معرفی کتاب : عملیات قادر جلد پنجاه و هشتم از مجموعهی تقویم تاریخ دفاع مقدس
عملیات قادر کتاب عملیات قادر جلد 58 از مجموعهی« تقویم تاریخ دفاع مقدس» مرکز پژوهشهای دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، تألیف امیر سرتیپ دوم بازنشسته ستاد فرهاد بهروزی از فرماندهان زمان جنگ میباشد که به حوادث جنگ تحمیلی در تیر 1364 پرداخته است.

 

در تیرماه 1364 تک‌های محدود به‌وسیله‌ی نیروهای ایران و عراق اجرا شد به‌نحوی‌که نیروهای ایران دوازده تک محدود طرح‌ریزی شده اجرا کردند. پنج تک محدود نیروهای عراق نیز به وسیله نیروهای ایران گزارش گردید.

21 تیرماه کمیسیون ویژه‌ای برای بررسی نتایج این عملیات‌ها در نیروی زمینی ارتش تشکیل شد و عملیات نیروهای ایران و عراق مورد ارزیابی قرار گرفت و چنین نتیجه‌گیری شد که این روش ادامه جنگ نتایج نسبتاً مطلوبی داشته؛ ولی در بعضی نقاط نیز مانند غرب سومار دشمن موفق شده تپه 402 را در دره سانواپا از تصرف نیروهای ایران خارج سازد. با وجود نتیجه گیری مثبت از عملیات محدود بررسی حوادث چنین نشان می‌دهد که این نوع فعالیت‌ها فقط جنبه موضعی و فرسایشی داشته و در روند کلی جنگ تقریباً تاثیری نخواهد گذاشت.

در پی شدت گرفتن حملات هوایی عراق در 13 تیرماه پادگان سنندج به شدت بمباران شد و حدود 150 نفر شهید و زخمی شدند و به دو فروند بالگرد نیز آسیب رساند. در 17 تیرماه دشمن تک نیمه گسترده‌ای در غرب سومار در حوالی گیسکه اجرا کرد و از سه محور به مواضع پدافندی تیپ 40 پیاده سراب هجوم آورد و موفق شد مناطقی را از تصرف نیروهای ایران خارج سازد. این نبرد تا 20 تیرماه به مدت چهار روز ادامه یافت. نیروهای ایران با اجرای پاتک سعی کردند نیروهای عراق را از مواضع تصرف شده عقب برانند؛ ولی در تمام نقاط موفق به آن نشدند و متحمل تلفاتی در حدود شانزده شهید و صد مجروح گردیدند. هم‌زمان با نبرد در منطقه سومار نیروهای عراقی به منطقه شرهانی نیز حمله کردند و نیروهای ایران را از قسمت‌هایی به عقب راندند. نیروهای عراقی با ادامه‌‌‌ی تلاش خود در غرب سومار در 21 تیر، موفق شدند تپه 402 را تصرف نمایند. از افراد یک پست شنود ایران که در آن تپه مستقر بود سه نفر به شهادت رسیدند و سه نفر مجروح شدند. گردان 179 لشکر 30 پیاده برای باز پس گرفتن تپه 402 پاتک کرد؛ ولی موفق به آن امر نشدند و چهار نفر از نیروهای گردان به شهادت رسیدند و 15 نفر مجروح شدند. با توجه به حوادث یاد شده، در تیرماه عملیات آفندی نیروهای دشمن حداقل در دو منطقه سومار و شرهانی بسیار شدید و نسبتاً موفقیت‌آمیز بود گرچه قرارگاه جنوب اعلام کرد رخنه ایجاد شده در غرب شرهانی را با به کارگیری یک تیپ از لشکر 21 پیاده ترمیم کرده است؛ ولی اظهار داشت که به علت شدت آتش دشمن اشغال مواضع پدافندی خط مقدم امکان پذیر نمی‌باشد.

 

کتاب مذکور ان‌شاء‌الله توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ خواهد رسید در ضمن محققان محترم می‌توانند در ساعات اداری ایام هفته در محل مرکز پژوهش‌های دفاع مقدس نزاجا در لویزان روبه‌روی ستاد هوانیروز از کتاب عملیات قادر بهره‌برداری نمایند. شادی روح شهدای دفاع مقدس صلوات.

 

 

معارف جنگ شهید صیاد شیرازی
 

 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده