جنگ در قاب اسناد (1)
اطلاعیه های ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران است که به صورت روزانه منتشر و ثبت و ضبط شده اند. در معارف جنگ، تعدادی از آنها را جهت آگاهی و استفاده خوانندگان، به انتشار می رسانیم. شایان ذکر است به دلیل سند بودن اطلاعیه ها از دست کاری و ویرایش آنها و تغییر رسم الخط و ... پرهیز و در مواردی علائم سجاوندی برای راحت تر خواندن متن به کار برده شده است.

اطلاعیه شماره 1 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران    1359/6/26

به آگاهی هم میهنان شریف و مسلمان ایران میرساند، از دهم شهریورماه سال جاری ارتش مزدور عراق با حمایت و پشتیبانی ابرقدرتها که هدف نهایی آنان نابودی اسلام عزیز است، عملاً به یک رشته عملیات نظامی و حملات ناجوانمردانه مناطق مرزی و شهرهای مسکونی ما، از طریق زمین و هوا دست زده و جنگ تحمیلی را آغاز نموده است.

ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران لازم دانست شمهای از پاسخگوییهای سلحشوران و رشادتهای دلیرانه نیروهای جانباز انقلاب اسلامی ایران را به ملت حقشناس ایران اعلام نماید.
نیروهای رزمنده ارتش جمهوری اسلامی ایران با روحیه ای متکی به الله و آگاهی از حمایت و پشتیبانی همهجانبه ملت انقلابی و پرخروش ایران، تا مرز فداکاری و ایثار آخرین قطرات خون خود، از اعتلای دین راستین و برحق پیامبر بزرگ اسلام و میهن عزیز پاسداری و حراست مینمایند. از روز دهم شهریورماه، شهر قصرشیرین زیر آتش سنگین توپخانههای دوربرد ارتش عراق قرار میگیرد و در نتیجه تعدادی از هممیهنان ما اعم از کودک و زن و پیر و جوان به شهادت رسیده و تعدادی نیز مجروح میگردند و تعدادی از اهالی قصرشیرین از شهر کوچ میکنند، در همین هنگام در اثر آتش متقابل نیروهای مسلح ایران، پاسگاه علیمیر عراق به کلی منهدم میگردد.
در روز دوازدهم شهریورماه، هواپیماهای عراقی به سایت هوایی ایلام و پاسگاههای اطراف خرمشهر حمله میکنند، که هجوم عراقیها به پاسگاههای اطراف خرمشهر، دفع، ولی در اثر پرتاب راکتهای هوایی عراق تعدادی از پرسنل نیروی هوایی شهید و تعدادی مجروح میگردند و به سایت خساراتی وارد میگردد.
روز سیزدهم شهریورماه، نیروهای عراقی، پاسگاههای منطقه مهران و صالحآباد ایلام را زیر آتش توپخانه دوربرد قرار داده، در این عملیات نیروهای مسلح ایران، پاسگاههای لگانه و تأسیسات نفتی و انبارهای مهمات زرباطیه عراق را منهدم مینمایند.
پاسگاههای خانلیلی که از روز سیزدهم شهریور زیر آتش توپخانه و بمبارانهای سنگین عراق قرار داشت، بهوسیله نیروهای زرهی عراق محاصره و پاسگاههای ژاندارمری این منطقه در روز شانزدهم شهریور سقوط میکند، که تعداد 3 نفر از پرسنل ژاندارمری اسیر و تعدادی ناپدید و تعدادی خود را به قصرشیرین معرفی مینمایند که تحقیق در این زمینه ادامه دارد.
روز هفدهم شهریورماه، نیروهای مسلح ایران در منطقه عمومی گیلان غرب و قصرشیرین زیر آتش سنگین توپخانه و بمباران عراق قرار میگیرد و بر اثر عملیات متقابل نیروهای مسلح ایران، تلفات و ضایعات سنگینی به نیروهای طرفین وارد میگردد و یکی از پاسگاههای عراقی در این منطقه منهدم میگردد.
در روز نوزدهم شهریورماه، اکثر نقاط مرزی مهران تا قصرشیرین زیر حملات هوایی دشمن قرار میگیرد که متقابلاً نیروهای مسلح ایران نیز درگیر عملیات میگردند.
روزهای بیستم و بیست ویکم و بیست وسوم شهریورماه بار دیگر در سراسر مرز غربی، نیروهای مسلح ایران با نیروهای عراقی درگیر میگردند، در مجموع در این عملیات، 5 فروند میگ عراقی سرنگون میگردد، که 3 فروند آن در خاک ایران و 2 فروند دیگر در خاک عراق نزدیک مرز ایران سقوط میکند و 5 فروند هلیکوپتر و 9 دستگاه تانک و 2 دستگاه تریلر و کامیون و 3 پاسگاه عراقی منهدم میگردد.
ارتش عراق تلفات پرسنلی قابل ملاحظ های داشته که بهعلت عدم دسترسی، رقم دقیق آن مشخص نیست، ولی بر اساس اظهارات پناهندگان و رویت مستقیم به وسیله دوربین ها از خطوط تماس میتوان حدود عمومی آن را مشخص کرد.
در این عملیات، تلفات و ضایعات نیروهای مسلح ایران، عبارت است از یک فروند هواپیمای اف-4 که تاکنون علت سقوط هواپیما مشخص نگردیده است و یک فروند هلیکوپتر 214 و 3 دستگاه نفربر و خودرو و چند دستگاه تانک، ضمناً 11 نفر از پرسنل ژاندارمری ناپدید و 3 نفر اسیر و تعدادی شهید و مجروح گردیدهاند. در حال حاضر، نبرد با آتش توپخانه و بمبارانهای هوایی و آتش تانکها در مرز غربی از نوسود تا پاسگاه نهر خیّن، شبانهروز بین نیروهای طرفین ادامه داشته و عراقیها قسمت هایی از ارتفاعات مشرف به پاسگاههای خانلیلی و پاسگاههای منطقه ایلام را در کنترل داشته و نبرد برای استرداد این ارتفاعات، چندین روز است ادامه دارد. لازم به توضیح است که ارتفاعاتی را که ارتش عراق به آنها، مسلط است به موجب قرارداد 1975 ایران و عراق و الجزایر در مقابل حل مسئله اروندرود مورد ادعای حکومت بعث عراق میباشد و از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکنون این موضوع مورد اختلاف دو کشور است. روحیه پرسنل نیروهای مسلح اعم از نیروی زمینی و هوایی و ژاندارمری و سپاه پاسداران و نیروهای مسلح محلی در سطح عالی است.
تعداد 8 نفر پرسنل ارتش عراق به نیروهای مسلح ایران پناهنده شدهاند.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران، همه روزه نتیجه درگیریها را طی اطلاعیه هایی به استحضار ملت مبارز و قهرمان ایران میرساند.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 2 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/6/26
همانطوری که روز گذشته در اطلاعیه شماره 1 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام گردید همه روزه عملیات و درگیری های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به اطلاع ملت ایران برسد اینک دومین اطلاعیه سماجا را به آگاهی هم میهنان شریف و مسلمان ایران می رساند، برادران سرباز و جان برکف شما با روحیه ای سرشار از حب دین مبین اسلام و میهن عزیز با پشتگرمی به الله و پشتیبانی امت قهرمان ایران در تمام جبهه های نبرد، با دشمن ستیز می نماید. در روز 25 شهریور ماه در منطقه پاسگاه سمیده ایلام درگیری شدیدی بین نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروهای بعث عراق رخ داد، که با اجرای آتش سنگین توپخانه نیروهای خودی، دشمن مجبور به عقب نشینی و فرار گردید. در این نبرد به تأسیسات و ساختمانهای نیروهای دشمن خسارات زیادی وارد گردید و به نیروهای خودی تلفاتی وارد نیامد، همچنین در این روز نیروهای مزدور عراقی شهر قصرشیرین را زیر آتش توپخانه قرار دادند که نیروهای خودی با آتش شدید متقابل حملات دشمن را دفع کردند.
در روز 26 شهریورماه نیروهای رزمنده و شجاع ژاندارمری و سپاه پاسداران و سایر نیروهای مسلح منطقه با یک رشادت سربازی در منطقه خانلیلی ضربه مهلکی به نیروهای مزدور عراقی وارد کردند و توانستند، 30 قبضه اسلحه که در آن منطقه به جای مانده بود به دست آورند، ولی موفق به استرداد ارتفاعات مشرف به پاسگاه نگردیدند و ارتفاعات خانلیلی و زینلکش همچنان در کنترل ارتش عراق میباشد در این روز نبرد در اکثر جبهه های منطقه غرب ادامه داشته، از جمله سایت شاهد درگیری شدیدی بوده است. نیروهای عراقی در منطقه پاسگاه تنکابنو با آتش توپخانه و حمله یکانهای زرهی، یکانهای ارتش جمهوری اسلامی ایران را زیر آتش گرفتند در سایر مناطق از جمله پاسگاه مؤمنی در خرمشهر و پاسگاه سمیده موسیان و دویرج دهلران بین نیروهای رزمنده ایران و مزدوران عراقی درگیری ایجاد شد و حملات دشمن در این مناطق دفع گردید.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 3 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/6/28
هموطن عزیز: برادران سرباز تو به منظور حفظ دین و میهن، همچنان در سنگر اسلام با دشمن مزدور داخلی و دشمنان دست نشانده خارجی دلیرانه میجنگد. «میکشد و به شهادت میرسد فقط الله و به پشتیبانی ملت قهرمان و به پاخواسته خود.»
الف- در روز 25 شهریورماه تعداد 40 نفر از برادران پاسدار دیواندره که به منظور پاکسازی دهات اطراف اعزام گردیده بودند. در یک درگیری با ضدانقلابیون، 2 تن از پاسداران عزیز، شهید و 5 نفر مجروح و 3 نفر ناپدید میگردند. در این درگیری ضدانقلابیون نیز تلفاتی داشته اند.
ستون پاکسازی خوی- قطور، با همکاری ارتش و ژاندارمری توانست 6 قبضه اسلحه از ضدانقلابیون به دست آورد. در 26 شهریورماه، در یک درگیری شدید بین پاسداران منطقه و دهکلان قروه از یکسو و ضدانقلابیون مهاجم از سوی دیگر، سپاه پاسداران با گرفتن تلفات زیادی از مهاجمین، یک نفر شهید و 4 نفر مجروح داشتند. روز 27 شهریورماه درگیری شدیدی بین ضدانقلابیون مهاباد با نیروهای ارتش و ژاندارمری و پاسداران انقلاب و نیروهای مسلح محلی که به منظور پاکسازی شهر مهاباد در منطقه مستقر گردیدهاند، ایجاد گردید و در این درگیری، ضدانقلابیون 25 کشته و نیروهای مسلح انقلاب یک سرباز و یک پاسدار شهید داشته است.
ب- در روز 26 شهریورماه، ارتش عراق قصرشیرین را زیر آتش شدید توپخانه و هوایی قرار میدهند، به تأسیسات نفتی و نیروگاه برق و اداره پست و تلگراف و تلفن شهر خساراتی وارد میگردد و تعداد قابل ملاحظهای از اهالی شهر به شهرهای دیگر کوچ مینمایند و شهر هماکنون در حفاظت نیروهای نظامی و انتظامی میباشد و بر اثر آتش توپخانه دشمن، 2 تن از هم میهنان عزیزمان به شهادت رسیده و 10 نفر مجروح میگردند.
در 27 شهریور ماه، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن انجام چندین مأموریت موفقیت آمیز در مناطق مرزی خوزستان و ایلام، دو فروند هواپیمای اف-5 ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی صبح در منطقه ایلام و دیگری بعد از ظهر در منطقه مرزی خوزستان، دچار سانحه گردیده که یک فروند آن در خاک عراق سقوط مینماید و محل سقوط دیگری هنوز مشخص نشده است. خلبان هواپیمای اول در اسارت ارتش عراق و از هواپیمای دوم و خلبان آن خبری در دست نیست، تاکنون علت سقوط دو هواپیما مشخص نگردیده ممکن است، در اثر یک درگیری هوایی با هواپیماهای ارتش عراق باشد و ممکن است در اثر تیراندازی جنگافزارها موشکهای زمین به هوای عراق و یا ممکن است به علت نقص فنی سقوط کرده باشند.
نبرد در منطقه خانلیلی همچنان ادامه داشته و نیروهای ژاندارمری و ارتش و سایر نیروهای درگیر منطقه توانستند 21 قبضه سلاح که در پاسگاه تنگاب کهنه، بهجا مانده بود تخلیه نمایند. بر اثر آتش شدید توپخانه نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران، پاسگاه سمیده عراق بهکلی منهدم و تلفات قابل ملاحظهای به نیروهای دشمن وارد آمد. آمار دقیق تلفات مشخص نشده است. روز 27 شهریور پاسگاههای دویرج و فکه از منطقه موسیان و مهران مورد حمله شدید توپخانه ارتش عراق قرار گرفت. در این عملیات، حدود 70 دستگاه تانک عراقی با پشتیبانی آتشهای هوایی و توپخانه شرکت داشته است.
نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در روز 27 شهریورماه به نیروهای دشمن که در مناطق مقابل پاسگاههای سمیده و دویرج و صفریه در استان خوزستان استقرار یافته بودند ضربات سنگینی وارد نمود. و در این عملیات با عکسالعمل نیروی هوایی عراق مواجه نگردید.
در روز 27 شهریورماه، ارتش عراق بیش از یکصد دستگاه توپ و سلاحهای ضدهوایی در منطقه فاو عراق مستقر نمود و قصد اجرای آتش روی خاک ایران را دارد.
ارتش عراق جنگافزارها و نیروهای لازم را در ساحل دور اروندرود مقابل خرمشهر و آبادان و اروندکنار متمرکز کرده است و از 25 شهریور ماه، مرخصی پرسنل گارد مرزی خود را لغو و آنان را احضار نموده است. ضمناً، ارتش عراق اقدام به احضار چند دوره احتیاط را نموده است.
نبرد در زمین و هوا در قسمت عمده مرز ایران و عراق به شدت ادامه دارد و ظرف روز جاری و روزهای آینده، احتمال درگیری دریایی نیز وجود دارد.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

* * *

اطلاعیه شماره 4 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران
1359/6/28
با تجلیل از شهدای گلگون کفن نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و مقدس شمردن روح پاک شهیدان راه حق و آزادی که مشتاقانه در راه اعتلای دین مبین اسلام و میهن عزیز با دشمن در ستیز و نبرد میباشند، ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران با تقدیم عرض تبریک و تسلیت به حضور امام امت، رهبر کبیر انقلاب و ملت مسلمان ایران و خانوادههای گرامی شهدا، بالاخص شهدای اخیر نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در حوادث سایت ایلام و سقوط هلیکوپتر 214 در قصرشیرین و خلبانان اف-4 و اف-5 که با رشادت هرچه تمامتر در انجام مأموریتهای محوله خون پاک خود را در راه اسلام عزیز و میهن گرامی نثار کردهاند، به آگاهی هممیهنان عزیز میرساند:
برابر گزارشات لشکر اهواز نیروهای ارتش عراق ظرف چند روز گذشته با تانک و ادوات زرهی با پشتیبانی مستمر توپخانه به پاسگاههای رشیدیه و صفریه، دویرج، فکه و طاوسیه حمله کرده است که به دنبال این حملات نیروهای ژاندارمری، ارتش و سپاه پاسداران و سایر نیروهای مسلح منطقه، با یک عملیات متقابل، دو دستگاه تانک دشمن را منهدم و تلفات و خسارات زیادی به نیروهای عراقی وارد ساختهاند. در این درگیریها به یک پاسگاه ایران خساراتی وارد و 8 نفر مجروح میگردند که بلافاصله نیروهای کمکی به پاسگاههای آسیبدیده اعزام میگردد و به تحکیم مواضع میپردازند.
در یک حمله برقآسای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی به مواضع دشمن، بیش از 14 تانک عراقی منهدم و چاه نفت دشمن را به آتش میکشد.
صبح روز 26 شهریور ماه، نیروهای مسلح ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه پاسگاه فکه با نیروهای زرهی ارتش عراق درگیر و تعداد زیادی از کامیونها و بولدوزرهای ارتش عراق زیر ضربات آتش نیروهای مسلح انقلاب به کلی منهدم و خسارات سنگینی به کارخانه سیمان فکه عراق وارد میگردد.
همزمان با این درگیریها، پاسگاههای مرزی بسطام با نیروهای دشمن برخورد مینماید که در نتیجه، پاسگاه عراقی مقابل پاسگاه دویرج و 4 دستگاه تانک عراقی توسط یک قبضه تفنگ 106 میلیمتری ارتش جمهوری اسلامی ایران، منهدم و به پاسگاه ایران نیز خساراتی وارد میگردد.
ساعت 11 روز 26 شهریورماه، نیروهای رزمنده ژاندارمری و ارتش، پاسگاه عراقی مقابل صفریه را زیر آتش شدید خود قرار داد که منجر به انهدام یک پاسگاه عراقی و 5 دستگاه تانک دشمن میگردد، سپس توسط هواپیماهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، مواضع دشمن شدیداً در هم کوبیده میگردد. در این عملیات زمینی و هوایی، تلفات سنگینی به نیروهای عراقی وارد میگردد.
همچنین برادران رزمنده این مناطق، قویاً به فرماندهان خود و ملت عزیز ایران که پشتیبان آنهاست، این آگاهی را اعلام نمودهاند که به لطف پروردگار توانا تا آخرین قطره خون و آخرین فشنگ خود، در حفظ و نگهداری ایران عزیز در برابر دشمن ایستادگی خواهند کرد.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

منبع : مجله صف شماره 402
 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده