هیجدهمین دور? آموزشهای میدانی دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش ج.ا.ا(قسمت نخست)
اعزام دانشجویان سال سوم دانشگاهای افسری ارتش به مناطق عملیاتی جنوب کشور برای اجرای هفدهمین دورۀ آموزش میدانی که از سال 1375 توسط شهید گرانقدر امیر سپهبد صیاد شیرازی بنا گذاشته شد با حضور دانشجویان در مرقد حضرت امام خمینی (ره) و ادای احترام به رهبر فقید انقلاب اسلامی و بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران کلید خورد. این سفر معنوی آموزشی دانشجویان که به نوعی یاد آور اعزامهای چند ده هزار نفری رزمندگان اسلام به جبهه های جنگ حق علیه باطل در دوران دفاع مقدس می باشد، با تجدید میثاق دانشجویان با حضرت امام و آرمانهای متعالی ایشان آغاز شد.

در این سفر پیشکسوتان سالهای حماسه از فرماندهان ارتش به منظور انتقال تجارب عملی خود از دفاع مقدس به دانشجویان جوان، در سمت اساتید این دورۀ عملی حضور دارند.
در این مراسم دانشجویان پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر، دسته گلی را به مرقد مطهر امام خمینی نثار کردند و سپس امیر در بندی از پیشکسوتان دفاع مقدس و از افسران مجرب راوی راهیان نور ارتش طی سخنانی به تبیین نقش امام خمینی در فرماندهی جنگ هشت ساله و جایگاه یک رهبر الهی در دفاع مقدس مردم ایران در مقایسه با دیگر جنگهای دنیا پرداخت.
در ادامه این مراسم  امیر ابوالقاسم کیا از فرماندهان دوران دفاع مقدس و پیشکسوتان ارتش در مورد جایگاه اردو در آموزشهای میدانی به ویژه در مناطق عملیاتی جنوب که یاد آور دفاع جانانه رزمندگان و از جمله حضور مؤثر دانشجویان دانشگاه افسری امام علی علیه السلام از روز های آغازین جنگ تحمیلی که در آن برهه حساس به ابتکار شهید صیاد شیرازی و شهید نامجو رغم خورد مطالبی را برای دانشجویان مطرح نمود.
همچنین در این جلسه سرهنگ جنتی از افسران و پیشکسوتان نیروی هوائی با تبیین جو خفقان دوران ستمشاهی به ویژه در زمستان سال 1357، با بیان خاطراتی چگونگی برنامه ریزی و اجرای بیعت تاریخی همافران با رهبر کبیر انقلاب و نقش نیروی هوائی و ارتش در تسریع روند پیروزی انقلاب پرداخت، سپس مراسم ذکر مصایب اهل بیت و سینه زنی در جوی بسیار معنوی توسط یکی از مداحان اهلبیت علیهم السلام اجرا شد.
حضور بر مزار شهید سپهبد علی صیاد شیرازی و دیگر شهدای جنگ تحمیلی و تجدید پیمان با شهیدان، قرائت فاتحه و مرثیه خوانی و سینه زنی بر مزار شهیدان به ویژه شهید سرلشکر علیاری که در سالهای گذشته از همکاران هیئت معارف جنگ و از اساتید دوره های آموزشی  و آموزشهای میدانی بود، از دیگر برنامه های قبل از سفر کاروان دانشجویان دانشگاههای افسری بود.

 

در این سفر، دیگر پیشکسوتان و فرماندهان ارتش از جمله امیر سرتیپ خرم طوسی مشاور ویژه فرمانده کل ارتش و فرمانده قرار گاه راهیان نور ارتش، امیر فولادی فرمانده دانشگاه امام علی علیه السلام و امیر سرتیپ دوم خلبان برات پور لیدر عملیات بزرگ H3، امیر سرتیپ دوم خلبان موسوی از خلبانان نیروی هوائی در دوران دفاع مقدس،  امیر کیا از اساتید هیئت معارف و مسئول کاروان و تعدادی از فرماندهان رده های گروهان و گردان دانشگاههای مربوط دانشجویان را همراهی میکنند.

 شایان ذکر است که این کاروان آخرین کاروان از جمع بیش از 1600 نفری دانشجویان این دوره از اردوی آموزشهای میدانی می باشند که غروب روز چهارشنبه 1393/2/3 عازم خرمشهر شدند.
امیر سرتیپ سید حسام هاشمی جانشین هیئت معرف جنگ و امیر سرتیپ دوم حسین مبارکی به اتفاق جمع دیگری از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ با کاروانهای قبلی عازم خرمشهر شده اند.
گزارشات تکمیلی از هفدهمین دورۀ آموزش میدانی که حدود 10 روز در مناطق مختلف عملیاتی جنوب به طول خواهد انجامید متعاقباً به نظر علاقمندان خواهد رسید.
دانشجویان سال سوم دانشگاههای افسری ارتش که در سالهای پایانی دانشگاه بوده و در آینده نزدیک به فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران خواهند پیوست، آموزشهای نظری دوره های معارف جنگ را که قبلاً تحصیل کرده اند،  در مناطق عملیاتی جنوب به صورت عملی مشاهده و تجربه خواهند نمود. آموزشهائی که تاکتیهای نظامی، آموزشهای تخصصی و معنویت سیره و رفتار، شجاعت، شهامت، ایثار و در یک کلام منش شهدا  را با هم عجین نموده است و بنا به فرمایش مقام معظم رهبری" خیلی برای برنامه  ریزی آینده  جوان روزگار ما مهم است."

 

 اطلاعات تکمیلی در روزهای بعد

 

مدیریت سایت

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده