معرفی کتاب : و خدا خرمشهر را آزاد کرد جلد بیستم و دوم از مجموعهی تقویم تاریخ دفاع مقدس
و خدا خرمشهر را آزاد کردسربازان ارتش متجاوز عراقی که خیمههای خود را نوزده ماه در خرمشهر برپا کرده بود نتوانستند در مقابل رزمندگان اسلام و فاتحان عملیات محدود سال اول جنگ و عملیاتهای موفق ثامنالائمه(ع)، طریقالقدس و فتحالمبین که بیش از دو سال راه دشوار جنگ را درنوردیده بودند.
این حرکت عظیم، از من و تو و حتی مایی گذشت و خدایی شد. این نصرت خدایی سبب شد که همه ی شیاطین و شیطانک های شوم، شیادی کنند و به لبنان بتازند تا اصل هدف را در کشور جمهوری اسلامی ایران منحرف نمایند و با بیان آتش‌بس از سوی فرعون بغداد اوج این شیادی شکل گرفت؛ ولیکن زعیم عالیقدر، زعامت کرد و فرمان داد: «راه قدس از کربلا می گذرد».
 حضرت امام (ره) عمق فتنه را دریافته بود و خدایی عمل کرد؛ راز گشود و پرده از فتنه‌ی شیطان  برداشت و راهبری کرد و با این هدایت، نقشه‌های شوم امریکا و رژیم اشغالگر قدس را نقش برآب کرد.
 
سری به جبهه بزنیم عملیات بیت‌المقدس، سوم خرداد 1361، یگان‌های قرارگاه نصر 3 و نصر 2 در مقابل حملات مذبوحانه اما وحشیانه‌ی دشمن در شمال نهرخین پایداری بسیار مردانه و دلاورانه‌ای از خود به یادگار گذاشتند و جاده را صاف کردند تا یگان‌های قرارگاه فتح از سمت غرب و خیابان کشتارگاه با رمز بسم‌الله الرحمن‌الرحیم، بسم‌الله‌القاسم‌الجبارین، یا علی‌بن ابیطالب(ع) به سهولت وارد خرمشهر شوند مقاومت دشمن ناحیه گمرک خرمشهر بسیار ضعیف بود. در حدود ساعت دوازده نیروهای قرارگاه فتح از سه طرف شمال، شرق و غرب وارد خرمشهر شدند، دشمن بعثی که 24 ساعت در محاصره کامل قرارداشت راهی به جز تسلیم و اسارت نداشت و گروه گروه مجبوری به اسیری تن می‌دادند. 
ساعت دو بعدازظهر خرمشهر به‌طور کامل تصرف شد و پرچم جمهوری اسلامی ایران بر فراز مسجد جامع و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز در آمد و خونین شهری که ساعت چهار بعدازظهر روز چهارم آبان 1359، پس از 35 روز پایداری به اشغال عراقی‌ها در آمده بود به لطف خدا و عنایت آقا امام زمان(عج) ساعت 14:20 بعدازظهر سوم خرداد 1361 پس از 578 روز اشغال به دست جوانان غیور این مرز و بوم که برای رهایی خرمشهر از چنگال متجاوزان بعثی سر از پا نمی‌شناختند رزمندگانی که نوزده ماه جنگیدند و خون پاکشان را عاشقانه نثار کرده بودند آزاد گردید. آری خرمشهر آزادشد و دل امام و خانواده‌ی شهدای دفاع مقدس شاد شد.
 
کتاب و خدا خرمشهر را آزاد کرد جلد22 از مجموعه‌ی «تقویم تاریخ دفاع مقدس» مرکز پژوهش‌های دفاع مقدس نیروی زمینی ارتش، تألیف امیران سرتیپ دوم بازنشسته ستاد فرهاد بهروزی و سرتیپ دوم بازنشسته ستاد نبی کریمی از فرماندهان زمان جنگ می‌باشد که به حوادث جنگ تحمیلی در خرداد 1361 پرداخته است.
 بهره‏ گیرى مؤلفان از انبوه منابع اسنادى و سایر نشریات و خبرگزارى‏ ها تصویرى بسیار روشن از روند جنگ، چگونگى تهاجم دشمن و پاسدارى ارتش جمهورى اسلامى ایران از میهن اسلامی به دست مى ‏دهد که نظیر آن‌ها را در کم‌تر منبعى مى‏ توان یافت.
 
 
علاقه‌ مندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران مراجعه و یا با شماره تلفن های 66953607 و 66961536 تماس حاصل کنند.
 
تهیه و تدوین : مرکز پژوهش‌های دفاع مقدس
تالیف : نبی کریمی
چاپ اول : سال 1392
ناشر : تهران مرکز اسناد انقلاب اسلامی
شمارگان: 2000 جلد؛
قیمت : 36000 تومان؛
تلفن مرکز پخش : 66953607
آدرس : تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به میدان قدس، روبروی پمپ بنزین اسدی، پلاک 2094، مرکز اسناد انقلاب اسلامی 
 

انتهای مطلب


 

0 دیدگاه کاراکتر باقی مانده