معرفی کتاب: آخرین روزهاى صلح – جلد اول از مجموعه‏ ی “تقویم تاریخ دفاع مقدس”
آخرین روزهای صلح کتاب آخرین روزهاى صلح اولین جلد از مجموعهی «تقویم تاریخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تألیف امیر سرتیپ دوم بازنشسته ستاد فرهاد بهروزی از فرماندهان زمان جنگ میباشد که به حوادث شهریور 1359 پرداخته است .

در صدد است تا ریشه‌های اختلافات مرزی ایران و عراق، مناطق مختلف مرزهای دو کشور و شیطنت‌های وزارت امورخارجه‌ی عراق و نامه نگاری‌های ناصحیح به سازمان ملل و سازمان‌ها مرتبط و چگونگی آمادگی ایران برای مقابله باتجاوزات مرزی و حوادث شهریور 1359 تا آغاز رسمى جنگ به خصوص اشغال زینل‌کُش و میمک و بازدید رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر از تجاوزات و باور جنگ در آنان با توجه به هشدارها و بیانیه ‏هاى صریح ستاد مشترک ارتش جمهورى اسلامى ایران، مبنى بر قصد عراق براى حمله به ایران، از سوی مسئولان نظام که حمله‏ى عراق را بعید مى‏دانستند، یا به گفته‌های ارتشیان اعتماد نداشتند، به دلیل نداشتن بینش نظامی بنی‌صدر فرمانده کل‌قوا، و جدی نگرفتن تهدیدات عراقی‌ها توسط مسئولان سیاسی کشور، متأسفانه اقدام سریع و جدی برای به پای کارآوردن همه نیروها و استفاده بهینه از توانایی‌های موجود در کشور به عمل نیامد و اقدامات موثری صورت نمی‌گیرد و چگونگی حضور لشکرهای 92 زرهی خوزستان و 81 زرهی کرمانشاه در پاسگاه‌های مرزی به صورت گردانی.

 صدام به اسم اینکه ایران و ایرانی‌ها فارس و مجوسند و ایران خطری است برای عرب، با حمایت آمریکا از هوا، دریا و زمین به ایران اسلامی تجاوز ‌کرد.

او با پاره نمودن قرارداد 1975 الجزایر در شب مورخه‌ی 26 شهریور 1359 ضمن یک سخنرانى با اعلام نکات زیر در تلویزیون عراق، به ایران اعلام جنگ نمود:
(1) قرارداد 1975 الجزایر مردود است.
(2) کلیه‏ى آب‏راه شط‏العرب ( اروندرود ) جزو آب‏هاى ساحلى عراق است.
(3) آن چه که برابر قرارداد الجزایر باید به ایران واگذار شود، نخواهیم داد و آن چه که باید مى‏گرفتیم با زور خواهیم گرفت.»

خلبان حسین لشگری می‌گوید بعد از جسارت صدام حسین من همان روز به فرمانده‌ام پیشنهاد انجام ماموریت دادم و قرار شد برای جواب‌گویی به تجاوزات عراقی‌ها، تانک‌ها و توپخانه نیروهای عراقی را که در منطقه زرباتیه شناسایی شده بود را منهدم کنیم. صبح 1394/6/27 برای بمباران عازم شدم موشک به هواپیمای من اصابت کرد و سقوط کردم خودم را در فاصله‌ی ده متری سربازان مسلح عراقی دیدم که به صورت نیم دایره مرا محاصره کرده بودند. متوجه شدم در خاک دشمنم و اسیر شده‌ام.
در این کتاب همچنین آخرین وضعیت نظامی نیروهای عراقی و نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران و گستردهى جنگ در 31 شهریور 1359 را به رشتهى تحریر در آمده است.
 

علاقه‌ مندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران مراجعه و یا با شماره تلفن های 66953607 و 66961536 تماس حاصل کنند.

 

 

تقویم تاریخ دفاع مقدس جلد اول (آخرین روزهای صلح)
 تالیف: مرکز پژوهش های دفاع مقدس
تاریخ انتشار: بهمن 1384
تعداد صفحات: 552
شابک: 9-093-419-964
نوبت چاپ: اول
قیمت: 35,000 ریال
شمارگان: 2000 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده