الگوی فرماندهی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در دفاع مقدس
سرهنگ توپخانه ستاد جواد رفیعی راد امروزه برتری صنایع و سازمان ها، در مدیریت بهینه سرمایه، فناوری و امکانات نیست، بلکه در مدیریت بهینه و مناسب نیروی انسانی است. امروزه سرمایه اصلی صنایع و سازمان ها نیروی انسانی آن هاست نه دستگاه و ماشین آلات و یا تاسیسات. بنابراین نقش مدیریت و از آن مهم تر رهبری نیروی انسانی ، یک نقش کلیدی و سرنوشت ساز برای جامعه و سازمان به حساب می آید.

در تفاوت رهبری و مدیریت می توان به این مقدار بسنده کرد که مدیریت در واقع با منشاء قانونی مشروعیت می گیرد و با قانون می تواند افراد زیر مجموعه را هدایت کند اما رهبری در قالب قانون نمی گنجد ، بلکه با روح و قلب نیروی انسانی مرتبط است و رهبر حتی بدون مشروعیت قانونی و اعمال قانون می تواند زیر دستان را هدایت کند.

برای آن که فرد به گونه‌ای مؤثر پاسخ دهد، لازم است که مشخصه‌های مهم موقعیت مورد نظر را بشناسد. اگر او صرفاً نفع شخصی خویش را در نظر بگیرد و به محدودیت‌های موجود توجه نکند، مشکلاتی برای خود و دیگران بوجود می‌آورد. هر فردی ناگزیر است از نگرش سایرین به مسائل آگاه باشد، زیرا انتخاب‌های وی، از نیازها، حقوق و مسئولیت‌های سایرین متأثر است. زمانی که فرد از سایرین به ویژه از نزدیکان و همکاران خود بازخورد دریافت می‌کند، بهتر می‌تواند بفهمد که دیگران در مورد موضوعات مختلف چگونه می‌اندیشند. در نتیجه توانایی انعطاف‌پذیری‌اش بیشتر می‌شود و در می‌یابد که ممکن است معیارها و انتظارات، در موقعیت‌های مختلف تغییر کنند.. در این تحقیق خصوصیات یک مدیر موفق و منش فرماندهی او در شرایط بحرانی مورد بررسی قرار گرفته و برخی مصادیق آن در مدیریت و فرماندهی شهید صیاد شیرازی طی جنگ تحمیلی ذکر می گردد.
 

مقدمه:
مدیریت و رهبری نوعی علم محسوب می شود و استفاده از علوم، بسیار پسندیده است، اما به این خاطر که این علوم جزو دسته علوم انسانی هستند، بومی سازی آنها تنها راه موفقیت در آنها است. با همه این تفاسیر مشخص است که تنها راه خروج صنایع و سازمان های ایرانی از این حالت، حرکت بسیار آهسته به سوی جلو و یا حتی حرکت به سمت عقب، پیاده سازی الگوی موفق ایرانی – اسلامی، مدیریت و رهبری در آنها می باشد. به همین دلایل در نظر داریم که یک نمونه موفق معاصر ایرانی ( امیرسپهبد شهید علی صیاد شیرازی)، در امر رهبری و مدیریت را مورد بررسی قراردهیم. امید است که بتوان با الگو های بومی، که آزمون خود را پس داده و توانسته اند در کشور موفق باشند ، جهش بزرگی به سوی موفقیت های سازمانی داشته باشیم. در این مقاله مدیریت و فرماندهی و شجاعت های شهید صیاد شیرازی در دوران زندگی و نبرد حق علیه باطل مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد و ویژگی های شخصیتی و اخلاقی ایشان که باعث شکوفایی استعداد مدیریت و فرماندهی و توفیقات او در عملیات ها گردید، تشریح خواهد شد. لازم به ذکر است که فرماندهی ایشان در شرایط خاص و بحرانی جنگ تحمیلی بر صحنه دفاع مقدس صورت گرفته و باعث پیروزی های قابل توجهی برای امت اسلام شده است، لذا به همین دلیل در این نوشته مدیریت ایشان در شرایط جنگ و بحران مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت.

 

محققان و همراهان معارف جنگ، می توانید مقاله الگوی فرماندهی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در دفاع مقدس را بصورت pdf از لینک زیر دانلود  نمایید.

 

دانلود مقاله

  

 

منبع : جلسات هم اندیشی معارف جنگ
 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده