معرفی کتاب: حماسه دو سال حضور – جلد بیست و پنجم از مجموعه‏ ی “تقویم تاریخ دفاع مقدس”
کتاب حماسه دو سال حضور جلد 25 از مجموعهی «تقویم تاریخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، تألیف امیر سرتیپ دوم بازنشسته ستاد فرهاد بهروزی از فرماندهان زمان جنگ میباشد که به حوادث جنگ تحمیلی در شهریور 1361 پرداخته است.

بهره‏ گیرى مؤلف از انبوه منابع اسنادى و سایر نشریات و خبرگزارى‏ ها تصویرى بسیار روشن از روند جنگ، چگونگى تهاجم دشمن و پاسدارى ارتش جمهورى اسلامى ایران از میهن اسلامی به دست مى ‏دهد که نظیر آن‌ها را در کم‌تر منبعى مى‏ توان یافت.

روزهای پایانی شهریور یادآور تهاجم وحشیانه‌ی ارتش بعثی عراق به‌خاک میهن اسلامی ایران است. دو سال قبل 31 شهریور 1359 در ساعت13.30، بعدازظهر نیروی هوایی ارتش عراق با 192 فروند هواپیمای شکاری به پایگاه‌های نظامی فرودگاه‌ها و تا سیسات اقتصادی ایران و نوزده شهر ایران اسلامی حمله کرد و متعاقب آن در سحرگاه روز اول مهر 1359 ارتش متجاوز عراق با دوازده لشکر تا بُن دندان مسلح، پنج تیپ مستقل و 25 تیپ پیاده تجاوز زمینی سنگین و سراسری خود را آغاز نمود.

 این یورش و هجوم وحشیانه در روزهای آغازین جنگ برای ارتش بعث و اردوگاه توطئه گران نوید پیروزی‌های چشمگیری را داشت آن دونان بدون آگاهی از کمین‌گاه¬های بی‌شمار سرزمین اعتقادی ملت سر بلند ایران اسلامی گام در این وادی دشوار نهادند.
با فراخوانی مردم به حضور در جبهه‌ها و شرکت در جنگ توسط امام خمینی(ره) جنگ چهره دیگری به خود گرفت و پس از توقف و تثبیت دشمن توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران با یاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروهای بسیجی مردمی، نیروهای انتظامی و جهادگران سازندگی و سایر اقشار رزمنده مرحله سوم یعنی عقب راندن دشمن به خطوط مرزی با عملیاتی پی‌درپی آغاز گردید.
جناب سرهنگ علی صیادشیرازی فرمانده نیروی زمینی به اتفاق فرماندهان لشکرها و یگان‌های مستقل و معاونان و مدیران مستقل نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پایان سمینار سه روزه خود در سیزده شهریور با آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای رئیس‌جمهوری دیدار و گزارشی از نتایج سمینار سه روزه، آخرین وضعیت جبهه های نبرد ، مکتبی‌تر کردن یگان‌های نیروی زمینی را به استحضار حضرت آقا رساند و آقای خامنه‌ای (حفظه‌الله)طی سخنانی ضمن اشاره به بی‌نظیر بودن ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: در هیچ کجای دنیا ملتی وجود ندارد که ارتش را اینگونه صمیمانه دوست بدارد و خود را با ارتش یکی بداند … شما از این جهت که فقط برای آرمان خود خدمت می‌کنید و به هیچ شخص و گروه و حزبی هم وابسته نیستید، یگانه‌اید. شما در خدمت آرمان عزیز و شریفی هستید که کلیه حرکات و تلاش شما برای آن آرمان صرف می‌شود.
انقلاب ما انقلابی است که مردم عاشق آنند. برای اینکه این گل انقلاب بخواهد از دست گل‌چینان محفوظ بماند، ناگزیر بایستی در کنار آن چیزی باشد که این گل را حفظ کند و آن وسیله همین مردمند و پولادین‌ترین و مستحکم‌ترین بازویی که می‌تواند این وظیفه را انجام دهد، ارتش جمهوری اسلامی است. ارتش است که می‌تواند نیروهای مردمی را در این راه بسیج کند و به خدمت خود بگیرد.
رئیس‌جمهوری با اشاره به نجیبانه و مسلمانانه جنگیدن ارتش ایران گفت: شما بر سر مردم بصره، خانقین و شهرها و روستاهای مرزی عراق گلوله توپ و مواد آتش زا نریختید؛ ولی دشمن شما این امر را رعایت نکرده و نمی‌کند.
این روح مسلمانانه جنگیدن را که خمیره بزرگ آن این است که نه ظلم می کنیم و نه زیر بار ظلم می رویم، نه تجاوز می کنیم و نه زیربار تجاوز می‌رویم، در همه افراد زیر نظر خود تقویت کنید. شما باید روح ابتکار و خلاقیت و نوسازی را در کلیه افراد بیدار و زنده کنید.

 

 

علاقه‌ مندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران مراجعه و یا با شماره تلفن های 66953607 و 66961536 تماس حاصل کنند.

 

ویراستار : احمد حیدری | شعاع الدین فلاح دوست

گردآورنده کتاب: فرهاد بهروزی
ناشر کتاب : مرکز اسناد انقلاب اسلامی
نوع جلد: شومیز
قطع: وزیری
زبان کتاب: فارسی
سال نشر: 1393
شمارگان: 2000
چاپ جاری: 1
تعداد صفحات: 839
 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده