علل و عوامل پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 1357
دهه مبارک فجر فرصت مناسبی است برای واکاوی تاریخ پرفراز و نشیب انقلای اسلامی ایران، انقلابی که بدون تردید از بزرگترین رویداد های اجتماعی قرن بیستم بوده و با تداوم اقتدار آمیز خود تاثیرات شگرفی در سطح جهانی ایجاد کرده و با بالندگی به حیات خود ادامه می دهد. یکی از موضوعات انقلاب اسلامی ایران بررسی عوامل و دلایل پیروزی این انقلاب در بهمن 1357 می باشد.

هر چند در این رابطه پژوهش های گسترده ای به عمل آمده است ولی با توجه به همه جانبه نبودن این پژوهش ها، این نوشتار سعی دارد تا گوشه ای از ناگفته های انقلاب را در این زمینه بازگو نماید. قطعا رژیم پهلوی برای حفظ تاج و تخت خود بیشترین امید را به نیروهای مسلح در دو بعد انتظامی امنیتی(شهربانی، ژاندارمری و ساواک) و نظامی (ارتش) بسته بود. این نوشتار سعی با ارائه چند مطلب و آمار نشان دهد که ارتش قبل از انقلاب اسلامی نه تنها آنگونه که شاه انتظار داشت از حکومت پهلوی دفاع و حفاظت نکرد بلکه تا آنجا که توانست با عناصر و رهبران انقلاب همراه شد و نقش موثری را در پیروزی انقلاب ایفا نمود.
1.    بررسی پیام های امام خیمنی (ره) به ارتش در طول سال های  42 تا 57 به ارتش بخوبی نشان می دهند که این رهبر دور اندیش هیچگاه ارتش و کارکنان آن را مورد خطاب سلبی و منفی قرار نداده بلکه همیشه با زبان تکریم و لحن احترام آمیز آن ها را مورد خطاب قرار داده و از آن ها  خواسته است که دَین خود را به میهن اسلامی ادا نمایند.
2.    ارتش در پاسخ این تکریم هم به صورت مخفیانه و هم به صورت آشکار با سران انقلاب تماس داشته و از مقابله جدی با انقلاب خودداری نموده است.
3.    سال 1356 خلبانان هوانیروز که مامور به سفر سوریه بودند در مسیر خود در بغداد جهت سوخت گیری توقف می کنند، خلبانان پور جمعه و زمانی با دستکاری بالگرد فرصت یک روزه ای پیدا می کنند تا مخفیانه به نجف خدمت امام خمینی رفته و ضمن دادن گزارش وضعیت ارتش، از امام پیام و اعلامه دریافت کرده و آنرا به تهران منتقل، تکثیر و پخش نمایند.
4.    17 شهریور 1357 که آغاز حکومت نظامی در تهران و 11 شهر دیگر بود، تجمع مردم در میدان شهدا (ژاله) مورد حمله ارتش قرار گرفت. اعلامیه های انقلابی صادره در آن روز تعداد شهدا را بالغ بر 4000 نفر اعلام نمودند. در حالیکه طبق اسناد و مدارک بنیاد شهید انقلاب اسلامی ایران شهدای 17 شهریور57 در تمام کشور حدود 90 نفر می باشد که این تفاوت زیاد آمار شهدا بخوبی نشان می دهد که ارتش هیچگاه بطور جدی مقابل مردم و انقلاب ایستادگی نکرد.
5.    از تصاویر زیبای به یادگار مانده روز 12 بهمن 57، تصویر پای پلکان هواپیمایی است که امام خمینی (ره) از آن پیاده شده اند، کثرت ارتشیان پای هواپیما و اطراف خودرو امام (ره) بخوبی نشان می دهند که حلقه اصلی حفاظت از رهبر انقلاب کارکنان(انقلابی) ارتش طاغوت هستند.
6.    نقطه عطف انقلاب اسلامی ایران بدون تردید 19 بهمن 1357 می باشد، که کارکنان نیروی هوایی با لباس نظامی در مدرسه علوی ادای احترام نظامی نموده و پخش این تصاویر جرقه ای بود تا آتش خشم مردم برای دفاع از کارکنان نیروی هوایی ارتش شعله ور شده و حوادث روز های 21 و 22 بهمن 57 رقم زده شود.
7.    روز 22 بهمن ارتش با اعلام بیطرفی به مردم این اطمینان را می دهد تا بدون واهمه به پادگان ها یورش برده و آن ها را تسخیر کنند، بی طرفی ارتش که در حقیقت به معنای طرفداری از مردم محسوب می شود، باعث شد تا کمتر از 4 ساعت بعد از اعلام آن انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن پیروز شود.
8.    آخرین نکته این نوشتار مدال افتخاری است که امام خمینی (ره) در 27 اسفند 1357 یعنی حدود 35 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران از تاریخ این سرزمین بیادگار گذاشته است و آن جمله ای است که پایان بخش این نوشتار می باشد:
بحمدالله این نهضت با یاری خداوند متعال و پشتیبانی ارتش به نتیجه رسید.
مجتبی جعفری

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده