جنگ در قاب اسناد (6)
نگاهی به اطلاعیه های ستاد مشترک ارتش در دوران دفاع مقدس (اطلاعیه 44 تا 53) یکی از مهم ترین و شاید بتوان گفت، منحصر به فردترین اسناد و مدارک موجود درباره دوران دفاع مقدس و حوادث و رویدادهای آن زمان، که می تواند شرایط و میزان آگاهی و آمادگی هر کدام از نیروهای مسلح کشورمان را تبیین کند، اطلاعیه های ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران است که به صورت روزانه منتشر و ثبت و ضبط شده اند. در معارف جنگ، تعدادی از آنها را جهت آگاهی و استفاده خوانندگان، به انتشار می رسانیم.

اطلاعیه شماره 44 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

1359/7/3
به دنبال احضار پرسنل وظیفه خدمت منقضی سال 1356 که با استقبال پرشور پرسنل خدمت منقضی این دوره قرار گرفته است، تعداد کثیری از پرسنل خدمت منقضی دورههای قبل و بعد سال 1356 نیز به این ندای ارتش جمهوری اسلامی ایران لبیک گفته و برای ثبت نام و پیوستن به صفوف برادران سرباز خود به مراکز تعیین شده توسط اداره وظیفه عمومی مراجعه کرده اند.

 با تشکر و قدردانی از این برادران، به آنان اطمینان داده می شود که ارتش جمهوری اسلامی ایران وظیفه شرعی خود میداند در صورت نیاز، دست یاری به سوی آنان نیز دراز نموده و از آنان برای پیوستن به خود دعوت به عمل آورد.
در حال حاضر، مراکز وظیفه عمومی در صورت مراجعه این قبیل افرادِ خدمت منقضی، مشخصات آنان را یادداشت میکنند تا زمانی که وجود آنان لازم بود به احضارشان مبادرت شود.
لازم به یادآوری است که معرفی پرسنل وظیفه خدمت منقضی سال 1356 کماکان الزامی است.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 45 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/7/3
قاتِلُوهُمْ حَتَّى لا تَکُونَ فِتْنَةٌ وَ یَکُونَ الدِّینُ کُلُّهُ لِله‏
«شما ای سربازان اسلام با پیکار خونین خویش، کافرین را از صفحه زمین براندازید تا بدانجا که هیچ مرکزی برای فتنه و توطئه باقی نماند و دین خدا بر سرتاسر زمین سایه افکند.»
ارتش مسلمان عراق.
نیروهای مسلح در هر مملکت تنها زمانی ارزشمند و قابل احترامند که در خدمت تمامی مردم وطن و حفظ حراست کشور باشد؛ وقتی که این نیروها در خدمت دیکتاتوران و جلادادن و عمال ابرقدرتها قرار گیرد، هرحرکت و تلاشی از ناحیه او، تنها جنایت در حق مردم و مرزوبوم خویش است.
شما که هماکنون در خدمت صدام جانی، این نوکر و مدافع جنایتهای آمریکا درآمدهاید، حتی نفس کشیدنتان کمک به دشمن خدا و اسلام خوهد بود. بهپاخیزید و از سیطره حکومت صدام خارج شوید و بر او شورش کنید و در خدمت مردم مسلمان عراق درآیید و دستتان را بهخون مردم عزیز عراق و ایران آلوده نسازید که خدا بر شما نخواهد بخشید؛ آغوش مهربان ملت، دولت و ارتش جمهوری اسلامی ایران بروی شما باز است. بهپاخیزید و این لکه ننگ را از دامن ملت عزیز عراق بزدایید و عزت سربازی خود را باز یابید که العزه لله و لرسوله و للمؤمنین
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 46 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/7/3
ملت قهرمان ایران. نوید پیروزی در جبهه جدید جنگ با مزدوران ابرقدرتها، در فضای منطقه بهگوش میرسد. هماکنون مستضعفین به این حقیقت واقف شدهاند که ترس و یأس و واهمه را از اندیشه و ذهن خویش بزُدایند و تا آخرین نفس در برابر دشمن ایستادگی کنند و بر او پیروز شوند و دین خداوند را به اراده او در زمین تمکن بخشند. اطلاعات واصله حکایت میکند که ملت قهرمان و دلاور عراق بهندای امامشان لبیک گفتهاند و عزم خویش را جزم کردهاند تا از درون، رژیم بعث عراق را در هم فرو ریزند و سرنوشت خویش را خود بهدست گیرند. انفجارات و شلیک گلولههای پیاپی در بغداد- مرکز عراق- همچنان بگوش میرسد و نشانگر فتح دریچه جدیدی از نبرد با صدام – ژاندارم ابرقدرتها- در داخل خاک عراق است.
همچنین خبر میرسد که امرا و افسران بازنشسته ایرانی و وفادار به ملت و حکومت جمهوری اسلامی ایران در کشورهای خارج به سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران مراجعه و اعلام آمادگی کردهاند تا بهعنوان یک سرباز ساده در خدمت اسلام علیه حکومت بعث تحمیلی صدامی با تمامی نیرو و توان و فکر و اندیشه وارد میدان شوند. ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن تقدیر از این وفاداران با شرف و علاقهمندان به اسلام و وطن اسلامی ایران امیدوار است که همه نیروها و قدرتهای انسانی در خدمت حکومت مستضعفین که ودیعت خداوندی است درآید.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 47 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/7/3
به اطلاع ملت قهرمان و شجاع ایران میرساند:
1- شب گذشته تعداد 50 تانک مهاجم عراقی در شلمچه که به اراده خدا در گل نشسته بود مورد حملات نیروهای رزمنده ایران قرار گرفت و تماماً ازکار افتادند و مهاجمین پا به فرار نهادند. این به گل نشستن تانکها خاطره از کار افتادن تانکها همان خاطره از کار افتادن هلیکوپترهای ارباب صدام در طبس را تداعی میکند.
2- در پی حمله و هجوم ناجوانمردانه ارتش بعث عراق به مردم بیدفاع شهرهای قزوین، تبریز، کرمانشاه و خارک چند نفر از مردم غیرنظامی مجروح و چند نفر شهید شدند. در مقابله با این حمله نیروهای مسلح سهگانه ارتش ج ا ا به مقابله برخاسته و تا ساعت 9 بامداد امروز پنجشنبه سه فروند میگ در جزیره خارک مورد اصابت گلوله قرار گرفته و در دریا سرنگون شده است. در پی حمله 6 فروند میگ عراقی به تبریز ایضاً 4 فروند مورد اصابت گلوله قرار گفته و سقوط کرده است. از 2 فروند میگهای عراقی که فرار کرده بودند یک فروند در دریاچه ارومیه سقوط نموده و آخرین فروند میگ فراری توسط رزمندگان قهرمان شهرستان ارومیه سرنگون شد.
3- صبح امروز یک فروند میگ عراقی در یاسوج سقوط کرده و خلبان آن توسط رزمندگان ایرانی دستگیر شده است. در پی این حملات نیروی هوایی ارتش ج ا ا در داخل خاک عراق نفوذ و تکهای موفقیتآمیزی به مراکز نظامی انجام داده است که تفصیل آن را امروز به اطلاع مردم غیور ایران میرسانیم.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 48 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/7/3
چون افسران و درجهداران بازنشسته طی مراجعات بسیار زیاد ولی پراکنده به نقاط مختلف مراجعه و آمادگی خود را برای شرکت در عملیات علیه دشمن اعلام میدارند اینک اعلام میدارد ستاد مشترک ارتش ج ا ا تلفن 841476 را به این قبیل مراجعات اختصاص داده و متقاضیان میتوانند از این طریق ثبتنام نمایند تا در صورت لزوم بهموقع احضار و از تخصص و تجربه آنان استفاده گردد. ضمناً از این همه آمادگی نیروهای انسانی و اسلامی باز هم تشکر میکنیم.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 49 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/7/3
ارتش جمهوری اسلامی ایران دنباله کارنامه عملیاتی امروز صبح خویش را در پیشگاه ملت بازگو میکند
1- ساعت 5/7 صبح امروز پنجشنبه در پی حملات میگهای عراقی به دزفول بلافاصله نیروهای رزمنده ایرانی به مقابله برخاستند و در هجومی گسترده آنها را مجبور به فرار کردند و در این عملیات یک میگ عراقی سرنگون گردید و به نیروهای خودی آسیبی نرسید.
2- توپخانه دشمن، بیمارستان، شرکت نفت در آبادان را به توپ بسته و با اینگونه اعمال ضدانسانی ماهیت کثیف صدام کافر آشکار گردید.
3- در حمله شدید هوایی فانتومهای ارتش به عراق پاسگاه صفریه در عراق به کلی منهدم شد.
4- هم اکنون حریم فضایی خوزستان در حفاظت کامل نیروی هوایی ارتش است و هلیکوپترها و فانتومهای ارتش دلاور ایران در فضای اهواز و مناطق مرزی مشغول مانور و حمله به عراق هستند.
5- صبح امروز در ستیغ آفتاب حملات وسیع هوایی ارتش به تأسیسات نفتی و پایگاههای هوایی بغداد. اربیل. موصل، کرکوک در عراق آغاز و به شدت مواضع نظامی و تأسیسات نفتی دشمن کوبیده شد. در جریان این حملات میگهای عراقی به مقابله برخاستند که 8 فروند میگ دشمن مهاجم سرنگون و در مقابل یک فانتوم ارتش مورد اصابت گلوله قرار گرفت.
6- پیش از ظهر امروز پالایشگاه نفتی خانقین توسط 2 فروند جنگندههای ارتش بمباران شده و هماکنون دود و آتش از آن بر فضا بلند است.
7- در ساعت 12:40 دو فروند میگ مهاجم عراقی در بوشهر توسط فانتومهای ارتش سرنگون شد.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 50 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/7/3
بدینوسیله به آن عده از پرسنل نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که در مرخصی میباشند و مرخصی آنان لغو گردیده، ابلاغ میگردد نظر به جیرهبندی بنزین در کشور، جهت اعزام به پایگاههای مربوطه، خود را سریعاً به ستاد نیروی دریایی معرفی نمایند تا ترتیب اعزام آنان داده شود.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 51 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/7/3
سرسختترین دشمنان نهضت مقدس انقلاب اسلامی ایران سران دولتهای کفر و سردمداران استعمار جهانیاند. پس شما ای مؤمنین بکشید سردمداران کفر را.
اکنون که نبرد بین ملت غیور ایران و رژیم سرسپرده و تحمیلی عراق که همانا نبرد بین اسلام و کفر جریان دارد اطلاعات واصله حاکیست که پارهای از کشورهای همجوار و بعضی از شیخنشینهای منطقه درصدد همکاری با دشمنان اسلام برآمده و قطعات یدکی لازم را در اختیار آنان میگذارند اینان باید بدانند هرگونه همکاری با رژیم مزدور عراق بهمنزله دشمنی با جمهوری اسلامی ایران تلقی میگردد و مسئولیتها و عواقب وخیمی را که در برخواهد داشت متوجه آنان خواهد بود.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 52 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/7/3
مردم غیور تهران
بـا تشکر از اینکه به محـض شنیـدن آژیـر و اولیـن تیـرانـدازی، کلیه چـراغهـای تهران خـامـوش گـردیـد و مـردم آمـادگـی داشتنـد. بـه آگاهـی مـیرسانـد این عملیـات بـرای آزمـایـش آمـادگـی مـردم بـوده و یکانهـای ضـدهـوایـی ارتـش جمهـوری اسـلامـی ایـران مبـادرت بـه یک تمـریـن تیـرانـدازی واقعـی نمـودنـد. خـوشبختـانه نتیجه تمـریـن عالـی بـوده است.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 53 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/7/4
خداوند پیکارگرانی را که در صفی واحد، یکپارچه و متحد در راهش به مبارزه برخاستهاند دولت میدارد. تو گویی که صف آنان سدی آهنین است. «قرآن کریم»
اکنون که ملت مسلمان ایران با رژیم بعث عراق در نبرد است و این نبرد همانگونه که وعده خدا است منجر به پیروزی ارتش و ملت جمهوری اسلامی ایران خواهد شد. در چنین موقعیت حساس عدهای از هموطنان عزیزمان که مقیم کشورهای خارج میباشند آمادگی خود را جهت ایثار خون خود برای اعتلای اسلام و میهن اسلامیمان ایران در برابر نبرد با رژیم مهاجم بعث عراق اعلام کردهاند.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن تشکر از اعلام آمادگی این هممیهنان عزیز اطمینان میدهد که به یاری خدا نیروی متخاصم را در هم خواهد کوبید.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
 

منبع : مجله صف شماره 408

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده