اقدامات خصمانه صدام معدوم، تجاوزات قبل از جنگ ارتش بعثی عراق (انتشار مجدد)
به مناسبت هفته بزرگداشت دفاع مقدس روز 59/6/26 در 17 سپتامبر 1980(26 شهریور 1359) شورای فرماندهی انقلاب عراق یک جلسه ی اضطراری تشکیل داد و در این جلسه، صدام حسین درباره ی قرارداد 1975 الجزایر سخنرانی نمود و از جمله گفت: "طبق این قرارداد دولت ایران به خواسته های خود در شط العرب دست یافته، ولی مناطقی را که در مرز زمینی به عراق تعلق می گرفته، به عراق تحویل نداده است، بدین جهت من در این جا قرارداد شش مارس 1975 الجزایر را از طرف عراق ملغی شده اعلام می کنم، بنابراین آب راه شط العرب (اروند رود) باید به وضعیت قبل از قرارداد الجزایر برگردد و به دست عراق و با هویت عربی اداره شود و تمام حقوق مربوط به آن متعلق به عراق است." بلافاصله امشب(26شهریور،شب)، طارق حماد عبدالله ، رئیس مجلس نمایندگان عراق، در تلویزیون بغداد ظاهر شد و تصمیم شورای انقلاب عراق مبنی بر لغو قرارداد الجزایر را توسط مجلس نمایندگان اعلام کرد.

بر مبنای این تصمیم نبرد در منطقه خرمشهر و آبادان آغاز و ارتش ایران منطقه شط العرب را منطقه جنگی اعلام کرد.

صدام حسین، رئیس جمهور عراق، در شب مورخه 26/6/59 ضمن یک سخنرانی با اعلام نکات زیر در تلویزیون عراق در واقع با ایران اعلام جنگ نمود:

1-     قرارداد 1975 الجزایر مردود است.

2-     کلیۀ آب راه شط العرب (اروند رود) جزو آب های ساحلی عراق است.

3-     آن چه که برابر قراداد الجزایر باید به ایران واگذار شود، نخواهیم داد و آن چه که باید می گرفتیم با زور خواهیم گرفت.

بنا به گزارش لشکر 92 زرهی اهواز :

درگیری بین پاسگاه فکه عراق و نیروهای مستقر در پاسگاه فکه ی ایران واقع و منجر به انهدام پاسگاه فکه عراق شد.همچنین در ادامه این گزارش درگیری هایی در منطقه سوسنگرد ،موسیان، دهلران و خرمشهر بین ارتش عراق و نیروهای مدافع جمهوری اسلامی ایران آورده شده است.

بنا به گزارش نیروی هوایی

پشتیبانی هوایی توسط هواپیمایی شکاری بمب افکن های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، طی 12 سورتی پرواز از نیروهای عملیاتی غرب کشور پشتیبانی به عمل آمد.

همچنین ترابری هوایی برای حمل اسلحه، مهمات، محموله دارویی و یک اکیپ پزشکی برای ژاندارمری از تهران به کرمانشاه توسط هواپیمای سی-130 انجام شد.

روز 59/27/6

به گزارش لشکر 28 پیاده سنندج:

در درگیری های اخیر  در منطقۀ سردشت بین ستون اعزامی از تیپ 55 هوابرد شیراز از نیروی زمینی ارتش، حامد احمدی، سرپرست حزب کومله و دکتر خلیل شاکری رئیس بیمارستان بانه کشته شدند.

تعداد 2000 نفر از مهاجمان، جاده بین سردشت – بانه را مین گذاری کرده و منتظر مراجعت ستون از سردشت هستند.

بنا به گزارش لشکر 81 زرهی کرمانشاهان

دشمن در حال پیش روی به طرف پاسگاه های شور شیرین،انجیر،سرنی و تپه شینو است. همچنین آخرین وضعیت حاکی از آن است که به دنبال سقوط پاسگاه انجیره و تپه شینو، پاسگاه تلخاب ژاندارمری نیز سقوط گرده و به تصرف ارتش عراق در آمده است.

نیروی هوایی

هواپیماهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ضربات سهمگینی به نیروهای متجاوز دشمن مقابل پاسگاههای فکه، سمیده، دویرج و صفریه وارد کردند و چون نیروی هوایی عراق عکس العمل از خود نشان نداده است، احتمال دارد قصد حمله به پایگاههای هوایی دزفول را داشته باشند.

در روز 27 شهریور ، آرامش نسبی در مرز برقرار بود و بر اثر مقاومت دلیرانه ی یگان های زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و پشتیبانی ارزنده نیروی هوایی، سربازان عراقی به مواضع قبلی خود عقب نشینی کردند. برآورد کلی چنین بود، که در عملیات روز 26 شهریور ماه ضربات سختی به نیروهای عراقی وارد شده است.

روز 59/28/6

بنا به گزارش لشکر 81 زرهی کرمانشاهان:

حمله نیروهای دشمن با تعدادی زیادی تانک و ادوات زرهی به پاسگاه های یکه شان، ولدکشته، تنکاب نو و تلمبه خانه آب در ساعت 6 بامداد.

همچنین در طول مدت 24 ساعت تعداد 34 فروند هواپیما به منظور پشتیبانی نزدیک هوایی از یگان های مستقر در غرب کشور اعزام گردید که دو فروند آن از نوع(اف-5) دچار سانحه شدند، خلبان یک فروند که در خاک عراق سقوط کرده، توسط نیروهای عراقی اسیر و از سرنوشت خلبان و هواپیمای دیگر و محل سقوط آن اطلاعی در دست نیست.

نیروی هوایی

گشت زنی نیروی هوایی ارتش ایران در منطقه اهواز جهت شناسایی محل سقوط هواپیمای خودی و همچنین انجام 10 عدد سورتی پرواز هواپیما جهت پشتیبانی نزدیک هوایی، به منطقه استحفاظی لشگر 64 پیاده ارومیه در غرب کشور انجام شد.

برابر گزارش پایگاه چهارم شکاری بوشهر، از مورخه 25/6 تا 28/6 تلاش ها و فعالیت های آن پایگاه علیه دشمن متجاوز و نتایج حاصله از عملیات به شرح زیر می باشد:

–        انهدام تقریبی 40 دستگاه تانک

–        انهدام تقریبی 20 دستگاه خودرو با نفرات

–        انهدام تقریبی تاسیسات 3 پایگاه

به نقل از روزنامه میزان، بامداد روز 28 شهریور ماه درگیری بین نیروهای مسلح انقلاب در پاسگاههای یکه شان و ولد کشته و تنگاب نو و تلمبه خانه ی آب با نیروهای بعث عراق بوجود آمد و نیروهای خودی به آتش ادوات زرهی دشمن به شدت پاسخ دادند.ظرف چند روز گذشته ارتش عراق در منطقه بستان اباد سوسنگرد، دست به تقویت نیروهای خود زده است.

همچنین روزنامه کیهان در این روز از تدارک وسیع نظامی ایران در غرب و جنوب کشور گزارش می دهد و می نویسد:

مرز ایران و عراق که در مناطق قصر شیرین، نقت شهر و سومار تا دو روز قبل از آرامش نسبی برخوردار بود با آغاز حملات توپخانه ای ارتش بعث عراق به سوی قصر شیرین مجددا متشنج شد و نیروهای جمهوری اسلامی ایران به مقابله شدید برخواستند این درگیری چند ساعت به طول انجامید و نیروهای بعثی با داد تلفاتی در ارتفاعات آق داغ و پایگاههای مرزی دیگر عقب نشینی کردند.

نیروی در یایی

در 28 شهریور فعالیت نیروی دریایی عراق نیز در اروند رود آغاز گردید. پاسگاه دریایی خرمشهر گزارش داد ناوچه های عراقی در ساعت 19:30 ناوچه ی گشت ساحلی ایران را در بین راه خسروآباد تا دهانهی فاو تعقیب کرده اند، علاوه بر آن، فعالیت های مشکوکی نیز از طرف ناوچه های عراقی مشاهده شده است.

در همین روز 28 شهریور 59، فعالیت جا به جایی نیروهای عراقی در داخل خاک عراق علنی تر شد، گویا عراقی ها دیگر هیچ نیازی به مخفی نگه داستن فعالیت های خود نداشتند، این طور به نظر می رسد که عراقی ها با عملیات روزهای قبل شناسایی های خود را تکمیل نموده و اطاعات لازم را از وضعیت و موقعیت اساقرار نیروهای ایران به دست آورد و دقیقا از نقاط ضعف طرف مقابل به ویژه، نبود سیستم اطلاعاتی کارآمد با  خبر شده اند و به همین دلیل است که به طور علنی فعالیت نموده و به هیچ وجه رعایت اختفا و پوشش را که اساسی ترین امر حفاظتی است، بعمل نمی آورند.

منبع : تقویم تاریخ دفاع مقدس ارتش ج.ا.ا(مرکز پژوهشهای دفاع مقدس)

 

 

 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده