برای اینکه عراق بتواند ارتفاعات سرکوب به گردنه ی کاسه گران را در منطقه ی گیلانغرب جمهوری اسلامی ایران اشغال نماید در حمله ی سراسری خود از محور خسروی قصر شیرین- امام حسن به گیلانغرب استفاده نمود.

در طراحی مقابله با عراق در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران سه گردنه ی مهم پاطاق، سنگان و کاسه گران به شکل ویژه مورد توجّه قرار داشت و عراق با آگاهی از این توجّه، تلاش عمده ی خود را برای تصرف گیلانغرب قرار داد. ولی مقاومت اولیه ی عشایر و اهالی بومی غیور و غیرتمند گیلانغرب همراه رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران باعث شد که نیروهای عراقی از گیلانغرب به عقب رانده شده و در مقابل تنگ حاجیان و آبادی گور سفید و ارتفاع چغالوند مستقر گردند.

عملیات تنگ حاجیان در راستای تدبیر کلّی و هدفهای مورد نظر نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران از اجرای عملیات محدود آفندی، اجراء گردید، ولی از نظر نظامی هدف ها به گونه ای انتخاب شدند که در صورت پیروزی قطعی و تصرف کامل آنها، برتری قابل ملاحظه ای در تسهیل عملیات های آفندی (بعدی) و عقب نشینی عراق به دست می آمد. این عملیات در تاریخ 59/10/14 آغاز گردید و تا 59/10/25 بعد از مدت 11 روز با هدایت "قرارگاه مقدّم نیروی زمینی ارتش در غرب" به پایان رسید.

نتایج:

–   قسمتی از ارتفاعات بر آفتاب در جنوب تنگ حاجیان، ارتفاع اوآذین و ارتفاعات مجاور چغالوند توسط یگانهای خودی تصرف گردید.

–   بیش از 600 نفر از نیروهای عراقی کشته و مجروح شدند و 53 نفر نیز به اسارت درآمدند.

–   در این عملیات تعداد 26 دستگاه تانک، 1 دستگاه بولدوزر، 25 دستگاه خودرو، 8 عراده توپ و یک فروند بالگرد منهدم گردید.

منابع :

کتاب اطلس نبردهای ماندگار نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی، سازمان ایثارگران ارتش

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده