معرفی کتاب : فاتحین کرخهکور جلد دوازدهم از مجموعهی تقویم تاریخ دفاع مقدس
کتاب فاتحین کرخهکور جلد دوازدهم از مجموعه ‏ی "تقویم تاریخ دفاع مقدس" مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تألیف امیر سرتیپ دوم بازنشسته ستاد نبی کریمی از فرماندهان زمان جنگ میباشد که به حوادث جنگ تحمیلی در مرداد 1360 پرداخته است.
عملیات طراح با نام عملیات سردار چمران را می‌توان نام برد: این عملیات به وسیله لشکر 16 زرهی و همکاری لشکر92 زرهی، تیپ55 هوابرد، سپاه پاسداران سوسنگرد و حمیدیه و گروه جان برکفان جنگ‌های نامنظم شهید چمران در تاریخ پنجم مرداد با موفقیت کامل انجام شد که ضمن آزاد‌سازی چندین کیلومتر از خاک مقدس ایران اسلامی در جبهه‌ی کرخه‌کور تلفات و ضایعات قابل توجهی نیز به دشمن وارد و تعداد 88 نفر نیز به اسارت در آمدند. چندین ضدحمله‌ی نیروهای عراقی برای بازپس گرفتن مواضع از دست داده در جبهه طراح و شمال کرخه‌کور ناکام ماند. همچنین عملیات تیپ 84 پیاده خرم‌آباد در منطقه‌ی دشت‌عباس و تصرف تپه 350 و وارد نمودن تلفات و ضایعات به دشمن و مجبور کردن آن‌ها به گسترش نامناسب موجب گردید تا موقعیت بهتری برای نیروهای خودی در غرب کرخه فراهم گردد.
سرهنگ بهزاد معزی همان خلبانی که شاه مخلوع را فراری داده بود بنی‌صدر را فراری داد.
 ترور شهید حسن آیت توسط مهاجمان مسلح انجام شد. جناب سرهنگ حسین شهرامفر که فرماندهی دو هزار نفر از نیروهای بسیجی و سپاهی را بر عهده داشت در 1360/5/6 در ارتفاعات گرزلی در ده کیلومتری محور سردشت – بانه به شهادت رسیدند.
در 1360/5/11  حکم ریاست جمهوری آقای محمد علی رجایی توسط حضرت امام خمینی تنفیذ شد.
در هفده مرداد جناب آقای محمدعلی رجائی رئیس جمهوری ایران با اعضای هیئت نمایندگی کشورهای غیرمتعهد دیدار و گفت‌وگو کرد و در این دیدار مواضع جمهوری اسلامی را در قبال جنگ تحمیلی عراق با ایران و مأموریت هیئت‌های حسن نیت اعلام داشت: «تا وقتی که صدام اصل اول منشور صلح این هیئت را اجرا نکند، ادامه مأموریت این هیئت در ایران بی‌نتیجه است و ملت مبارز ایران همچنان بر این عقیده است که متجاوز را باید با گلوله بیرون کرد». 
وی گفت: "سفرهای هیئت حسن نیت بر خلاف آنچه که انتظار می‌رفت برای روشن شدن موضع متجاوز و وضعیت ملتی که مورد تجاوز قرار گرفته فایده چندانی نداشته است. ما همچنین بر این عقیده هستیم که متجاوز را باید با گلوله بیرون کرد. وی افزود: در حالی که عراق موشک‌های نُه متری بر روی مردم بی‌دفاع ما می‌اندازد، شما می‌خواهید با نصیحت به این وضعیت خاتمه دهید".
 
 
 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده