به یاد امیر سر افراز ارتش اسلام مرحوم سرلشکر محمد سلیمی فرمانده کل سابق ارتش
امیر سرلشکر محمد سلیمی فرماندۀ کل سابق ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از سالها خدمت و مجاهدت در لباس مقدس سربازی، روز شنبه هفتۀ جاری به لقاءالله پیوست. امیر سلیمی یکی از قدیمی ترین فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که در ایام دفاع مقدس مسئولیت هایی نظیر ریاست دفتر مشاوره نظامی امام خمینی(ره) و فرماندهی ستاد جنگهای نامنظم را برعهده داشت

امیر سلیمی یکی از قدیمی ترین فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که در ایام دفاع مقدس مسئولیت هایی نظیر ریاست دفتر مشاوره نظامی امام خمینی(ره) و فرماندهی ستاد جنگهای نامنظم را برعهده داشت و در نبردهای متعددی ازجمله آزادسازی سوسنگرد نقش آفرینی کرد و بعدها مفتخر به اخذ نشان «نصر» از دست رهبر معظم انقلاب شد.

امیر سرلشکر محمد سلیمی در سال 1316 در مشهد مقدس به دنیا آمده و در سال 1336 به دانشگاه افسری ارتش راه یافت. این امیر سرافراز در دوران قبل از پیروزی انقلاب سعی وافری در ایجاد تشکل های مذهبی و دریافت رهنمودهای بنیانگذار جمهوری اسلامی داشت و موجب روشنگری و همراهی بدنه ارتش در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی در سایه رهنمودهای حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مد ظله العالی) شد. وی در تمام لحظات حساس انقلاب و جنگ تحمیلی از امام و مقتدای خود جدا نشد و همواره رهنمودهای رهبر معظم انقلاب را سرلوحه زندگی سربازی خویش قرار داد.  
امیر سرلشکر سلیمی همواره در تبیین و ترویج افکار و اندیشه های حضرت امام خمینی(ره) و امام خامنه ای (مد ظله العالی) در ارتش و مجموعه نیروهای مسلح و کشور نقش وافری داشت و مثالی بی بدیل از اطاعت پذیری، ولایت مداری و الگویی از اخلاق حسنه اسلامی بود.
وی در ستاد جنگ‌های نامنظم شهید چمران با همراهی آن شهید بزرگوار، نقش مهمی در ساماندهی گروه جنگ های نامنظم بر عهده داشت.
این امیر بزرگوار در بحبوحه جنگ تحمیلی و در حالی که رژیم بعث عراق با حمایت حامیان منطقه ای و فرامنطقه ای خود کشور را آماج حملات خود قرار داده بود در سال 1360 به عنوان وزیر دفاع منصوب و تا 13/8 /1363 این مسئولیت را بر عهده داشت.
امیر سرلشکر سلیمی که همواره و در هر درجه، پُست و مقامی خود را خادم نظام و مطیع رهبری می دانست در سال 1379 با حکم رهبر معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا حضرت امام خامنه ای(مد ظله العالی) به فرماندهی کل ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب و تا سال 1384 این مسئولیت را بر عهده داشت و نشان درجه یک نصر را از رهبر معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا دریافت نمود.
 ایشان در طول مدت فرماندهی ارتش برای ارتقای توان رزمی ارتش و قدرت دفاعی کشور طرح های متعدد دفاعی نو متناسب با تهدیدات را طراحی و آنها را در رزمایش های بزرگ در محضر فرماندهی معظم کل قوا به اجرا در آورد.   
این امیر سرافراز ارتش اسلام در سال های اخیر با حکم رهبر معظم انقلاب در سمت مشاور ویژه فرماندهی معظم کل قوا در امور ارتش انجام وظیفه می کرد.
رهبر انقلاب‌ هنگام اعطای درجۀ سرلشکری به امیر سلیمی در خرداد ماه سال 1379، انتصاب ایشان به‌ فرماندهی کل‌ ارتش‌ را فرصت‌ تازه‌ای برای پیشبرد کارهای بزرگ‌ در زمینه‌های سازماندهی، ساخت، تولید، نگهداری و نیز همکاری گسترده‌ و عمیق‌ میان‌ سپاه‌ و ارتش‌ برشمردند و سرلشکر سلیمی را یکی از فرماندهان‌ مؤمن، خوش‌ سابقه‌ و امتحان‌ داده‌ ارتش‌ جمهوری اسلامی ایران‌ توصیف‌ کردند.
مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا در پیام تسلیت خود که در پی درگذشت امیرسلیمی 11بهمن 94 منتشر شد ایشان را دوست و همکار دیرین خود یاد کرده و اینگونه فرمودند:
«با تأسف و تأثر اطلاع یافتم که دوست و همکار دیرین اینجانب در فعالیتهای نظامی، امیر سرلشکر محمد سلیمی رحمت‌الله‌علیه پس از مدتی بیماری دشوار، دار فانی را وداع گفته و به لقاءالله پیوسته است.
این نظامی متدین و متعهد از جمله‌ی معدود یاران ارتشی است که از آغازین هفته‌های پیروزی انقلاب، وسیله‌ی ارتباط فعال ارتش با دستگاه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و عنصر مؤثر در جذب بدنه‌ی متعهد ارتش به خدمات انقلاب بود و در طول دهها سال در مراکز حساس نظامی همچون وزارت دفاع و فرماندهی ارتش و سرپرستی دفتر مشاورت امام در نیروهای مسلح و ریاست ستاد مرکز جنگهای نامنظم در سالهای اول دفاع مقدس، خدمات ارزنده‌ئی به جای آورد.»
اما نظرفرماندهان، همرزمان و همکاران مرحوم سرلشکر محمد سلیمی در بارۀ وی نیز شنیدنی است.
دکتر فیروز آبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح می گوید:«سرلشکر سلیمی همواره خود را در موضع دفاع از امام و رهبری قرارمی داد و به عنوان استاد و معلم نظامیان و یک افسر فرهیخته، گام به گام در کنار نماینده حضرت امام در جبهه ها حضور داشتند و به ایشان مشورت می دادند و اوج موفقیت و همکاری ایشان در عملیات آزادسازی سوسنگرد از محاصره بود.
وی در وزارت دفاع نیز با دانش نظامی خوبی که داشتند، توانست به خوبی این وزراتخانه را ساماندهی کنند و سال های بعد نیز به عنوان مشاور عالی حضرت امام و رهبری در تمشیت امور نیروهای مسلح همکاری می کردند و در زمانی که نیاز شد رهبرمعظم انقلاب ایشان را به عنوان فرمانده کل ارتش منصوب کردند و در آن دوران نیز نقش برجسته ای از انضباط و دانش نظامی ایشان به ظهور رسید.
سرلشکرسلیمی همیشه و در همه امور خودشان را در موضع دفاع از فرزند زهرا(س) و فرزند رسول خدا(ص) یعنی حضرت امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب قرار می دادند و همواره تلاش می کردند تا مورد رضای خدا و امام و رهبری باشند.»
امیر صالحی فرمانده کل ارتش نیز از امیر سلیمی اینگونه یاد می کند:« سرلشکر سلیمی از نیروهای انقلابی قبل از انقلاب بودند. امیر سرلشکر محمد سلیمی از جمله نیروهای انقلابی قبل از انقلاب بودند که از ابتدا با مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) چه در دوره رئیس جمهوری و چه در دروان رهبری معظم له با ایشان بودند و همانگونه که در پیام فرماندهی معظم کل قوا نیز اشاره شده، ایشان از جمله نادر کسانی هستند که در پیام معظم له به عنوان دوست و همکار تلقی شدند سرلشکر سلیمی فردی ولایی بود و عاقبت به خیری ایشان با این مولفه که مورد رضایت نایب امام زمان(عج) بودند، خود سعادتی است.»
حجت الاسلام آل هاشم رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش می گوید:«سرلشکر سلیمی عامل موثری در همراهی بدنه ارتش با انقلاب بود. امیر سرلشکر محمد سلیمی فرماندهی متدین، ولایی، متشرع و اخلاق مدار بود که قبل از پیروزی انقلاب سعی وافری در ایجاد تشکل های مذهبی و دریافت رهنمودهای بنیانگذار جمهوری اسلامی داشت و موجب روشنگری و همراهی بدنه ارتش در مسیرپیروزی انقلاب اسلامی در سایه رهنمودهای حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای(مد ظله العالی) شد تا آنجا که به علت تلاش ها و اقداماتی که در راه تبلیغ دین انجام داد چندین بار از سوی ساواک احضار و مورد بازخواست و بازجویی قرار گرفت. وی که از بدو پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس به مبانی دینی و شرعی اعتقادی خاص داشت همواره با ترویج و تبیین افکار و اندیشه های نورانی امام خمینی (ره) و امام خامنه ای منشا خدمات و برکات ارزشمندی در جهت ارتقای توانمندی های دفاعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ارتش سرافراز آن بوده است.»
امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز در بارۀ این فرمانده ارتش می گوید:«امیرسرلشکر سلیمی یک انقلابی شجاع، متدین و سرباز واقعی ولایت بود و در اویل پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در کنار امام و رهبری کار ساماندهی نیروی های انقلابی را برعهده داشت.ایشان در اوایل انقلاب زمانی که گروه های ضد انقلاب شعار انحلال ارتش را سر می دانند و قصد داشتند با انحلال آن به انقلاب اسلامی ایران صدمه بزنند با ارتباطی که با امام و رهبری به عنوان یک نیروی انقلاب داشتند مانع این کار شدند.»
تنظیم: احمد جنتی محب
منابع:
1-    پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
2-    پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران
3-    پایگاه اطلاع رسانی خبرچه

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده