گزارش هیجدهمین دور? آموزش میدانی معارف جنگ در مناطق عملیاتی جنوب(قسمت دوم)
بعد از مراسم تجدید میثاق در حرم مطهر حضرت امام ره و مزار شهید صیاد شیرازی در بهشت زهرا، دانشجویان دانشگاههای آجا و فارابی به راه آهن عزیمت نموده و در طول روز چهارشنبه 3 اردیبهشت با 3 قطار راهی خرمشهر شدند. دانشجویان در دو کاروان به نامهای اویس قرنی به مدیریت امیر ابوالقاسم کیا و کاروان حجر بن عدی به مدیریت امیر نصیری زاده سازماندهی شده بودند و البته مدیریت کل برنامه با امیر حسین مبارکی بود.

در قطار فضای صمیمی و با معنویتی حکمفرما بود، امیر خرم طوسی مشاور ارشد فرمانده کل ارتش و فرمانده قرارگاه راهیان نور ارتش، امیر فولادی فرمانده دانشگاه افسری امام علی علیه اسلام، امیر دربندی پیشکسوت و از راهیان بنام کاروانهای راهیان نور، جناب سرهنگ امیدی فرمانده تیپ دانشجویان دانشگاه شهید ستاری، امیر برات پور لیدر خلبانان در عملیات تاریخیH3در حمله به پایگاه هوائی الولید رژیم بعثی، امیر موسوی از خلبانان تیز پرواز در دوران دفاع مقدس، سرهنگ جنتی مدیر پایگاه اطلاع رسانی معارف جنگ شهید صیاد و تعدادی از فرماندهان گروهان و گردان دانشگاههای افسری ارتش و همچنین تعدادی از روحانیون دعوت شده از حوزه علمیه قم همراه دانشجویان بودند. در طول مسیر تهران تا خرمشهر امیر خرم طوسی و سایر پیشکسوتان به کوپه های دانشجویان سرکشی کرده و با ایشان به گفت و شنود می پرداختند.

 

 


 

مراسم استقبال از کاروان دانشجویان در ایستگاه راه آهن خرمشهر
در بدو ورود و پیاده شدن کاروانها در ایستگاه راه آهن خرمشهر، با حضور فرمانده ارشد نظامی و برخی مسئولین و مقامات استان خوزستان، فرماندهان یکانهای ارتش ج.ا.ا در منطقه، همزمان با نواختن سرود توسط گروه رزم نوازان نیروی دریائی و قربانی کردن گوسفند، از کاروان های دانشجویان و مسئولین همراه استقبال به عمل آمد.

 

پس از آن دانشجویان به وسیله اتوبوسهای پیش بینی شده به "پادگان دژ خرمشهر" که یادگار و نماد مقاومت و پایمردی دلاور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مردمی در مقابل متجاوزین بعثی در روزهای آغازین جنگ تحمیلی و محل عروج تعدادی از شهدای عزیز می باشد عزیمت کردند.
پادگان دژ در شهریور 1349 تأسیس شد. 4 گروهان و یک گروهان ارکان،120 قبضه توپ 106 و 1460 نفر پرسنل داشت. حوزه مأموریت پادگان دژ خرمشهر از شلمچه تا کوشک به طول90 کیلومتر و عرض 3 کیلومتر بود که در این منطقه تعداد حدود 30 تا دژ داشت. تانک M46  یا  M47 که موتورشان کار نمی کرد ولی از توپ آن ها استفاده می شد روی این دژها مستقر بود.1
 مراسم افتتاحیه هیجدهمین دورۀ آموزش میدانی معارف جنگ
 بعد از برنامه استقبال از کاروان دانشجویان و استقرار در پادگان دژ و یکی دو ساعت استراحت، برنامه افتتاحیه دوره در ساعت 18 روز پنجشنبه 4/2 در میدان صبحگاه پادگان دژ بر گزار گردید. این برنامه پس از استقرار کاروانهای دانشجویان در میدان صبحگاه پادگان دژ با قرائت آیاتی از قرآن کریم توسط عرفان اکبری دانشجوی سال 3 دانشگاه افسری فارابی نفر ممتاز مسابقات قرائت قرآن دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش ج.ا.ا آغاز گردید، سپس سرود جمهوری اسلامی ایران توسط گروه رزم نوازان نواخته شد و همزمان دانشجویان حاضر در میدان این سرود را به یاد ایثار ایثار گران و امام و شهیدان و استقلال و آزادی کشور جمع خوانی کردند.

سپس توضیحاتی توسط امیر دربندی ارائه شد و آنگاه امیر سرتیپ کیومرث حیدری جانشین فرماندهی نیروی زمینی ارتش سخنانی را ایراد نمودند، ایشان در بخشی از سخنان خود پس از سلام و درود بر ولی امر مسلمین و فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت الله خامنه ای، ارواح مطهر امام راحل و شهدای گرانقدر، شکر نعمتهای الهی را برای توفیق حضور خود در این مراسم، آنهم در پادگان دژ به جا آورده و این پادگان را نماد مقاومت و یادگار شهدای گرانقدر به ویژه شهدای دانشجویان دانشکده افسری امام علی(ع) که در مقاومت روزهای اول جنگ در این پادگان حضور داشتند، دانستند.

ایشان در ادامه ضمن خیر مقدم به ریاست محترم ستاد مشترک ارتش و معاون فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران امیر سرتیپ دکتر دادرس، اظهار داشتند که ایشان از چهره های شاخص ولائی، مکتبی، عالم و دانشمند بی نظیری است که ارتش ج.ا.ا از وجود ایشان برخوردار است، امیری که جبهه های جنوب و غرب شاهد رشادتهای ایشان در دوران دفاع مقدس بوده است. همچنین امیر سرتیپ سید حسام هاشمی به عنوان یادگار ارزشمند دوران دفاع مقدس و همرزم و یار باوفای شهید صیاد شیرازی که با نگاه کردن بر چهره ایشان یاد آن شهید یزرگوار برایمان تداعی می شود و مسئولیت راه اندازی و مدیریت این دوره از آموزش میدانی را به عهده دارند. امیر خرم طوسی جانشین معاون محترم هماهنگ کننده فرمانده کل ارتش که از چهره های دلسوز و خدوم ارتش هستند و همچنین روحانیون محترم در عقیدتی سیاسی یگانهای ارتش و مدعو در این دوره، همچنین یادی کنیم از فرماندۀ عزیز و بزرگوارمان امیر سرتیپ آراسته که در سال گذشته در حضورشان بودیم و متأسفانه امسال بخاطر کسالتی که دارند از حضورشان محروم هستیم، خداوند انشاءالله شفای عاجل به ایشان مرحمت کند.
امیر حیدری در پایان سخنان خود از امیر دادرس به عنوان سخنران افتتاحیه دعوت به عمل آورد.

 

 

امیر دادرس سخنان خود را با شکر به درگاه الهی برای توفیق حضور در چنین جلسه ای و ابلاغ سلام و دعای رهبر معظم انقلاب به همه دانشجویان و مسئولین برگزاری این دوره و همچنین ابلاغ سلام امیر صالحی فرمانده کل ارتش، به خاطره ای از دوران دانشجوئی خود اشاره کر وگفت: سال 58 در دانشگاه افسری سال تهیه بودیم، استواری بود به نام تستوار کشوری، میگفتند ایشان ظفار بوده و از خاطرات جنگ می گوید، آن زمان کسی جنگ ندیده بود، ایشان را دعوت کردند برای ما خاطره بگوید، او آمد و در خاطرات خود خیلی با هیجان گفت من جائی بودم که گلوله آرپی جی از یک متری من عبور کرد، و ما خیلی کیف کردیم و خوشحال بودیم که استادی این چنین داریم و شما امروز اساتید و پیشکسوتانی دارید که 8 سال جنگیده اند، جزء طراحان عملیاتها بوده اند. قدر بدانید و نهایت استفاده را از این آموزشها و تدریس اساتید ببرید. ما دانشجوی سال یک بودیم یک ماه در دانشکده افسری بودیم و یک ماه در منطقه در اجرای آیه شریفه که می فر ماید ترهبون به عدوالله و عدوکم. امیر دادرس با اشاره به شعری که مقام معظم رهبری در سخنان اوایل امسال قرائت کردند و فرمودند:
" مرگ برای ضعیف امری طبیعی است    قوی اول ضعیف شد و سپس مرد" گفت مردم این سرزمین به شما افتخار میکنند، شما باعث اقتدار کشور وملت هستید، همه در کارشان به پشت گرمی شما مشغولند، همین تیم هسته ای به پشتوانه شما مذاکره می کنند. بزرگترین اقتدار برای خدا کار کردن است، یکی از ویژگی های شهید صیاد این بود که قدمی بر نمی داشت مگر برای رضای خدا، شما هم سعی کنید اینگونه باشید، سعی کنید قدم که بر میدارید زمین زیر پایتان بلرزد.

جانشین فرمانده کل ارتش با اشاره به کرامت و بزرگواری رزمندگان ایران اسلامی در مقایسه با نامردی جنایتکار بودن بعثی های متجاوز با بیان خاطره ای اظهار داشت: شهید محمود امان اللهی سال سوم من بود ورزمندۀ یلی بود، آمد در خرمشهر جنگید و 8 تیر خرد، به سادگی از پا در نمی آمد، دشمن را بیچاره کرد، آخر کار عراقی ها او را بردند، در بیمارستان عراق در کما بود و بالآخره زنده ماند، منافقین آمدند سراغ او تا افراد مؤثر و توانمند در جنگ را شناسائی کنند. میگفتی یک نفر از استخبارات می آمد برای اینکه از من حرف بکشد دسته قاشق را در حفره ای که گلوله در پایم ایجاد کرده بود فرو میکرد و می چرخاند. 18 ماه از جنگ گذشته بود مبادله شد و آمد به ایران، عملیات بیت المقدس تمام شده بود من هم از جبهه رفتم مرخصی، در دانشگاه افسری با هم قدم می زدیم، تعدادی اسیر آورده بودند در یکی از سالنها، ما هم رفتیم اسرا را ببینیم، یک اسیری را دیدیم که وقتی ما را دید فرار کرد، گفتیم اور بیاورند جویا شدیم که چرا فرار کرد؟ تا آمد افتاد روی پاهای شهید امان اللهیف معلوم شد که او همان استخباراتی عراقی است که دسته قاشق را در جای گلوله امان اللهی میکرده، ترسید امان اللهی اور بکشد، اما مصداق شعری که میگوید"سهل است آنکه شیرها را بکشند    شیر آن است که خود را بکشد" شهید امان اللهی با مهربانی با او بر خورد کرد.
امیر دادرس در پایان سخنان خود برای بر گزار کنندگان دوره و استفاده بهینه دانشجویان از دوره    آرزوی توفیق کرد.

 

سپس امیر هاشمی مشاور فرماندهی کل قوا در امور حفاظت و اطلاعات و جانشین هیئت معارف جنگ پس از دعا برای فرج امام زمان عج و بزرگداشت یاد امام ره و شهدای دفاع مقدس به ویژه شهید صیاد و سلام به پیشگاه ولی امر مسلمین حضرت آیت الله خامنه ای از کلیه دست اندر کاران به ویژه فرمانده اردوگاه که زحمات زیادی در برگزاری این دوره از آموزش میدانی دانشجویان متحمل شده اند طی سخنانی اظهار داشت: معارف جنگ که بر گزار کننده این آموزشهاست بیست سال پیش توسط شهیدی بزرگوار بنا نهاده شد و با تأیید و حمایتهای فرماندهی معظم کل قوا و لطف الهی تا به امروز ادامه پیدا کرده است.
امیرهاشمی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت در تماس تلفنی با رئیس دفتر حضرت آقا از ایشان خواستم که اگر ممکنه وقتی بدهند هم موضوع اردوی آموزش میدانی را به استحضارشان برسانم و هم بخواه برای امیر آراسته که این دوره به علت کسالت نمی تواند ما را همراهی کند دعا کنند، آقا فرموده بودند که به همۀ مسئولین و دانشجویان سلام برسانید و بگوئید من برای همۀ شماها دعا میکنم. مشاور فرماندهی کل قوا در ادامه به دانشجویان توصیه کرد که قدر این دوره را بدانند و حضوراساتید و پیشکسوتانی همچون امیر بختیاری که از طراحان عملیات بیت المقدس بوده و امیر خلبان برات پور که لیدر عملیات H3 بوده را غنیمت دانسته  و بهره کافی را از دوره  و اساتید ببرند.
در ادامه جلسه افتتاحیه مراسم مرثیه خوانی و سینه زنی توسط مداح اهل بیت اجرا و با فرا رسیدن زمان اذان مغرب، نماز جماعت مغرب و عشاء اقامه گردید و پیان بخش برنامه ها قرائت دعای پر فیض کمیل بود که به طور مستقیم از شبکه استانی سیما پخش شد.                                                                                                                                                                                                                

 

مدیریت سایت

 

1-روایت سرهنگ قمری از پرسنل پادگان دژ در آغاز جنگ تحمیلی.

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده