جنگ در قاب اسناد (9)
نگاهی به اطلاعیه های ستاد مشترک ارتش در دوران دفاع مقدس (اطلاعیه 56 تا 63) اطلاعیه شماره 56 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران 1359/7/4 ملت شریف و مبارز مسلمان ایران برادران سرباز شما، این مرزبانان حماسه های جاوید مردانگی و غیرت، که خون پاکشان پشتوانه باروری هرچه بیشتر درخت تنومند انقلاب اسلامی و حافظ تمامیت ارضی ایران عزیز است، بی امان درزمین، هوا و دریا با دشمن آمریکایی خود و دولت بعث عراق می جنگید و از لحظه ها حماسه می سازند.

ازآن جمله دلاوری های پر غرور رزمندگان هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در خور افتخار و تقدیر است. کارکنان مشروحه زیر جمعی هوانیروز به خاطر رشادت و شجاعت های وافری که از خود نشان داده اند، به این امتیازات نائل می شوند.

1- ستوانیار دوم شهپرست به درجه ستوان سومی
2- ستوانیار دوم شاداب به درجه ستوان سومی
3- سروان صادق غیاثی یکسال ارشدیت
4- ستوان یکم سهیلیان یکسال ارشدیت
5- ستوان سوم شیرودی یکسال ارشدیت
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 57
ستاد مشترک جمهوری اسلامی ایران
1359/7/4
ملت آگاه و مسلمان ایران:
در نبردهای امروز نیروهای مسلح انقلاب اسلامی ایران در مناطق جنوب غربی کشورمان، پیروزی های چشمگیری به دست آمده است؛ از جمله تعداد کثیری از تانک های مهاجم عراقی مورد اصابت گلوله قرار گرفته که تنها 30 تانک دشمن در یک حمله متقابل نیروی های زمینی، تکاور، نیروی دریایی و برادران پاسدار و مردم انقلابی ما به غنیمت گرفته شد. در منطقه گردنو نیز نیروهای زرهی متجاوز تحت فشار قوای خودی عقب نشینی و فرار کردند و دو دستگاه تانک به تصرف در آمد.
در عین حال، در حمله ساعت 17:00 امروز میگ های متجاوز عراقی به کرمانشاه، به پالایشگاه آسیب جزئی وارد آمد. یک فروند توپولف عراقی به آسمان ایران تجاوز و تا قزوین نفوذ کرد که در اثر آتش ضد هوایی فرار کرد.
در حمله هوایی امروز بعد از ظهر میگ های عراقی به همدان و مریوان بنابر آنچه تاکنون گزارش شده، دو فروند میگ عراقی سرنگون شده اند.
نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امروز پالایشگاه نقت موصل را بمباران و پل ارتباطی شهر موصل و اربیل را منهدم ساخت.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 58
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/7/4
از مردم غیور و هوشیار تهران به خصوص ساکنین اطراف فرودگاه مهرآباد درخواست می شود به سوی هواپیمایی که برای انجام ماموریت های محوله مراجعت می کنند و قصد فرود در فرودگاه را دارند، تیراندازی نکنند.فرودگاه خود، دارای سامانه دفاع هوایی کامل بوده و قادر است با آمادگی رزمی از حملات دشمن جلوگیری کند.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 59

ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

1359/7/4
ملت آگاه، شریف و مسلمان ایران:
برادران رزمنده شما در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با تمام قوا، در زمین، هوا و دریا بر علیه دشمن متجاوز، قهرمانانه می‌جنگند و تاکنون به پیروزیهای بزرگی نیز در مقابل تجاوزات آنها نائل گردیده‌اند.
نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با پشتگرمی ملت قهرمان و مسلمان ایران و با روحیه ای بسیار عالی به جنگ با دشمن ادامه میدهد و از همه مردم رزمنده که آنها را در عملیات خود یاری میدهند، تشکر بسیار دارد. آرامش هموطنان عزیز و مسلمان ما، قوت قلبی است که مداومت عملیات ما را به خوبی ممکن میسازد.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 60

ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

1359/7/5
در ادامه درگیریهای دیروز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با قوای متخاصم کشور عراق، اقدامات و فعالیتهای مشروحه زیر به منظور آگاهی عموم ملت مبارز و مسلمان ایران اعلام میگردد.
پالایشگاه و تأسیسات صنعتی عام الفیل در عراق توسط جنگنده های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بمباران گردید و میزان تخریب حدود 85 درصد است. تأسیسات صنعتی شمال غرب کرکوک بهوسیله بمب مورد هدف قرار گرفت و میزان تخریب در حدود 80 درصد است. تأسیسات نفت کرکوک با میزان تخریب 85 درصد بمباران شد. پایگاه و ایستگاه رادار کرکوک به وسیله آتش هواپیماهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صد در صد تخریب و منهدم شد؛ همچنین مخازن سوخت کرکوک نیز مورد حمله هواپیماهای جنگنده ایران واقع گردید. در ساعت 12:20 دیروز، تأسیسات نفتی البکر، بزرگترین منبع نفت صادراتی عراق در دهانه اروندرود بمباران گردید.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 61

ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

1359/7/5
ملت شریف و مسلمان ایران، بخش دیگری از اقدامات و عملیات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را که روز گذشته انجام شده است، به اطلاع میرساند:
یک فروند هواپیمای میگ عراقی در رودبار از توابع سمیرم سقوط نمود. تلاش جهت جستجو و دستگیری خلبان آن ادامه دارد. یک فروند فانتوم نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از انجام مأموریت، در نزدیکی سکوی نفتی عراق سقوط نمود و خلبانان آن با چتر نجات در آب فرود آمدند که تاکنون اقدام برای نجات آنها بی نتیجه بوده است.
در ساعت 15:25 دیروز، تعدادی از هواپیماهای مهاجم عراقی یکانهای شناور اطراف بوشهر را مورد حمله قرار دادند که دو فروند آنها توسط آتشبارهای ضدهوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران سرنگون گردید. همچنین در ساعت 16:00 روز گذشته، هواپیماهای متجاوز دشمن، شهرستان سوسنگرد را بمباران نمودند که توسط هواپیماهای مهاجم یک نفر شهید و سه نفر زخمی شدند.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *
اطلاعیه شماره 62

ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

1359/7/5
نتایج حاصله از درگیریهای چند اخیر به شرح زیر به استحضار ملت ایران میرسد:
در ساعت 20:40 دیشب، محموله ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران مورد حمله میگهای عراقی واقع شد. یک فروند میگ عراقی در ارتفاعات قروه به وسیله آتشبارهای ضدهوایی سرنگون شد و خلبان آن با چترنجات فرود آمد که دستگیر گردید.
در ساعت 23:40 دیشب، تعدادی از هواپیماهای دشمن به جزیره خارک حمله کردند که یک فروند از آنها توسط آتشبارهای پدافند ضدهوایی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در جزیره سقوط کرد. مردم غیور و مبارز و متعهد قصرشیرین به یاری برادران سرباز خویش شتافتند و با کوکتل مولوتف به تانکهای مهاجم عراقی حمله نمودند و چند تانک نیروهای متجاوز عراقی را منهدم ساختند. همچنین نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با همکاری مردم مبارز محلی موفق شدند چندین تانک متجاوز عراقی را در ایلام منهدم نمایند.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 63

ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

1359/7/5
به اطلاع ملت مبارز و مسلمان ایران میرساند:
ساعت 08:50 امروز دو فروند میگ عراقی به پایگاه هوایی نوژه در همدان حمله کردند، ولی قبل از آنکه موفق به بمباران گردند، هر دو میگ توسط آتش توپخانه ضدهوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران سرنگون شدند.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
 

منبع : مجله صف، شماره 411

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده