جلسۀ اختتامیه - گزارش پایانی جلسۀ اختتامیۀ اردوی آموزش میدانی معارف جنگ شهید صیاد شیرازی برای دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش در روز چهار شنبه 9 اردیبهشت در حسینۀ شهدای پادگان دو کوهه بر گزار گردید. در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران، ابتدا امیر آراسته رئیس هیئت معارف جنگ شهید صیاد آمارهای سرسام آوری از مخلوقات خالق جهان از جمله تعداد کهکشانها، سیاره ها، ستارگان و کرات آسمانی، موجودات و انسانها و قدرت خدای متعال، ارائه نموده و افزودند از بین این همه موجودات خداوند هیچ یک را زنده معرفی نکرده بلکه فقط بین انسانها و آن هم انسانی که به درجۀ عالی شهادت نایل میگردد را برابر آیات تلاوت شده زنده دانسته و فرموده است که حتی نپندارید که آنها مرده اند بلکه زنده و نزد خدا روزی میبرند.

امیرآراسته در ادامۀ سخنان خود در خصوص مفید بودن آموزشهای معارف جنگ خطاب به دانشجویان اظهار داشتند: اگر در این آموزشهای میدانی علمی را فراگرفتید و یا همتهای شما بلند و آرزوهای شما الهی شد و از مرز ماشین و خانه و زندگی و… فراتر رفت ما موفق هستیم و وگرنه فایده ای ندارد، ایشان سپس از همرزمان خود و پیش کسوتان هیئت معارف جنگ، فرماندهان نیروها، جانشینان نیروها، روحانیون، خانواده شهدا حاضر در جلسه و همه دست اند کاران برگزاری این دوره های میدانی تشکر کردند.
بعد از صحبت های امیر آراسته مجری برنامه حدیثی  را از امام جواد علیه السلام را ارائه نمود که فرمودند: “هر کس بعد از نماز عصر ده مرتبه سوره مبارکه قدر را تلاوت کند در ثواب عبادات تمام خلایق در اون روز شریک خواهد بود”.  سپس از حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه و ریاست محترم عقیدتی سیاسی ارتش دعوت شد تا برای دانشجویان سخنرانی کنند.
حاج آقا آل هاشم با اظهار خرسندی از حضور در جمع دانشجویان دانشگاه های افسری ارتش جمهوری ایران و پیش کسوتان دوران دفاع مقدس در روز ولادت امام جواد (ع) از بنیان گزار این برنامه یعنی شهید بزرگوار سپهبد علی صیاد شیرازی یادی کردند. ایشان اظهار داشتند که شهید سپهبد صیاد شیرازی در دوران فرماندهی و مدیریت خود کارهای بسیار بزرگی انجام دادند که یکی از آنها وحدت بین نیروهای مسلح بود، در روزهای نخست جنگ شعار این بود: “ارتشی و سپاهی دو لشکر الهی” اما شهید صیاد شیرازی  میگفتند بگویید: “ارتشی و سپاهی یک لشکر الهی”. از جمله کارهای دیگر ایشان ارتباط با بزرگان و علما بود، اما یکی از یادگارهای با ارزش شهید سپهبد صیاد شیرازی راه اندازی هیئت معارف جنگ برای انتقال فرهنگ دفاع مقدس به دانشجویان جدید در دانشگاه های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که از جمله دست آوردهای این مجموعۀ با ارزش همین دوره های آموزشی است. حجت الاسلام آل هاشم در ادامه به این نکته اشاره کردند که فرمانده کل قوا در دیدار با ارتشیان در سی ام فروردین تاکید بر آمادگی نیروهای مسلح داشتند و این را به شکل یک دستورالعمل تبیین کردند که این دستورالعمل مبتنی بر آیۀ شریفۀ “واعدوا مستطعتم من قوه و رباط الخیل …” است که خطاب به تمامی مسلمانان است. ایشان سئوالی را مطرح کردند که چرا باید نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران آمادگی داشته باشند؟

 

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در ادامه صحبتهایشان از امیر سرتیپ آراسته ریاست محترم هیئت معارف جنگ شهید سپهبد صیاد شیرازی که بعد از شهادت  شهید صیاد شیرازی این هیئت را مدیریت میکنند  تشکر کردند. ایشان برای پاسخ به سوال بالا در خصوص ضرورت آمادگی نیروها مسلح جمهوری اسلامی ایران ظهار داشتند: جمهوری اسلامی ایران یک نظام ولایی است، بنابراین تمامی سیاست ها، راهبردها و دکترین آن براساس تعالیم دینی است. در بعد نظامی همواره دکترین نظامی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر بازدارندگی بوده است و پایبندی به این دکترین را تاریخ 36 ساله انقلاب اسلامی ایران نشان داده است.
در سالهای اخیر مقامات آمریکایی در مواجه با ایران از روی میز بودن همه گزینه ها صحبت میکنند و این یعنی تهدید ایران به حمله نظامی و این در حالی است که ایران بیشترین قدم را در حفظ امنیت در منطقه برداشته است.  با توجه به تحولات جدید منطقه، تهدید های قدرت های فرامنطقه ای و سیاست های غلط برخی از کشورهای منطقه، اقتضای موقعیت نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران این است که از آمادگی بیشتری برخوردار باشند. اکنون نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران با روحیه ای بسیار عالی، مولفه های نرم قدرت و تجهیزات بومی  بیش از هر وقت دیگر آمادگی دفاع از امنیت و منافع جمهوری اسلامی ایران را دارند وهیچ کشوری  جرأت حمله نظامی به ایران را  ندارد. ممکن است کشوری بتواند جنگی را علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز کند اما نمی تواند آن را کنترل کرده و یا به آن خاتمه دهد. حجت الاسلام آل هاشم در پایان با تشکر دوباره از امیر آراسته، تلاش گران برگزاری این دوره ها به خصوص فرماندهی قرارگاه عملیاتی جنوب غرب امیر ظریفی با عرض تسلیت به ایشان به مناسبت فوت برادرشان و با تشکرمجدد از نیروهای مختلف ارتش جمهوری اسلامی ایران و چند دعا به صحبتهای خود پایان دادند.


 در ادامه برنامه ستوان باقری از افسران نیروی هوائی و مداح اهل بیت، با مدیحه سرایی و سرود های مذهبی دسته جمعی ولادت امام جواد (ع) را گرامی داشتند.
سپس در میان تشویق پر شور دانشجویان دانشگاه های افسری امیر سرتیپ احمد پور دستان به سخنرانی برای دانشجویان دانشگاه افسری پرداختند. فرماندۀ نیروی زمینی ارتش در ابتدای سخنان خود اظهار داشتند: در حضور روحانیون و فرماندهان و اساتید سخن گفتن سخت است، اما چون جمع، جمع  خانواده شهدا و این مجلس به نام شهداست و بانی آن نیز هیئت معارف جنگ سپهبد علی صیاد شیرازی است، شهید پر افتخار ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح است با کسب اجازه از همه مطالبی را بیان میکنم.  سپس ایشان سخنان خود را با شعری آغاز کردند که:
“برخیزو با من شرح این غم نامه بنویس         با اشک و خون و بی نیاز خانه بنویس
 بنویس این جغرافیای عشق و شور است         تاریخ ایمان است و منشور غرور است
این شهر صد غم نامه در خاک خفته است        گنج هزاران آرزو درآن نهفته است
بنویس اینجا شهر مهر و آشنایی است        اینجا جنوب عشق و مرز با وفایی است
 بنویس اینجا کوچه ها از خون وضو داشت        نزد خدا بسیار بسیار آبرو داشت
ما مرزبان بودیمو اینجا مرز دل بود        پیوندمان اینجا نه تنها اب و گل بود(فقط خوزستانی نبود از همه جای ایران در جنگ و در این دفاع شرکت داشتند)
 پیوندمان اسلام و قرآن بود دین بود        آری برادر این چنین بود این چنین بود…
ایشان پس از خواندن این شعر یاد خاطره تمامی شهدا را گرامی داشتند و به ایشان درود فرستادند و  به صحبتهای امیر آراسته در مورد شهدا و زنده و ناظر بودن آنها و روزی گرفتن آنها از خداوند متعال  اشاره کردند وتوفیق ادامه راه شهدا را از خداوند تقاضا نمودند. ایشان فرمودند که سری قبل که در این مراسم حضور داشتند به دیدار حاج آقا شفیعی رفتند و ایشان این داستان را گفته بودند که: یه مطلبی پیش آمده بود برای علمای خراسان که خیلی نگران بودند. مثل این که دولت وقت گفته  بود باید چند تن از علما کشته شوند.علما چند شب در مجلسی متوسل به آستان مقدس آقا ابی عبدالله (ع) شده بودند تا این که یک  شب یکی  از علما در خواب خدمت حضرت ابوالفضل (ع) شرفیاب شدند. ایشان از عالم پرسیده بودند که این جمع برای چیست. عالم مشکل را توضیح داده بودند و حضرت ابوالفضل (ع) به عالم فرموده بودند مگر شما امام رضا (ع) را ندارید بروید و مشکل را با ایشان در میان بگذارید. سپس امیر پوردستان این شعر را خواندند که:
سلطان صریر ارتضا ما را بس    فرزند علی مرتضی ما را بس
در روز جزا که مزد اعمال دهند    پاداش غلامی رضا ما را بس
ایشان با کسب اجازه از پیشکسوتان فرمودند:  ما امروز با چهره تازه ای از تهدیدات رو به رو هستیم. تهدیداتی که از نظر نوع شکل و اندازه با گذشته متفاوت هستند. یک زمانی امریکایی ها بر اساس یک نظریه وارد منطقه شدند و آن این بود که درست است که قطب قدرت شرقی از بین رفته اما قطب قدرت جدیدی به اسم جهان اسلام در حال ظهور است. آنها نهایتا به این نتیجه رسیدند که خودشان باید وارد عمل شوند. حضور آمریکایی ها در غرب آسیا برای تسلط به عراق یا افغانستان نبود آنها آمده بودند تا به ایران حمله کنند. اما مؤلفه های قدرت در کشور ما مثل رهبری هوشمند و دشمن شناس، وجود ملت ولایت مدار که پشت رهبر ایستاده بودند و میگفتند از تو به یک اشاره از ما به سر دویدن و وجود نیروهای مسلح آماده و پا در رکاب مانع از این حمله شد. ارتش آماده، سپاه آماده، بسیج آماده، نیروی انتظامی آماده. این آمادگی ها باعث شد دشمن ابتدا سراغ افغانستان و بعد عراق برود و سپس آبهای ساحلی ما بیاید. دشمن فکر کرد با محاصره ما، ما دست ها را بالا می بریم.
یک استراتژی دارند به اسم عملیات بدون تماس یعنی بدون این که تماس فزیکی با کشور مقابل داشته باشند کاری میکنند که آن کشور سلاح خود را زمین بگذارد، اما وجود هدایت های حکیمانه مقام معظم رهبری  این امکان را از آنها گرفت و دچار مشکلات زیادی شدند و به اجبار تغییر راهبرد دادند. آمریکایی ها نیروهای خود را از منطقه بیرون کشیده و اقدام به تشکیل گروهک های تروریستی تکفیری نمودند. امروز داعش به نیابت از آمریکا  و رژیم نامشروع صهیونیستی در عراق، بوکو حرام به نیابت از آمریکا در نیجریه و جبهه النصره به نیابت از آمریکا و رژیم صهیونیستی در سوریه اقدام به کشتار و ایجاد فجایع انسانی می کنند. فرماندۀ نیروی زمینی در ادامه اظهار داشتند که در چنین فضائی وظیفۀ ما چیست؟ ایشان در پاسخ به این سئوال  چند وظیفه را به شرح زیر ذکر کردند:
1-    هر کس در هر سنگری که هست آمادگی دفاعی و رزمی خود را بالا ببرد. شما دانشجویان وظیفه دارید یک کوله پر از علم و دانش نظامی به همراه داشته باشید؛
2-     دومین نکته حفظ وحدت  است. ما باید با برادران اهل سنت نزدیک بشویم. شیعه و سنی در کنار هم در مقابل وهابیت؛
3-    بصیرت افزایی مطلب سوم است که باید شناخت خودمان را ازدشمن بالا ببریم. به یاد داشته باشیم که در جنگ صفین یکی از فرماندهان لشکر خدمت امام علی (ع) آمده و گفتند من در این جنگ شک دارم از همه سمت صدای قرآن می آید!..

4-    تبعیت محض از تدابیر مقام معظم رهبری .
ایشان همچنین با اشاره به ایام شهادت شهید مطهری و روز معلم افزودند: چون معلمانی و پیش کسوتانی در کنار ما هستند من وظیفه میدانم از لسان خودم و شما عزیزان از این بزرگواران صمیمانه تشکرو قدر دانی کنم و از سکان دار حکیم، فاضل و ولایت مدار این مجمع یعنی امیر آراسته عزیز که ارتفاعات سترگ و سر به فلک کشیده غرب و شمال غرب و دشتهای خوزستان از رشادتها و فداکاری های او خاطرات زیادی را به یاد دارد صمیمانه قدر دانی نمایم. شما باید به ارتفاعات آل بابا بروید تا کوه ها برای شما از رشادت های این مرد بزرگوار بگویند. من از لسان خودم و همه شما از امیر آراسته و همه اساتید تشکر می کنم. اساتیدی که پا به پای شما جوانان آمدند و گاهی حتی یک قدم جلو تر از شما بودند. اساتیدی که اگر نگاه بکنید سن ها بالا، موهای سفید و با زخمهای عمیق هشت سال دفاع مقدس در سینه  اما جلو تر از دانشگاه حرکت می کردند. اگر با دقت بیشتری نگاه کنید آنها نه با پاهای خود بلکه با پای دلهایشان راه می روند. در ادامه ایشان یاد آوری کردند روز اولی که امیر بختیاری این دوره ها را شروع کردند به ایشان خبر رسید که همسر گرامی ایشان به علت بیماری در بیمارستان بستری شده است اما ایشان گفتند که من ابتدا این دوره ها را به آخر خواهم رسانید و بعد به ملاقات همسرم می روم، (و این یعنی تعهد فوق العاده).
جلسۀ اختتامییه با تقدیر از ده خانوادۀ معظم شهدا از نیروهای مختلف ارتش، سپاه نیروی انتظامی و بسیج با دادن لوح تقدیر و هدایائی تقدیر به عمل آمد و در آخرین لحظات دانشجویان دانشگاههای ارتش با حضور در مقابل اساتید و پیشکسوتان سراپائی ایشان را غرق در بوسه کردند و با اصرار بر بوسیدن دست اساتید در روز معلم و ممانعت اساتید از این کار فضای تقدیر و صمیمیت زاید الوصفی بر جلسه حاکم گردید، در تقدیری که امیر مؤمنان امام علی ابن ابطالب عیلیه اسلام در خصوص آن  فرموده اند:”من علَّمنی حرفاً، فقد صیّرنی عبداً”
مدیر سایت

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده