پنجمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت و تست موشکهای بهینهسازی شده هوا به هوا
رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت 5، صبح امروز با رمز مقدس یا علی ابن ابیطالب(ع) در منطقه عمومی اصفهان با شرکت کلیه پایگاه های شکاری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و با محوریت پایگاه هوایی شهید بابایی آغاز شد.

رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت 5، صبح امروز با رمز مقدس یا علی ابن ابیطالب(ع) در منطقه عمومی اصفهان با شرکت کلیه پایگاه های شکاری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و با محوریت پایگاه هوایی شهید بابایی آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی نیروی هوایی، امیر سرتیپ دوم خلبان روزخوش، سخنگوی این رزمایش با اعلام خبر فوق گفت: در این مرحله دَهها فروند از انواع هواپیماهای شکاری رهگیر، شکاری بمب افکن، ترابری سنگین و نیمه سنگین، سوخت رسان، شناسایی، گشت هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین به مدت دو روز به انجام رزمایش خواهند پرداخت.وی افزود: در این رزمایش، هواپیماهای جنگنده سوخو24 با شعاع و بُرد عملیاتی بلند، اف 4، اف 5 ، میگ 29، اف 14، هواپیماهای سوخت رسان بوئینگ 707 و 747، انواع پهپادها همراه با ترابری و پشتیبانی هواپیماهایسی 130حضور دارند.
سرتیپ دوم روزخوش خاطر نشان کرد: تمرین عملیات بُرد بلند جنگنده ها همراه با سوختگیری هوایی، دقت در نقطه زنی بمب ها و راکت ها در عملیات هوا به زمین و هوا به هوا، کنترل و هدایت آتش شکاری بمب افکن ها، رصد اطلاعاتی منطقه عملیات با بکارگیری پرنده های باسرنشین و بدون سرنشین، استفاده از هواپیماهای گشت هوایی به منظور مقابله با هرگونه تجاوز هوایی دشمن و انهدام اهداف کشف شده؛ از محورهای مورد توجه فرماندهان در این رزمایش بزرگ هوایی است.
وی ادامه داد: قطعات طراحی شده در مراکز دانشگاهی و صنعتی کشور، صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش در این رزمایش مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.
سخنگوی رزمایش فداییان حریم ولایت 5 تصریح کرد: انجام تیراندازی های هوا به هوا، تیراندازی علیه اهداف هوایی با سرعت و در ارتفاعات مختلف، تیراندازی و بمباران هوا به زمین با استفاده از بمب های هوشمند سنگین و نیمه سنگین و استفاده از انواع موشک های لیزری، تلویزیونی، حرارتی و راداری و انواع راکت ها و بمب های تولید شده به دست متخصصان داخل کشور از دیگر بخش های مهم این مرحله از رزمایش است که در سطح گسترده ای انجام می شود.
وی با بیان اینکه برای اولین بار این رزمایش در سطح تاکتیکی و با رویکرد جدید طراحی شده است افزود: رزمایش فداییان حریم ولایت 5 با تاکتیک های عملیاتی جدید و سامانه های مختلف دشمن، رزم جدیدی را به ثبت رسانده است.
روزخوش با اعلام این مطلب که رویکرد این رزمایش درس از مکتب عاشوراست، گفت: خلبانان جوان، شجاع، آموزش دیده و متبحر نیروی هوایی ارتش با تأسی از فرهنگ عاشورایی و تجربه گرانبهای پیشکسوتان هشت سال دفاع مقدس، دانسته ها و تاکتیک های رزمی خود را در این رزمایش تمرین خواهند کرد.

 

تست موشک‌های بهینه‌سازی شده هوا به هوا در رزمایش نهاجا

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش از تست موشک‌های بهینه‌سازی شده هوا به هوا در رزمایش نهاجا و بکارگیری مهمات جنگی در روز آخر رزمایش خبر داد.
امیر سرتیپ علیرضا برخور جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در گفت‌وگو در مورد منطقه عمومی رزمایش فدائیان حریم ولایت 5 گفت: با رصد اطلاعاتی و عملیاتی، و با تحلیل اطلاعات و داده‌ها، پدافند غیرعامل را در طول رزمایش به نمایش خواهیم گذاشت.

 

وی به موضوع جنگ الکترونیک نیز اشاره و تصریح کرد: یکی از مباحث اصلی ما در این رزمایش بحث جنگ الکترونیک است که هم در زمان رزمایش و هم در زمانی که بحث اصلی ما جنگ الکترونیک است توسط هواپیماهای شکاری، رادار پرنده و هواپیماهای جنگالی (هواپیماهای مخصوص جنگ الکترونیک) این نقش ایفا خواهد شد.

جانشین فرمانده نهاجا ادامه داد: همچنین در این رزمایش تست تسلیحات بهینه‌سازی شده را خواهیم داشت، و یکی از اهداف این رزمایش ایجاد عملیات غیر وابسته است.

امیر برخور افزود: از دیگر ویژگی‌های این رزمایش این است که اهداف مورد نظر همچون اهداف اصلی به‌صورت ماکت تعبیه شده است.
وی با بیان اینکه در این رزمایش از پایگاه‌های شمال، شمال‌غرب و سه پایگاه مرکزی به همراه پایگاه‌های جنوب و جنوب غرب کشور استفاده خواهد شد، افزود: کلیه مراحل این رزمایش از آغاز تا پایان توسط کارشناسانی از ستاد کل نیروهای مسلح مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت، و نقاط ضعف و قوت آن شناسایی خواهد شد.

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش از بکارگیری مهمات جنگی و گرم در روز آخر رزمایش خبر داد و گفت: در پنجمین رزمایش فدائیان حریم ولایت از تمامی موشک‌هایی که تاکنون داشته‌ایم اعم از موشک‌های هوا به هوا، و هوا به سطح استفاده می‌کنیم؛ همه این موشک‌ها هم به لحاظ دقت و هم به لحاظ برد، بهینه‌سازی شده و ارتقا یافته‌اند.

 

منبع: دفاع پرس و سایت ارتش جمهوری اسلامی ایران
 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده