معرفی کتاب: پل ‏هاى تسخیرناپذیر – جلد سوم از مجموعه‏ ی “تقویم تاریخ دفاع مقدس”جنگ، دفاع مقدس، ارتش، هیئت معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، جنگ تحمیلی، جنگ ایران و عراق
کتاب پل ‏هاى تسخیرناپذیر جلد سوم از مجموعه ‏ی «تقویم تاریخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تألیف امیر سرتیپ دوم بازنشسته ستاد سعید پورداراب از فرماندهان زمان جنگ میباشد و به حوادث جنگ تحمیلی در آبان 1359 پرداخته است.

بهره ‏گیرى مؤلف از انبوه منابع اسنادى و سایر نشریات و خبرگزارى‏ها تصویرى بسیار روشن از روند جنگ، چگونگى تهاجم دشمن و پاسدارى ارتش جمهورى اسلامى ایران از میهن اسلامی به دست مى ‏دهد که نظیر آن‌ها را در کم‌تر منبعى مى‏توان یافت.
 چگونگی ورود نیروهای تقویتی خودی به مناطق عملیاتی و شکل‌گیری خطوط پدافندی مستحکم پس از 34 روز مقاومت بخش ‌غربی خرمشهر در مورخ چهارم آبان به اشغال کامل دشمن در می‌آید.

حضرت امام خمینی (ره) فرمودند: فرق ارتش ما با عراق این است که ارتش ما اسلامی و دستش بسته است و آنان موشک‌های ده متری بر سر مردم شهر دزفول می‌زنند.

 در طرح عملیاتی بدر که در آبان1359 به وسیله‌ی قرارگاه تاکتیکی رده مقدم نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در جنوب تهیه و صادر شده بود، مأموریت نیروی زمینی ارتش این گونه تعریف و بیان گردید: «نیروی زمینی عملیات پدافند داخلی را در مناطق استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه بر علیه عوامل مسلح اجرا نموده و حملات نیروهای بعثی عراق را در مناطق کرمانشاه، ایلام و خوزستان متوقف کرده و در مقدم‌ترین مواضع دفاعی ممکنه آنرا سد می‌کند و با هدایت عملیات چریکی و اجرای عملیات رزمی محدود دشمن را تضعیف کرده و سپس در ساعت(س) روز(ر) با هدایت عملیات آفندی در محورهای . . . . مرز بین المللی را ترمیم می‌نماید.»
اجرای عملیات در شمال آبادان که به اهداف نهایی نرسید؛ ولی تلفات و ضایعاتی به دشمن وارد آمد و شکست نیروهای عراقی در نهم آبان در منطقه‌ی جنوب در کوی ذوالفقاری و سرپل نادری رودخانه‌ی کرخه با پشتیبانی‌های نیروی هوایی و هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی و شکست تهاجم گروه‌های چند صدنفری ضد انقلاب در کردستان و انهدام سکوهای نفتی البکر و الامیه مراکز صدور نفت عراق توسط نیروهای رزمی 421 نیروی دریایی و جلوگیری از صدور نفت عراق .
در 1359/8/14 امام خمینی (ره) به نیروهای مسلح فرمودند : «حصر آبادان باید شکسته شود». خلاصه‌ای از فرمایشات ایشان در آن روز؛ …کسانى که اطلاع نظامى ندارند نباید دخالت کنند در کار نظامى… مائى که از نظام اطلاع نداریم و از جنگ اطلاع نداریم نباید اظهار نظر بکنیم… آدمى که کنار گود نشسته خیلى حرف‌ها مى‌تواند بزند… شمائى که با همه‌ی ابر قدرت‌ها مى‌گوئید ما ایستادیم و مقابله مى‌کنیم و مشتتان را گره مى‌کنید که ما امریکا و شوروى… اگر سرباز اجانب آمد پشت خانه‌هایتان باز هم همان مشت گره کرده بروید و با آن‌ها در بیفتید و جنگ تن‌به‌تن بکنید. شما حالا انگور را خوردید نمى‌خواهید تبش را بکنید؟ حفظ اسلام زحمت دارد. (یکى از حضار: ما همه سرباز توایم خمینى، گوش به فرمان توایم خمینى ) امام فرمودند: «ما همه سرباز خدا هستیم. ان‌شاء‌الله، نه تو سرباز منى، نه من سرباز تو».
اجرای فرمان حضرت امام خمینی (ره)که فرمودند: سوسنگرد فردا باید آزاد شود و سرتیپ فلاحی مباشر عملیات باشند که با محوریت ارتش به فرماندهی سرهنگ قاسمی‌نو فرمانده لشکر 92 زرهی خوزستان و تیپ 2 زرهی دزفول سوسنگرد آزاد شد.
 

 
علاقه‌ مندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران مراجعه و یا با شماره تلفن های 66953607 و 66961536 تماس حاصل کنند.
 
تقویم تاریخ دفاع مقدس جلد سوم (پل ‏هاى تسخیرناپذیر)

 

پدیدآورندگان  :سرتیپ دوم بازنشسته ستاد سعید‌ پورداراب
موضوع : جنگ ایران و عراق، 1367 – 1359 – سالشمار
ناشر : مرکز اسناد انقلاب اسلامی
محل نشر : تهران
قطع : وزیری
نوع کتاب : گردآوری
زبان اصلی : فارسی

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده