پرسش و پاسخ-علل حمله عراق به ایران چه بود؟
پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

پاسخ:

حمله عراق به ایران علل متعددی داشت که از آن جمله می ­توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف) علل جغرافیایی: یعنی چشم ­داشت عراق به منطقه خوزستان.

ب) علل اقتصادی: بهره­ برداری از منابع عظیم اقتصادی در منطقه خوزستان.

ج) علل جغرافیایی و ژئوپولیتیکی: عراق در خلیج فارس حدود 58کیلومتر ساحل دارد و ایران در خلیج فارس 1278 و دریای عمان 762 کیلومتر؛ لذا عراق به دنبال گسترش این ساحل بوده و حداقل خواسته­ اش تسلط بر اروندرود بود.

د) علل سیاسی: تلاش عراق برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران و جلوگیری از نفوذ انقلاب اسلامی در عراق.

هـ) علل فرامنطقه­ ای: تلاش بسیار زیاد امریکا و شوروی، یعنی دو ابرقدرت رقیب برای تضعیف انقلاب یا به سازش کشیدن آن و نهایتاً براندازی نظام انقلاب اسلامی.[1]

و) علل روانی: که مختص شخص صدام می­ باشد. داشتن خوی جنگ­ طلبی، خشونت­ گرایی، برتری­ جویی و کسب آقایی و رهبری در منطقه خاورمیانه و جبران تحقیر گذشته در قبول قرارداد 1975 الجزایر.

ز) سابقه طولانی و تاریخی اختلافات مرزی ایران و عراق: که به قبل از استقلال عراق و جدا شدن آن از دولت عثمانی برمی­ گردد.

منبع:

سایه های نور، عباس تقیان پور، هیئت معارف جنگ شهیت صیاد شیرازی، 1393، صفحه 23و 24


[1] . نکته بسیار جالبی که در جنگ ایران و عراق باید به آن اشاره کرد این است که دو ابرقدرت که در حالت رقابت با هم هستند در این مورد با هم متحد می­ شوند. چرا؟ چون ایران گفته بود سیاست من نه غربی است، نه شرقی؛ یعنی نه جزو بلوک غرب هستم، نه شرق. لذا هر دو قطب شوروی و امریکا با اتحاد هم تلاش کردند باصطلاح درسی به ایران بدهند! که مایه دلگرمی برای سایر دوستانشان باشد.

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده