معرفی کتاب: شکست حصر – جلد چهاردهم از مجموعه‏ ی “تقویم تاریخ دفاع مقدس”
کتاب شکست حصر جلد چهاردهم از مجموعهی «تقویم تاریخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، تألیف امیر سرتیپ دوم بازنشسته ستاد فرهاد بهروزی از فرماندهان زمان جنگ میباشد که به حوادث جنگ تحمیلی در مهر 1360 پرداخته است.

 ارتش جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی نیروهای بسیجی و سپاه پاسداران به لطف خدا، با اجرای عملیات ثامن‌الائمه(ع) در پنجم مهر با رمز نصرمن‌الله و فتح قریب آغاز و در هفتم مهر بعد از دو روز نبرد با موفقیت کامل به پایان رسید و با آزادسازی 150 کیلومتر مربع از خاک پاک وطن اسلامی و گرفتن 1656 نفر اسیر آبادان را از محاصره‌ی نیروهای عراقی خارج نمود، رزمندگان با اجرای فرمان امام خمینی (ره) که حصر آبادان بایستی شکسته شود حماسه‌ای آفریدند هر چند شهادت فرمانده‌هان جنگ، ولی‌الله فلاحی( جانشین فرماندهی کل قوا)، سید موسی نامجوی (وزیر دفاع)، جواد فکوری( فرمانده نیروی هوایی) و یوسف کلاهدوز( قائم مقام سپاه)، محمد جهان‌آرا و جمعی از شهدا و مجروحان عملیات در بازگشت از جبهه‌ی فتح و پیروزی آبادان با سقوط هواپیمای سی -130، غمی بود بر دل امت شهیدپرور؛ اما در 8/7/1360 پیام حضرت امام خمینی(ره) را به مناسبت سانحه هوایی یک فروند هواپیمای سی- 130 نیروی هوایی که حامل شهدا و مجروحین عملیات ثامن‌الائمه (ع) و سرداران اسلام بود را اینگونه اعلام نمود.

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم. انالله‌واناالیه‌راجعون
با کمال تأثر و تأسف خبر دلخراش سانحه هوایی یک فروند هواپیمای نیروی هوایی که حامل شهدا و مجروحین جنگ اخیر بود و منجر به شهادت جمعی از خدمتگزاران به اسلام و ملت شهیدپرور ایران گردید که در بین آنان تیمسار سرلشکر ولی‌الله فلاحی، تیمسار سرتیپ نامجو، تیمسار سرتیپ فکوری و آقای کلاهدوز بودند، واصل گردید. اینان خدمت‌گزاران رشید و متعهدی بودند که در انقلاب و پس از پیروزی با سرافرازی و شجاعت در راه هدف و در حال خدمت به میهن اسلامی به جوار رحمت حق تعالی شتافتند.
در 9 مهر1360، جناب سرهنگ علی صیادشیرازی با حکم امام خمینی (ره) به عنوان فرمانده نیروی زمینی ارتش منصوب شد. بعد از شهادت تیمسار سرلشکر ولی‌الله فلاحی که از 21/3/1360، به عنوان جانشین فرماندهی کل قوا تعیین گردیده بود؛ حضرت امام جناب سرهنگ علی صیادشیرازی و برادر محسن رضایی فرمانده کل سپاه پاسداران را دست به دست و به عنوان جانشین فرماندهی کل قوا تعیین می‌کند. این ترکیب مقدس باعث پیروزی‌های آتی در جنگ می‌شود.
چون امام در 11/7/1360 به اعضای شورای عالی دفاع و فرماندهان نظامی که در حسینیه‌ی جماران به حضورش رسده بودند فرمودند: باید با هم باشید، یدالله مع‌الجماعه «دست خدا با جماعت است».
  روزی که پاسدار از ارتشی و ارتشی از پاسدار جدا باشد روز صدمه است و همه صدمه می‌بینند.

 

علاقه‌ مندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران مراجعه و یا با شماره تلفن های 66953607 و 66961536 تماس حاصل کنند.

 

تقویم تاریخ دفاع مقدس جلد چهاردهم (شکست حصر)

پدیدآورندگان : نویسنده: فرهاد بهروزی , ویراستار: احمد حیدری , ویراستار: شعاع‌الدین فلاح‌دوست
موضوع : جنگ ایران و عراق، 1367 – 1359 – سالشمار
ناشر : مرکز اسناد انقلاب اسلامی
محل نشر : تهران
قطع : وزیری
نوع کتاب : گردآوری
زبان اصلی : فارسی
قیمت : 77000
تیراژ : 2000
تعداد صفحات : 808
تاریخ نشر : 1389/8/19
 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده