معرفی کتاب: فروغ فتح – جلد پانزدهم از مجموعه‏ ی “تقویم تاریخ دفاع مقدس”
کتاب فروغ فتح جلد پانزدهم از مجموعه ی «تقویم تاریخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، تألیف امیران سرتیپ دوم بازنشسته ستاد فرهاد بهروزی و سرتیپ دوم بازنشسته ستاد نبی کریمی از فرماندهان زمان جنگ میباشد که به حوادث جنگ تحمیلی در آبان 1360 پرداخته است.

بهره‏ گیرى مؤلفان از انبوه منابع اسنادى و سایر نشریات و خبرگزارى‏ ها تصویرى بسیار روشن از روند جنگ، چگونگى تهاجم دشمن و پاسدارى ارتش جمهورى اسلامى ایران از میهن اسلامی به دست مى ‏دهد که نظیر آن‌ها را در کم‌تر منبعى مى‏ توان یافت.
ماهی که بمباران و گلوله باران وحشیانه‌ی شهرها و مردم بی دفاع آن‌ها که هر روز ادامه داشت. شهرهای دزفول، اهواز، دارخوین، پاوه و . . . که مظهر پایداری و مقاومت هستند و چه صبورانه تحمل کردند شهادت عزیزان خود را تا اینکه سخن‌گوی شورای عالی دفاع به بعثی‌ها با کلامی که نشأت گرفته از همین روحیه ایثار، گذشت، و مقاومت ملت بود گفت: «سرنوشت جنگ با بمباران مناطق مسکونی تعیین نمی‌شود».

در این ماه تلاش‌ها برای آمادگی به منظور اجرای طرح عملیاتی کربلای 1 در منطقه عمومی الله‌اکبر، بستان و چزابه برای آزادسازی بستان و چزابه شکل گرفت و مردانی بی ادعا، صبور و سخت کوش تلاش کردند تا راهی و گذری برای عبور از دژ محکم بعثیون بیابند، دژی دیوار مانند، با ارتفاع دو متر و نیم و عرضسه متر توأم با آتش و میادین مین وسیع که بعثیون خود را در پناه آن حفظ کرده بودند.
مقام عظمای ولایت در دهم آبان در باره جنگ فرمودند:« جنگ امروز در حقیقت مهم‌ترین مسئله است…این جنگ یک سر سوزن نتوانست ما را وابسته کند…سلاح و مهمات چیزی نیست که بتوان در آن قناعت کرد… فرزندان ما درست می‌گویند که سلاح ما الله‌اکبر است… ما با مصرف نیروی انسانی مؤمن توانستیم جای خالی سلاح را پُر کنیم… کمک شما مردم بود که توانست روحیه‌ی نظامی را شاداب کند…اگر کمک مردم نبود؛ نظامی و پاسدار ما این جور نمی‌جنگید… امروز وضع ارتش و سپاه ما، وضع نیروهای درگیر ما از گذشته به مراتب بهتر است».
 بعد از شهادت سرهنگ سید موسی نامجوی در12 آبان جناب سرهنگ سلیمی در کابینه‌ی مهندس میرحسین موسوی وزیر دفاع شد.
در این ماه نیروهای مدافع میهن اسلامی همچنان شاهد درگیری‌های ضدانقلاب و خود فروختگان داخلی در داخل محورها و شهرها و به خصوص شهرهای شمال‌غرب بودند و در بوکان هم‌نوا با بمباران و گلوله‌باران شهرها زنان و کودکان را به رگبار بستند و در سردشت عزاداران حسینی را با پرتاب نارنجک به خاک و خون کشیدند و اوج سر سپردگی خود را به اثبات رساندند.

 

 
علاقه‌ مندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران مراجعه و یا با شماره تلفن های 66953607 و 66961536 تماس حاصل کنند.

 

تقویم تاریخ دفاع مقدس جلد پانزدهم (فروغ فتح)

 

پدیدآورندگان : فرهاد بهروزی، نبی‌الله کریمی
ویراستار: احمد حیدری ,شعاع‌الدین فلاح‌دوست
موضوع : جنگ ایران و عراق، 1367 – 1359 – سالشمار
نشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی (19 آبان، 1389)
محل نشر : تهران
قطع : وزیری
نوع کتاب : گردآوری
زبان اصلی : فارسی
تعداد صفحه: 794
قطع کتاب: وزیری
قیمت : 77000

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده