معرفی کتاب: پیروزی خون بر شمشیر در محرم – جلد بیست و هفتم از مجموعه‏ ی “تقویم تاریخ دفاع مقدس”
کتاب پیروزی خون بر شمشیر در محرم جلد 27 از مجموعهی« تقویم تاریخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، تألیف امیر سرتیپ دوم بازنشسته ستاد سعید پورداراب از فرماندهان زمان جنگ میباشد که به حوادث جنگ تحمیلی در آبان1361 پرداخته است. ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر و ماه ایثار و از خود گذشتگی سالار و سرور شهیدان حضرت اباعبداللهالحسین(ع) است.

ماهی است که حوادث خونبار آن همیشه زنده است. ماه ظلم ستیزی است و پیام آن برای ما ایثار و از خود گذشتگی و شهادت‌طلبی است و با همین اعتقادات است که نیروهای مسلح و جوانان برومند ما و ملّت شجاع و قهرمان ما توانستند هشت سال در مقابل ظلم و ستم و تجاوز و دد‌منشی متجاوزان بعثی ایستادگی کنند و در عملیات‌های مختلف به پیروزی‌های بزرگ نیز نائل گردند. یکی از این عملیات‌های موفق، عملیات محرم (کربلای 5) می‌باشد که در ماه محرم در یازدهم آبان 1361 در منطقه‌ی عمومی موسیان و ارتفاعات حمرین با رمز «یا زینب (س)» اجرا شد.

رزمندگان اسلام این پیروان راه حسین (ع) با عشق به پیروزی و شهادت و نیرو گرفته از مکتب حسینی (ع) و با نام یازینب (س) که تیمن نام شکوهمند شیرزنی قهرمان را به همراه داشت در شرایطی بسیار سخت و دشوار و سیلابی این عملیات را با همه‌ی مشکلاتش آغاز کردند و در نهایت به یک پیروزی درخشان نائل گشتند.
هدایت عملیات محرم به عهده‌ی قرارگاه قائم بود. این قرارگاه در اردیبهشت 1361 با هدف دفاع از منطقه‌ی دهلران، فکه تا جنوب بستان و تداوم عملیات در غرب موسیان تشکیل و در منطقه‌ی عمومی عین‌‌خوش مستقر شد. قرارگاه مذکور در تاریخ 1361/8/11 به‌صورت مشترک و به فرماندهی سرهنگ توپخانه‌ی ستاد منوچهر دژکام و برادر سپاهی حاج حسین خرازی فعالیت خود را به‌طور مشترک آغاز نمود و با در اختیار گرفتن یگان‌هایی از ارتش و سپاه که در سازمان رزم مشخص شده است، عملیات محرم را به مرحله‌ی اجرا در‌آورد که دستاوردهای سیاسی و نظامی بسیار ارزشمندی در پی داشت.

 

 

علاقه‌ مندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران مراجعه و یا با شماره تلفن های 66953607 و 66961536 تماس حاصل کنند.

 

پیروزی خون بر شمشیر در محرم(تقویم تاریخ دفاع مقدس- جلد بیست و هفتم حوادث آبان ماه 1361)
 تألیف: سعید پورداراب 
تاریخ انتشار: شهریور 1393
تعداد صفحات: 820
قیمت: 270,000 ریال
شمارگان: 2000
نشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی، موسسه فرهنگی هنری و انتشارات (20 آبان، 1393)
قطع کتاب: وزیری
وزن: 1450 گرم
 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده