تجزیه و تحلیل عملیات کربلای9
بررسی و تحلیل سلسله عملیات های هشت سال دفاع مقدس عباس رضایی تحقیق حاضر بهتجزیه و تحلیل عملیات کربلای9 پرداخته و هدف آن بررسی این عملیات است. روش تحقیق؛ توصیفی- تاریخی و جامعه مورد مطالعه، فرماندهان شرکت کننده در عملیات کربلای9 می باشد. ابزارجمعآوری اطّلاعات در این تحقیق، مصاحبه با صاحبنظران و همچنین موارد مندرج در اسناد و مدارک معتبر و علمی در ارتباط با موضوع تحقیق میباشد. .

محقق از طریق مطالعات کتابخانه ای و مصاحبه با صاحب نظران و حتی با عزیمت به منطقه عملیاتی کربلای9 و با بررسی جنبه های تاکتیکی زمین منطقه، اطلاعات لازم را اخذ و مورد استفاده قرار داده است، بر اساس یافته های این تحقیق، اهداف این عملیات؛ به دست آوردن ابتکار عمل در دو منطقه عملیاتی کربلای8 و کربلای9، غافلگیر نمودن دشمن در مراحل اولیه عملیات، جلوگیری از تمرکز نیروهای دشمن در جبهه ی میانی در منطقه عملیاتی کربلای8، تصرف پاسگاه باباهادی و ارتفاع رضا4 در منطقه قصرشیرین است.

پس از گذشت یک سال از جنگ تحمیلی، رزمندگان اسلام با تلاش زیادی موفق شدند ماشین جنگی دشمن را در طول جبهه­ های جنگ متوقف نمایند که در نتیجه دشمن به ناچار در سراسر منطقه نبرد زمین­گیر شده و خط پدافندی را در منطقه تشکیل داد. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با کمک و پشتیبانی نیروهای مردمی توانستند علاوه بر سد پیشروی دشمن، در مناطقی از جبهه­های نبرد تک­های محدودی رااجرا کنند و در بعضی موارد تلفات و ضایعاتی را به دشمن وارد آورند و یا این­که وضعیت بهتری برای ایجاد خط پدافندی فراهم نمایند.

عملیات قادر، کربلای6، کربلای 7،  عملیات های سری نصر، …….وکربلای9 از جمله عملیات­هایی است که ارتش جمهوری اسلامی ایران مستقلاً انجام داده است. اجرای عملیات کربلای9 به منظور حفظ آمادگی رزمی بوده و نیروها را از حالت رخوت و مداومت کار پدافندی خارج کرده و باعث گرم نگه داشتن تنور جنگ شده و به دشمن می­فهماند که ایران در باز پس­گیری سرزمین­های اشغالی خود قاطع و ثابت قدم می­باشد. نکته دیگر این­که عراق فکر نکند ایران از ادامه روند جنگ خسته شده و یا توان جنگی ما ضعیف شده است. از طرف دیگر بر اساس تدابیر اتخاذ شده، ارتش و سپاه می­بایستی عملیات­هایی را مستقلاً طراحی و اجراء نمایند. لذا این عملیات با اهداف خاصی در منطقه سرپل ­ذهاب –  قصرشیرین توسط لشکر 81 زرهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام گرفت.

 

دانلود مقاله تجزیه و تحلیل عملیات کربلای9 بصورت pdf

 

منبع: جلسات هم اندیشی معارف جنگ شهید صیاد شیرازی

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده