جدیدترین سامانههای راداری پدافند هوایی عملیاتی شد
رادارهای بُردبلند "نظیر" و سه بُعدی "بینا" رسماً در شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور استقرار یافته و عملیاتی شدند. مراسم رونمایی و استقرار عملیاتی از سامانههای راداری نظیر و بینا با حضور امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) ازطریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.

شایان ذکر است رادار بُردبلند و کاملاً بومی "نظیر" یک سامانه راداری با دقت بسیار بالا در تفکیک است که توانایی آشکارسازی و شناسایی اهداف با سطح مقطع راداری پایین را داشته و در برابر موشک‌های ضد رادار مقاوم است و می‌تواند اهداف را در بُرد بیش از 800 کیلومتر و با ارتفاع 100 هزار پا کشف کند.

همچنین سامانه راداری "بینا" که یک رادار کنترلی سه بُعدی است دقت بسیار بالایی در تفکیک دارد که از قابلیت آشکارسازی و شناسایی اهداف با سطح مقطع راداری پایین برخوردار است و می‌تواند اهداف رادار گریز را کشف کند. این رادار توانایی مقابله با جنگ الکترونیک را دارد.
گفتنی است این دو رادار به صورت صد در صد بومی توسط متخصصان کشورمان طراحی، ساخت و به بهره‌برداری رسیده است.
این دو رادار پیش از این و در روز شنبه هفته جاری توسط سرتیپ اسماعیلی رونمایی شده بود و حالا از طریق ویدئو کنفرانس در دو نقطه کشور استقرار عملیاتی یافته و به شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور پیوست.

 

منبع : سایت ارتش جمهوری اسلامی ایران

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده