جنگ در قاب اسناد (5)
نگاهی به اطلاعیه های ستاد مشترک ارتش در دوران دفاع مقدس (اطلاعیه 39 تا 43)یکی از مهم ترین و شاید بتوان گفت، منحصر به فردترین اسناد و مدارک موجود درباره دوران دفاع مقدس و حوادث و رویدادهای آن زمان، که می تواند شرایط و میزان آگاهی و آمادگی هر کدام از نیروهای مسلح کشورمان را تبیین کند، اطلاعیه های ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران است که به صورت روزانه منتشر و ثبت و ضبط شده اند. در معارف جنگ، تعدادی از آنها را جهت آگاهی و استفاده خوانندگان، به انتشار می رسانیم.

شایان ذکر است به دلیل سند بودن اطلاعیه ها از دست کاری و ویرایش آنها و تغییر رسم الخط و … پرهیز و در مواردی علائم سجاوندی برای راحت تر خواندن متن به کار برده شده است.

 

اطلاعیه شماره 39 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

1359/7/2

هم میهنان مسلمان و مبارز ایران:
دشمن رودروی ما تنها ارتش مزدور عراق نیست، بلکه سران دست نشانده دولت بعث عراق با دریافت دستور و ایده گرفتنه ای غیرانسانی از اربابان جنایتکارشان دست به وحشیانه ترین شیوه جنگی زده است و حملات هوایی و آتش توپخانه های خود را تماماً متوجه منابع حیاتی و اماکن مسکونی ما نموده است و به ندرت حملات خود را متوجه تأسیسات نظامی می نماید.
امروز میگ های عراقی به دزفول، تبریز، کرمانشاه و نیز به تأسیسات نفتی آبادان و اسکله های خرمشهر و بندرامام خمینی حمله کرده که در نتیجه چند نفر از غیرنظامیان بی دفاع در کرمانشاه و آبادان و شهرهای دیگر مجروح یا شهید گردیده اند. همچنین قسمتی از پالایشگاه آبادان بر اثر آتش توپخانه دشمن طعمه حریق گردیده است.
در حملات امروز تعداد 16 فروند از میگ های ارتش عراق در مناطق اسلام آباد، نقده، کرمانشاه، ایلام، تبریز، اهواز، آبادان و بندر امام خمینی سقوط کرده است.
بلافاصله نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، دست به عمل انتقامی زده و با بمباران پایگاه شعیبه بصره و کوت و تانک های مهاجم دشمن، ضایعات و تلفات سنگینی به دشمن وارد آورد. در این درگیری ها، یک فروند از هواپیماهای ارتش جمهوری اسلامی ایران دچار سانحه شد، و خلبان آن سالم است. ضمناً، در روز جاری، درگیری های مرزی که تا چند روز گذشته فقط در خط مرز و با اجرای آتش توپخانه انجام می شد، در اثر تهاجم ارتش عراق، به داخل مناطق مرزی کشیده شده و در حال حاضر در مناطق خانلیلی و صال حآباد، چند پاسگاه مرزی تحت کنترل ارتش عراق درآمده و نیروهای رزمنده ایران در ارتفاعات مشرف به پاسگاه ها که قابلیت دفاع دارند، مشغول دفاع هستند.
در منطقه قصرشیرین و مهران، دشمن با اجرای آتش به روی غیرنظامیان بی دفاع، باعث شهید شدن و زخمی گردیدن عده ای شده که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با تمام قدرت مشغول سد کردن نفوذ دشمن می باشند.
در منطقه خوزستان، نیروهای جانباز و فداکار ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران در اطراف شلمچه نزدیک مرز ایران و عراق، درگیر نبرد شدید با نیروهای زرهی دشمن می باشند. در این عملیات حدود بیش از 40 دستگاه تانک دشمن بر اثر آتش سنگین توپخانه ها و هواپیماهای ارتش جمهوری اسلامی ایران منهدم گردیده است و چندین نفربر و خودرو حامل مهمات به تصرف ارتش درآمده است.
در منطقه دهلران، نیروهای رزمنده ارتش جمهوری اسلامی ایران در مواضع «عین خوش» به دفاع سرسختانه بر علیه نیروهای مهاجم دست زدند که در این منطقه نیز تلفات و ضایعات زیادی به دشمن وارد آمده است. آمار تانک ها و خودروهای منهدم شده دشمن دقیقاً در دست نیست.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 40 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/7/2
مسلمانان آگاه جهان
صدام حسین، این نوکر بیگانگان که گرفتار خشم ملت مسلمان عراق است، اینک که در مقابل پیروزی های ارتش غیور و دلیر جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته، دست به حملات جنون آمیزی برای ادامه سرسپردگی خود میزند.
از آن جمله (طبق اطلاع واصله) احتمال دارد بُقاع متبرکه ائمه اطهار در عراق توسط ارتش مزدور بعث آن کشور بمباران گشته و وانمود کنند که ارتش جمهوری اسلامی ایران مبادرت به این عمل نموده است، ولی به مصداق آیه شریفه:
یُریدُونَ لِیُطْفِؤُا نُورَ اللهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْکافِرُونَ
«میخواهند نور خدا را با دهان کثیف و تبلیغات مسموم خود خاموش نمایند، اما خدا اراده کرده است که نور خویش را در سرتاسر جهان گسترش دهد، هرچند که کافران دیو سیرت ناخوش دارند» همه مسلمانان می دانند که این صدام حسین کافر است که چنین خیالات پلید در سر می پروراند.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 41 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/7/2
ارتش بعث عراق مناطق غیرنظامی و تأسیسات نفتی ایران را همچنان مورد حملات و تجاوزات خود قرار داده است.
برابر اطلاع واصله، در حمله امروز بعدازظهر هواپیماهای میگ عراقی به جزیره خارک، رزمندگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و دلاوران نیروی هوایی توانستند، توسط توپخانههای ضدهوایی ناوهای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و هواپیماهای فانتوم، 3 فروند میگ عراقی را سرنگون سازند که این میگها در جزیره خارک سقوط کردند.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 42 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/7/2
مردم مسلمان و به پا خواسته ایران، برادران سرباز پرتلاش و جانبرکف شما، هشیار و بیدار و پرتوان در تمام مدت شبانهروز در زمین و هوا و دریا با همه نیروی خود از وجببه وجب خاک میهن عزیز ایران پاسداری و دفاع میکنند و هر متجاوزی را سرکوب مینمایند.
اکنون اعلام میدارد علاوه بر 3 فروند میگ عراقی که بعدازظهر امروز در جزیره خارک سرنگون شد، در ساعت 20:30 امشب نیز دو فروند میگ متجاوز دیگر توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران ساقط شد.
در ساعت 22:00 امشب نیز تیپ قهرمان ابوذر، با پشتیبانی دلاوران هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران مهاجمین عراقی را درهم کوبید، بهطوریکه مهاجمین، تانکها و وسایل زرهی خود را رها ساخته و اقدام به فرار به سوی عراق نمودهاند، تعقیب فراریان همچنان ادامه دارد.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 43 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/7/2
به اطلاع ملت مسلمان ایران میرساند در حمله هوایی امشب 22:20 مورخه 1359/7/2ارتش عراق به بوشهر، دو فروند دیگر از میگ های عراقی توسط هواپیماهای فانتوم نیروی هوایی و یک فروند وسیله یکی از ناوهای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران سرنگون شدهاند و خلبانان آنها با استفاده از چترنجات به بیرون پریده اند که نیروی دریایی با قایق های گشتی برای دستگیری آنان مشغول تفحص است.

ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
 

منبع : مجله صف شماره 407

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده