 54 (زمان عقد قرارداد 1975) به بعد سرمایه ­گذاری زیادی برای تقویت نیروهای مسلح خود نموده و مترصد این بودند که شرایطی برای ایران پیش بیاید تا آنها بتوانند به ادعاهای مرزی خود جامه عمل بپوشانند و به قولی این بار در موضع قدرت خواسته ­های خودشان را بر ایران تحمیل نمایند. لذا پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط رژیم شاهنشاهی وابسته به آمریکا بهترین موقعیت و فرصت را برای صدام به وجود آورد که این بار با هدف­ های بزرگتر و ادعاهای بیشتر برای احقاق حقوق موهوم خود به ما حمله کند.

منبع:

سایه های نور، عباس تقیان پور، هیئت معارف جنگ شهیت صیاد شیرازی، 1393، صفحه 25 و 26

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده