معرفی کتاب: وهنوز رمضان – جلد بیست و چهارم از مجموعه‏ ی «تقویم تاریخ دفاع مقدس»
کتاب وهنوز رمضان جلد 24 از مجموعهی «تقویم تاریخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، تألیف امیر سرتیپ دوم بازنشسته ستاد نبی کریمی از فرماندهان زمان جنگ میباشد که به حوادث جنگ تحمیلی در مرداد 1361 پرداخته است.

ارتش عراق بعد از شکست در عملیات طریق‌القدس، فتح‌المبین و بیت‌المقدس به این نکته پی برده بود که رزمندگان پیاده نظام ایران به راحتی خط مقدمش را می‌شکنند.از این‌رو در چگونگی پدافند خود تجدید نظر کرد، در اولین اقدام جلوی مواضع خط مقدم خود از موانع پیچیده و با عرض زیاد احداث کرد و از طرفی در پشت خط دفاعی و منطقه‌ی نبرد مبادرت به احداث مواضع مثلثی شکل نمود.

 

 با این اقدام عراق وقتی رزمندگان جان برکف و ایثارگر پیاده نظام ایران اسلامی بعد از انهدام نیروهای خط مقدم عراقی به مواضع مستحکم رسیدند در آن گرمای طاقت فرسای خوزستان و فصل خرما پزان دیگر توان جنگیدن با نیروهای زرهی و مکانیزه عراقی را نداشتند ازاین‌رو مجبور به عقب‌نشینی می‌شدند.

با توجه به شرایط به وجود آمده عملیات رمضان که از تیر ماه شروع شده بود تا 25 مرداد ادامه داشت فرماندهان تصمیم گرفتند در طول عملیات رمضان اصل را بر انهدام نیروهای عراقی بگذارند.
مشکل اینجا بود ایران اسلامی در محاصره‌ی اقتصادی قرار داشت؛ اما حمایت‌های بی‌دریغ غرب و شرق و پشتیبانی مالی کشورهای مرتجع منطقه و برخی کشورهای عربی از عراق باعث گردید بود که تجهیزات منهدم شده‌ی ارتش عراق در حداقل زمان تأمین می‌شد و یگان‌های آسیب دیده در اسرع وقت بازسازی و تجدید سازمان می‌شدند.
آخرین مرحله از عملیات رمضان در24 مرداد 1361 با رمز یا صاحب ‌الزمان (عج) اجرا شد. عملیات رمضان با آزادسازی 250 کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی و به اسارت درآمدن 417 نفر از نیروهای عراقی و انهدام تعداد قابل توجهی از ادوات زرهی متجاوزان و تصرف هشتاد کیلومتر از خاک عراق و غنیمت گرفتن صد دستگاه تانک در 25 مرداد 1361 به پایان رسید.
جناب سرهنگ علی صیادشیرازی فرماندهی نیروی زمینی ارتش عدم موفقیت کامل رزمندگان اسلام را به علت احساس غرور از موفقیت در عملیات‌های گذشته عنوان کرده است.
 

علاقه‌ مندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران مراجعه و یا با شماره تلفن های 66953607 و 66961536 تماس حاصل کنند.

وهنوز رمضان- جلد بیست و چهارم از مجموعه‏ ی «تقویم تاریخ دفاع مقدس»

تهیه و تدوین : مرکز پژوهش‌های دفاع مقدس 
تالیف : نبی کریمی
چاپ اول : سال 1392
ناشر : تهران مرکز اسناد انقلاب اسلامی
تلفن مرکز پخش : 66953607
آدرس : تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به میدان قدس، روبروی پمپ بنزین اسدی، پلاک 2094، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده