معرفی کتاب: امتحان بزرگ – جلد چهل و هشتم از مجموعه‏ ی “تقویم تاریخ دفاع مقدس”
روزنامه لکوتیدین در یکی از تحلیل هایش می نویسد: در 31 شهریور 1359 ارتش عراق وارد خاک ایران گردید، در آن هنگام بغداد معتقد بود طی یک جنگ کوتاه، حکومت ایران را با شکست مواجه خواهد کرد. و یا رادیو بی. بی. سی میگوید: صدام حسین به تصور اینکه نیروهای مسلح ایران ضعیف شدهاند، و جنگ یک هفته یا در همین حدود به طول خواهد انجامید، به ایران حمله نمود.

یا روزنامه اکسپرس چاپ استکهلم نوشت: بسیاری از کارشناسان جهان از جمله سوئد معتقد بودند ایران بدون کمک خارجی تاب مقاومت در برابر عراق را نخواهد داشت. 31 شهریور 1359 یورش آغاز گردید و قسمت هایی از سرزمین ایران از جمله شهرهای قصر شیرین، گیلان‌غرب، سرپل‌ذهاب، نفت‌شهر، سومار، مهران، دهلران، خرمشهر، سوسنگرد، بستان و روستاهای بسیاری با گام‌های متجاوزان عراقی آلوده شد.

اما اینک و پس از گذشت بیش از 1460 روز از مقاومت ملت بزرگ و نستوه ایران، دیگر از فریادها و قهقهه‌های مستانه‌ی کودک ولگرد کوچه‌های العوجا خبری نیست. صدامی که با امید به پشتیبانانش تاختن را آغازید، دیری نپایید که رویای خونینش را آشفته دید و آن زمانی بود که دلاوران ایران اسلامی با دفع تهاجم و اشغالگری روزهای نخست زنگ خطر را در کنار کاخ‌های بغدادیان در مرز به‌ صدا در آوردند و در فاصله صد کیلومتری آنجا قرار گرفتند. از سوی دیگر حامیان وی که او را در اجرای نیاتشان ناتوان یافتند عملا زمام؛ زمام‌دار بغداد را در دست گرفتند و خود را آشکار ساختند چنانچه گویی ملت ایران با آنان مستقیما" در ستیز است. اعترافات زیر از سوی حامیان صدام گواه این مدعاست.

مصر: مصر در کنار عراق قرار دارد و از آن حمایت می‌کند.

رادیو امریکا: مسکو اینک تقریبا" تمامی سلاح‌هایی را که بغداد می‌خواهد در اختیارش قرار می‌دهد و خریدهای نفتی‌اش از عراق افزایش یافته است؛
واشنگتن قول یک میلیارد دلار اعتبار را به عراق داد؛
روزنامه‌ی ژاپنی: اقمار جاسوسی امریکا هر نوع حرکت نیروهای نظامی ایران را به اطلاع سپاه عراق رسانید و دول خلیج فارس نیز به درخواست امپریالیسم مخارج جنگ صدام را تقبل کرده‌اند؛
فرانسه هواپیماهای سوپراتاندارد و میراژ و موشک‌های اگزوست را جهت هدف قراردادن کشتی‌های نفت‌کش و جزیره خارک در اختیار عراق قرار می‌دهد و آلمان کارخانه‌های ساخت مواد شیمیایی را به عراق اهدا می‌کند و همچنین عربستان، کویت، برزیل و …تمام این مساعدت‌های سخاوتمندانه پیش و پس از آغاز جنگ وجود داشت و هنگامی شدت گرفت که آن‌ها درک نمودند:« پیروزی ایران اسلامی در جنگ حتمی است».
اینک که همه این تلاش‌ها به شکست انجامیده، سردار قادسیه احمق! به قلب واقعیت پرداخته و خود را صلح‌طلب جلوه می‌دهد.

اما در سالروز این نبرد به‌حق نابرابر، رئیس‌جمهور ایران اسلامی می‌گوید: این یک امتحان بزرگ الهی است برای ملت عزیز. همه رزمندگان که در جبهه‌ها هستند، ارتشیان، سپاهیان، بسیجیان، نیروهای ژاندارمری، عشایر و همه کسانی که در صحنه‌های نبرد هستند و با ستیز خود نه تنها به ایران و ایرانی که به مسلمین آبرو بخشیدند و در نهایت باید گفت:« آن که خدا را ندارد چه دارد و آن که خدا را دارد چه ندارد».

کتاب مذکور ان‌شاء‌الله توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ خواهد رسید در ضمن محققان محترم می‌توانند در ساعات اداری ایام هفته در محل مرکز پژوهش‌های دفاع مقدس نزاجا در لویزان روبه‌روی ستاد هوانیروز از کتاب امتحان بزرگ بهره‌برداری نمایند.

شادی روح شهدای دفاع مقدس صلوات.
 

منبع : مجموعه کتاب های تقویم دفاع مقدس

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده