بررسی عملیات والفجر 8
بررسی عملیات والفجر 8 در زمینه تاکتیک های عملیات مشترک، نقش پشتیبانی ارتش و نتایج راهبردی حاصله از آن سرهنگ­ دوم توپخانه جواد رفیعی­­­ راد با فتح خرمشهر دشمن در صحنه رویارویی با رزمندگان اسلام به لاک دفاعی فرو رفت. پیروزی هایی که پس از آن به دست آمد، برتری قدرت ایران را در جبهه های جنوب آشکار کرد.

این روند تا سال 1364 یعنی شروع حمله ایران به شبه جزیره فاو ادامه داشت. عملیات والفجر 8 که در ساعت 2200روز20 بهمن 1364 شروع شد،طولانی ترین عملیات دوران جنگ بود که 78 روز طول کشید و عملیات مهمی بود که در آن رزمندگان موفق به تصرف بخش بسیار مهمی از خاک عراق شدند. این نبرد سرنوشت ساز و افتخارآفرین پس از ماه ها تفکر، تلاش و کسب آمادگی با رمز مبارک یا فاطمه الزهرا (3) آغاز و با تصرف جزیره فاو با موفقیت به پایان رسید که نتایج و دستاوردهای فراوانی در ابعاد سیاسی و نظامی به ارمغان آورد تا به عنوان لوح افتخار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای همیشه تاریخ ماندگار بماند. عملیات با ترکیبی از 100هزار نفر رزمنده از شش لشکر از نیروی زمینی ، 45 فروند هواپیمای نیروی هوائی و 80 فروند بالگرد هوانیروز و چهار فروند هوا ناو از نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و 50هزار نفر از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج مردمی در قالب عملیات مشترک در دو مرحله انجام گرفت. هدف اصلی نیروهای ایران شبه جزیره فاو بود که تنها نقطه ای از عراق بود که عراقی ها امکان دسترسی مستقیم به خلیج فارس را داشتند و رزمندگان اسلام در جبهه جنوب توانستند با استفاده از نیروهای غواص، قایقهای تندرو و سنگین حامل ادوات زرهی با تهیه پل های متعدد توسط یگان-های مهندسی ارتش و جهاد سازندگی از اروندرود عبور کرده و طی 24 ساعت جزیره را به اشغال خود درآورند. آقای هاشمی رفسنجانی دریکی از مصاحبه های خود می گویدکه در «فاو قصد اصلی رسیدن به ام الصر بوده ولی تا کارخانه نمک بیشتر نتوانستیم برویم»( پارسینه، متن مصاحبه با آقای هاشمی رفسنجانی)
این عملیات منجر به خسارات سنگین به تجهیزات دشمن و تصرف 940 کیلومتر مربع از زمینهای منطقه، شهر فاو و روستاهای حومه آن گردید. در نتیجه این عملیات ایران بر سواحل اروند مسلط شد و راه ورود عراق به خلیج فارس از طریق فاو مسدود شد. در همین راستا موازنه سیاسی نظامی جنگ به میزان قابل ملاحظه ای به نفع ایران تغییر و بازتاب گسترده ای در محیط بین المللی و منطقه ای داشت و ایران را به شکست کامل ارتش عراق امیدوارتر کرد. این عملیات با استفاده از تجارب عملیات های گذشته، اجرای فریب تاکتیکی، بررسی دقیق منطقه عملیات، پیش بینی و تهیه مواضع، رعایت اصل غافلگیری، پشتیبانی آتش مناسب و مداوم،بروز قابلیتهای نظامی و ریسک پذیری قابل ملاحظه، انجام عملیات عبور از رودخانه با پیچیدگی های خاص آن در محورهای تعیین شده آغاز و عکس العمل های دشمن از غیر منتظره بودن عملیات حکایت می کرد. در این عملیات رژیم بعث برای عقب زدن نیروهای خودی و به منظور پشتیبانی از نیروهای لشگر گارد اقدام به حمله شیمیایی کرد.

 

دانلود کامل مقاله

 

منبع : جلسات هم اندیشی معارف جنگ

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده