اطلاعیه ستاد مشترک ارتش در تاریخ 1359/6/26
اطلاعیه شماره 1 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران 1359/6/26 ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران لازم دانست شمه ای از پاسخگویی های سلحشوران و رشادتهای دلیرانه نیروهای جانباز انقلاب اسلامی ایران را به ملت حق شناس ایران اعلام نماید.

 نیروهای رزمنده ارتش جمهوری اسلامی ایران با روحیه ای متکی به الله و آگاهی از حمایت و پشتیبانی همه جانبه ملت انقلابی و پرخروش ایران، تا مرز فداکاری و ایثار آخرین قطرات خون خود، از اعتلای دین راستین و برحق پیامبر بزرگ اسلام و میهن عزیز پاسداری و حراست می نمایند.

از روز دهم شهریورماه، شهر قصرشیرین زیر آتش سنگین توپخانه های دوربرد ارتش عراق قرار میگیرد و در نتیجه تعدادی از هم میهنان ما اعم از کودک و زن و پیر و جوان به شهادت رسیده و تعدادی نیز مجروح میگردند و تعدادی از اهالی قصرشیرین از شهر کوچ میکنند، در همین هنگام در اثر آتش متقابل نیروهای مسلح ایران، پاسگاه علیمیر عراق به کلی منهدم میگردد.
در روز دوازدهم شهریورماه، هواپیماهای عراقی به سایت هوایی ایلام و پاسگاههای اطراف خرمشهر حمله میکنند، که هجوم عراقیها به پاسگاههای اطراف خرمشهر، دفع، ولی در اثر پرتاب راکتهای هوایی عراق تعدادی از پرسنل نیروی هوایی شهید و تعدادی مجروح میگردند و به سایت خساراتی وارد میگردد.
روز سیزدهم شهریورماه، نیروهای عراقی، پاسگاههای منطقه مهران و صالح آباد ایلام را زیر آتش توپخانه دوربرد قرار داده، در این عملیات نیروهای مسلح ایران، پاسگاههای لگانه و تأسیسات نفتی و انبارهای مهمات زرباطیه عراق را منهدم مینمایند.
پاسگاههای خانلیلی که از روز سیزدهم شهریور زیر آتش توپخانه و بمبارانهای سنگین عراق قرار داشت، به وسیله نیروهای زرهی عراق محاصره و پاسگاههای ژاندارمری این منطقه در روز شانزدهم شهریور سقوط میکند، که تعداد 3 نفر از پرسنل ژاندارمری اسیر و تعدادی ناپدید و تعدادی خود را به قصرشیرین معرفی مینمایند که تحقیق در این زمینه ادامه دارد.
روز هفدهم شهریورماه، نیروهای مسلح ایران در منطقه عمومی گیلان غرب و قصرشیرین زیر آتش سنگین توپخانه و بمباران عراق قرار میگیرد و بر اثر عملیات متقابل نیروهای مسلح ایران، تلفات و ضایعات سنگینی به نیروهای طرفین وارد میگردد و یکی از پاسگاههای عراقی در این منطقه منهدم میگردد.
در روز نوزدهم شهریورماه، اکثر نقاط مرزی مهران تا قصرشیرین زیر حملات هوایی دشمن قرار میگیرد که متقابلاً نیروهای مسلح ایران نیز درگیر عملیات میگردند.
روزهای بیستم و بیست ویکم و بیست وسوم شهریورماه بار دیگر در سراسر مرز غربی، نیروهای مسلح ایران با نیروهای عراقی درگیر میگردند، در مجموع در این عملیات، 5 فروند میگ عراقی سرنگون میگردد، که 3 فروند آن در خاک ایران و 2 فروند دیگر در خاک عراق نزدیک مرز ایران سقوط میکند و 5 فروند هلیکوپتر و 9 دستگاه تانک و 2 دستگاه تریلر و کامیون و 3 پاسگاه عراقی منهدم میگردد.
ارتش عراق تلفات پرسنلی قابل ملاحظه ای داشته که به علت عدم دسترسی، رقم دقیق آن مشخص نیست، ولی بر اساس اظهارات پناهندگان و رویت مستقیم به وسیله دوربینها از خطوط تماس میتوان حدود عمومی آن را مشخص کرد.
در این عملیات، تلفات و ضایعات نیروهای مسلح ایران، عبارت است از یک فروند هواپیمای اف-4 که تاکنون علت سقوط هواپیما مشخص نگردیده است و یک فروند هلیکوپتر 214 و 3 دستگاه نفربر و خودرو و چند دستگاه تانک، ضمناً 11 نفر از پرسنل ژاندارمری ناپدید و 3 نفر اسیر و تعدادی شهید و مجروح گردیدهاند. در حال حاضر، نبرد با آتش توپخانه و بمبارانهای هوایی و آتش تانکها در مرز غربی از نوسود تا پاسگاه نهر خیّن، شبانه روز بین نیروهای طرفین ادامه داشته و عراقیها قسمتهایی از ارتفاعات مشرف به پاسگاههای خانلیلی و پاسگاههای منطقه ایلام را در کنترل داشته و نبرد برای استرداد این ارتفاعات، چندین روز است ادامه دارد. لازم به توضیح است که ارتفاعاتی را که ارتش عراق به آنها، مسلط است به موجب قرارداد 1975 ایران و عراق و الجزایر در مقابل حل مسئله اروندرود مورد ادعای حکومت بعث عراق میباشد و از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکنون این موضوع مورد اختلاف دو کشور است. روحیه پرسنل نیروهای مسلح اعم از نیروی زمینی و هوایی و ژاندارمری و سپاه پاسداران و نیروهای مسلح محلی در سطح عالی است.
تعداد 8 نفر پرسنل ارتش عراق به نیروهای مسلح ایران پناهنده شده اند.
ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران، همه روزه نتیجه درگیریها را طی اطلاعیه هایی به استحضار ملت مبارز و قهرمان ایران میرساند.

ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده